Meta’nın Metaverse Kısmı 2. Çeyrekte 2,8 Milyar Dolar Yitirdi

Meta’nın itibari kısmı bir darbe daha aldı.

Toplumsal medya bu öğleden sonrasında, metaverse hususi bölümünün bu çeyrekte 2,81 milyar dolara bölündüğünü deklare etti. Bu, bölümün bugüne kadarki kayıplarını göz kamaştırıcı 5,77 milyar dolar olarak gösteriyor.

Feysbuk Reality Labs (FRL) kısmı, Feysbuk, Instagram, Messenger ve Whatsapp’tan farklıdır ve Meta’nın meta veriye geçişinin merkezindeki donanım, yazılım ve içinde ne olduğu meydana getirmeye odaklanır.

Q2 2022 kazanç raporunda, FRL bu zamanda son çeyreğe bakılırsa %35 düşüşle 452 milyon$ gelir elde etti. Geçen yıl, bölüm 10,2 milyar dolarlık şaşırtıcı bir senelik zarar bildirdi. Şu anda 2022’de bu rakamı aşma yolunda aşama kaydediyor.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, “Bu, önümüzdeki birkaç yıl içinde açıkçası fazlaca pahalı bir girişim” dedi. “Fakat metaverse, iyi mi yaşadığımızın her bölümünde daha mühim hale geldikçe… Bunu inşa etmede mühim bir rol oynadığımız için mutlu olacağımızdan inanırım.”

Zuckerberg geçen sonbaharda Feysbuk’un adını Meta olarak değiştirdiğinde, tüm firmanın ethos’unu metaverse’e hükmetmeye yönlendirdi: Zuckerberg’in bahis yapmış olduğu dijital avatarlar tarafınca yönlendirilen webin sürükleyici, gelecekteki bir versiyonu tecim, iş, eğlence ve toplumsal etkileşim.

Firmanın multi-milyar dolarlık metaverse oyunu hemen hemen netice vermemiş olsa da, Zuckerberg bu öğleden sonrasında hissedarları bunun bilgili ve uzun vadeli bir strateji olduğuna ikna etmeye çalıştı.

Zuckerberg, “Bu platformların geliştirilmesine destek olarak, bu deneyimleri, rakiplerin üzerimize koyduğu kısıtlamalarla sınırlandırılmak yerine, bizim ve genel olarak endüstrinin en iyi olacağına inandığımız şekilde oluşturma özgürlüğüne haiz olacağız” dedi. “Bu platformları geliştirmenin vakit içinde trilyonlarca olmasa da yüz milyarlarca doların kilidini açacağını şimdi daha da kuvvetli hissediyorum.”

Firmanın genel geliri bu çeyrekte %3’ün birazcık üstünde artarak 28,8 milyar dolara ulaştı. Buna karşın, 2. çeyrek kazanç raporu yayınlandıktan sonrasında, firmanın hissesi mesai sonrası işlemlerde ortalama %4 düşerek yazı yazılırken 163.81 $’a düştü.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir