Merkezi USDC, çekişmeli ETH hard forklarının geleceğine karar verebilir

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Tether (USDT) ve Circle USD (USDC) şeklinde merkezi durağan(durgun) paraların “gelecekteki çekişmeli hard forklarda mühim bir karar verici” olabileceğini söylüyor.

Buterin, 3 Ağustos’ta Seul’deki BUIDL Asya konferansında, Ethereum’un yaklaşmakta olan Birleşmesini tartışmak suretiyle Near Protocol’ün (NEAR) kurucu ortağı Illia Polosukhin ile beraber konuşuyordu.

Ethereum kurucu ortağı, merkezi stabilcoinlerin, endüstrinin hard fork’larda hangi blok zinciri protokolüne “saygı duyacağı” mevzusunda “mühim” bir karar verici olabileceğini savundu.

Bir blok zinciri ağının protokolünde etkili bir halde iki sürümle sonuçlanan köktencilik bir değişim olduğunda bir hard fork oluşur. Çoğu zaman, bir zincir diğerine tercih edilir.

“Birleşme anında iki [separate] ağ […] ve sonrasında borsalarınız var, Oracle sağlayıcılarınız var, hangisine saygı duyacaklarına bir halde kabul eden stablecoin sağlayıcılarınız var.”

“Bundan dolayı o noktada, kriptografik olarak bir zincirde 100 milyar USDT ve öteki zincirde 100 milyar USDT olacak – ve böylece, onlar [Tether] Bunlardan birine saygı duymayı bırakmamız gerekiyor,” diye deklare etti Buterin.

Sadece Buterin, bu şekilde bir çekişmenin Ethereum’un yaklaşmakta olan Birleşmesinde bir mesele olacağına dair “herhangi bir emare görmediğini” belirterek, merkezi stablecoin problemininin gelecekteki hard fork’lar için daha çok kaygı deposu bulunduğunu belirtti.

“Bence gelecekte, bu kesinlikle daha çok kaygı deposu olacak. Temel olarak, USDC’nin hangi zincirin Ethereum olarak kabul edileceğine dair kararının gelecekteki çekişmeli hard fork’larda mühim bir karar verici olabileceği gerçeği.

Önümüzdeki beş ila on yıl içinde, Ethereum’un merkezi stablecoin sağlayıcılarının daha çok ağırlık taşıyabileceği daha çekişmeli sert çatallar görebileceğini de sözlerine ekledi.

“Bu aşamada, bir ihtimal Ethereum temeli daha zayıf olacak, bir ihtimal ETH 2 satın alan ekipleri daha çok güce haiz olacak ve kim bilir Coinbase şeklinde biri hem stabil coin çalıştıracak hem de o zamana kadar satın alan ekiplerinden birini satın almış olacak. […] Bu tür birçok şey olabilir şeklinde” dedi.

Merkezi aktörlere potansiyel bir panzehir olarak Vitalik, değişik türde durağan(durgun) paraları tercih etmeyi önerdi:

Bulabileceğim en iyi yanıt, daha çok türde stablecoin’in benimsenmesini teşvik etmek. Temel olarak, bilirsiniz, insanoğlu USDC kullanabilirler, sadece sonrasında DAI’yi de kullanabilirler ve bu aşamada, demek istediğim, DAI bu tür oldukça kesin bir yol izleyerek ‘bir tek kripto ekonomisi olmayacağız’ demek şeklinde. bir sürü gerçek dünya varlığı için bir paketleyici olacağız.’”

İlgili: Ethereum Merge: PoS geçişi ETH ekosistemini iyi mi etkileyecek?

Birleştirme, iş kanıtı (PoW) ‘dan bir hisse kanıtı (PoS) konsensüs mekanizmasına geçerken, başlangıcından bu yana Ethereum ile gerçekleşecek en mühim teknik güncellemelerden biridir.

Birleştirmenin, Ağustos ortasındaki Goerli kontrol ağının başarı göstermiş entegrasyonunun peşinden devam etmesi planlanıyor ve Ethereum geliştiricileri, mevcut PoW zincirinin PoS zincirine birleştirilmesi için kalıcı tarih olarak 19 Eylül’ü hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir