Merkezi olmayan para piyasası nedir ve iyi mi çalışır?

Borç alanlar ve borç verenler arasındaki kesintisiz ana para akışı, canlı bir ekonominin mühim bir yönüdür. Fazladan bir varlığı olan hepimiz, atıl sermayesini çalıştırmak için ona ödünç verebilirken, işini büyütmek yada işletme maliyetlerini karşılamak için buna gereksinim duyan insanoğlu buna kolayca erişebilir.

Para piyasaları, borç alanların ve borç verenlerin buluşabileceği platformlardır. Tarih süresince para piyasaları ekonomik faaliyetlerin üreticileri olmuştur. Para piyasalarının yapısı zaman içinde değişse de, rolleri değişmeden kalmıştır.

Para piyasası iyi mi çalışır?

Geleneksel olarak, para piyasaları borç verenler ve borç alanlar arasındaki anlaşmaları kolaylaştıran merkezi yapılardı. Borçlular, teminatlandırılabilecek kısa vadeli (bir yıldan azca) bir kredi almak için para piyasalarına yaklaşırlardı. Borç alanlar kredilerini geri ödeyemezlerse, borç verenler ödünç verilen fonları geri almak için teminatı satabilirler. Kredi geri ödendiğinde, güvence iade edilir.

Borçluların borç verenlere faiz (onlara işletme sermayesi sağlamak için) ve para piyasasına (anlaşmayı kolaylaştırmak için) bir ücret ödemeleri gerekir. Faiz oranı, borç alanlar ve borç verenler için kafi likidite sağlar. Para piyasasına ödenen ücret, işletme giderlerini karşılamalarına destek sunar.

Sadece merkezi yapıyla ilgili bir mesele var. Öteki paydaşların şartlarını ve koşullarını tadı bir halde değiştirebilen tek bir varlığın eline kullanıcı fonları ile ilgili oldukca fazla güç ve tesir verir. Daha da kötüsü, gizleme kazançlarındaki fonları bile çekebilirler. Merkezi olmayan bir yapı, merkezileştirilmiş para piyasalarına sağlam bir alternatif sağlar.

Merkezi olmayan para piyasası nedir?

Blockchain teknolojisiyle desteklenen merkezi olmayan bir para piyasası, akıllı bir sözleşme, bir yazılım programı tarafınca yürütülen kendinden tahrikli bir yapıdır. Bir kez çalıştığında, akıllı bir sözleşmeye müdahale edilemez, böylece insan önyargılarından kurtulur.

Son aşama merkezi olmayan bir düğüm ağı vesilesiyle küresel bir paydaş topluluğu tarafınca yönetilen piyasa, aracıların herhangi bir rolünü dışlar. Popüler dilde, para piyasası, merkezi olmayan finans (DeFi) alanı altına yerleştirilir.

İlgili: DeFi Yığını: Stablecoinler, borsalar, sentetikler, para piyasaları ve sigorta

Bir örnek üstünden merkezi olmayan bir para piyasasının işleyişini anlayalım. Fringe Finance ($FRIN), teminatlı krediler vererek tüm katmanlı kripto para varlıklarındaki atıl sermayenin kilidini açan merkezi olmayan bir para piyasasıdır. Platform, merkezi olmayan borç verme ve borçlanmayı kolaylaştırır. Fringe Finance, her insanın extra fon ödünç verebileceği ve faiz kazanabileceği yada bir stablecoin kredisi almak için altcoinleri güvence altına alabileceği birincil kredi platformudur.

Daha ilkin de belirtildiği şeklinde, merkezi olmayan finans borç verenler ve borç alanlar, merkezi olmayan düğümler tarafınca denetim edilen zincir üstü programatik kod vesilesiyle çalışırlar, böylece kontroldeki tek bir varlığın tekelini sona erdirir ve başarısızlık noktalarını azaltır. İşte merkezi olmayan para piyasalarının getirmiş olduğu birkaç yarar:

izinsiz

Merkezi olmayan bir ortamda, kullananların herhangi bir para piyasası faaliyetine girmeden ilkin merkezi bir otoriteden izin istemelerine gerek kalmamıştır. Çevrimiçi olan hepimiz, sermayesi üstünden faiz kazanabilir ve/yada gereksinimleri için sorunsuz bir halde borç para alabilir. Merkezi olmayan protokoller, naturel olarak sansüre dirençli bir yapıya haizdir.

gözaltına alınmayan

Merkezi para piyasalarında, kullananların fonları merkezi kapı bekçisinin nezaretindedir. Bununla beraber, para piyasaları şeklinde DeFi protokolleri nezaret altında değildir ve fonlar direkt borç alanların ve borç verenlerin kontrolündedir. Evvelde tanımlanmış mantıkla çalışan zincir üstü akıllı sözleşmeler, kullanıcılar üstünde tam kontrole sahipken riske atılamayan fonları güvence eder.

aşırı teminatlandırılmış

Merkezi finans piyasaları çoğu zaman tamamlanmamış teminatlandırılmış ve kısmi biriki şeklinde işlemektedir. Daha çok iş kazanmak için emsal baskısı altındaki bu piyasalar, borçluların güvence olarak yatırdıklarından daha çok fon çekmelerine izin verir. Merkezi olmayan para piyasaları, aşırı teminatlandırmayı takip ederek sisteme istikrar getirir. Akıllı sözleşme, borçlarını ödeyemeyen borçluların teminatlarını basitçe tasfiye eder.

birleştirilebilirlik

Birleştirilebilirlik, bir sistemin bileşenlerinin birbirleriyle beraber çalışmasına müsaade eden bir tasarım ilkesidir. Çeşitli uygulamalar ve protokoller, izinsiz bir halde sorunsuz bir halde etkileşime girebilir. DeFi uygulamaları birleştirilebilir, verim çıkarma ve karmaşık türevler şeklinde yeni mekanizmalar için sonsuz olanaklara haiz boş bir tuval oluşturur.

Yaklaşan merkezi olmayan para piyasaları keşfedilmemiş bölgelere iyi mi adım atıyor?

DeFi’nin ilk yıllarında, para piyasası protokolleri, büyük piyasa kapitalizasyonları ve yüksek likidite ile daha iyi malum kripto para birimleri lehine eğildi. Sadece yaklaşan para piyasaları yeni modeller tecrübe etmek istiyor. Mesela Fringe Finance, daha ufak piyasa kapitalizasyonlarına ve daha düşük likiditeye haiz altcoinlere odaklanıyor. Bir çok DeFi para piyasası protokolü altcoinleri desteklemez ve Fringe Finance işte burada devreye girer.

İlgili: Altcoin nedir? Bitcoin’in ötesindeki kripto para birimleri için başlangıç ​​kılavuzu

Altcoinler niş bir kullanım durumu için geçerli olduğundan, büyük sermayeli dijital paralardan daha spekülatif olma eğilimindedirler. Sadece, birkaç merkezi olmayan finans kuruluşu ve borçlusu bu tür altcoinlere hizmet ettiğinden, içlerinde kilitlenen ana para kullanılmamıştı. Buna karşın, Fringe Finance bu senaryoyu değiştirdi. Lütfen altcoinlerin doğası gereği daha değişken bulunduğunu ve bunun da kâr potansiyelinin dengeleyebileceği bazı ilgili istikrar risklerini bununla beraber getirdiğini ihmal etmeyin.

Bir altcoin para piyasası finansal istikrarı iyi mi sağlar?

Altcoinlerdeki oynaklığı nötralize etmek için para piyasası protokolü bir takım borçlanma parametresi ve ilgili mekanizmalar kullanır. Daha iyi idrak etmek için Fringe Finance örneğine devam edelim. Fringe Finance tarafınca uygulanan parametreler, her güvence varlığı için platform çapında bir maksimum borçlanma kapasitesi ve LVR’nin (kredi/kıymet oranı) otomatik hesaplanmasını ihtiva eder. Bu mekanizmaların kafi şekilde uygulanması için sistem, varlığın mevcut likiditesini, geçmiş oynaklığını ve öteki sübjektif olmayan ölçütleri dikkate alır.

Platform, borç verenler, borç alanlar, altcoin projeleri, durağan(durgun) para sahipleri, hisse sahipleri ve tasfiye memurları şeklinde tüm katılımcılar için sürdürülebilir bir ekonomik teşvik modeli sunuyor. Mesela, mahalli $FRIN jeton sahiplerinin ücretlerden ödüller kazanmak için coinleri stake etmesine izin vermek şeklinde platformun istikrara kavuşturulmasına destek olmak için tasfiye memurları için teşvikler sunar. Bir DeFi para piyasası, operasyonel tabanını genişletmek için zincirler arası teminatlandırma, NFT’lere karşı borç verme, durağan(durgun) faizli krediler, yerleşik sigorta ve platform büyüdükçe merkezi olmayan bir kullanıcı arayüzü içerebilir.

Merkezi olmayan para piyasalarının geleceği

İnsanların merkezi para piyasalarında kendi kendine hizmet eden önyargılara karşı davranışlarında ölçülü hale geldiği bir ortamda, DeFi protokolleri onlara kazançlı bir seçenek sundu. İkincisi çoğu zaman tüm mahalli madeni paralara yönetim hakları sağlar ve gerçek merkezi olmayan ethosunda blok zinciri tabanlı bir ekosistem sunar.

Mühim piyasa değerine haiz popüler kripto para projelerine odaklanan para piyasalarına benzer şekilde, yeni projeler şimdi altcoinlere odaklanarak orada depolanan kıymeti açığa çıkarıyor. İleride, yaklaşan DeFi para piyasası protokollerinin daha ilkin dokunulmamış bölgeleri keşfetmesi beklenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir