Metaverse hala sanal düğünler ve yasal işlemler için hazır değil

Küresel Web3 ekosistemi şaşırtıcı bir hızla gelişmeye devam ettikçe, bu nişle ilişkili çeşitli kullanım örnekleri de var. Çarpıcı bir yeni gelişmede, yüksek rütbeli bir Singapur hükümet bakanı, kısa sürede yasal evlilik işlemlerinin, mahkeme davası anlaşmazlıklarının ve devlet hizmetlerinin Metaverse platformları kullanılarak yürütülebileceğini belirtti.

Singapur’un TechLaw Fest 2022’sinde geçen ayın sonlarında bir açılış hitabı yaparken, ülkenin ikinci hukuk bakanı Edwin Tong, gelecekte evlilik törenleri şeklinde samimi vakalar olursa şaşırmayacağını söylediği kaydedildi. yasal anlaşmazlıklar “Metaverse içinde gerçekleşebilir” olarak şunları ekledi:

“Evlilik kayıtlarının yanı sıra öteki devlet hizmetlerine Metaverse vesilesiyle yakında çevrimiçi olarak erişilebileceği düşünülemez. Aynı şeyin hukuk hizmetleri için yapılmaması için hiçbir niçin yok. Pandemi bizlere, bir zamanlar fizyolojik, yoğun temas gerektiren bir süreç olarak görülen ihtilaf çözümünün bile mümkün bulunduğunu gösterdi. […] çevrimiçi olarak gerçekleştirilebilir.”

Tong, duruşunu açıklarken, artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak 3 boyutlu bir ortamda görüntülenebileceğine inanılmış olduğu bir inşaat sahasındaki bir kazayla ilgili bir anlaşmazlığın varsayımsal bir örneğini kullandı ve böylece kazanın daha iyi tekrardan hayal edilmesine izin verdi. Anlaşmazlığa bakmak için kendinizi gerçek tünele yada petrol muhafaza tesisine koyabilirsiniz” diye ekledi.

Tong, bunun şeklinde bir melezin, ihtilaf sürecini gezegen genelinde olduğu şeklinde son aşama uygun ve verimli hale getirebileceğine inanıyor.

Dijital yasal işlemler ölçü haline gelebilir mi?

Kripto para borsası ve cüzdan geliştiricisi Bitcoin.com’un genel danışmanı Joseph Collement’e gore, karşı karşıya katılım gerektiren devlet hizmetlerinin kaydileştirilmesi, bilhassa dünya benzer bir çağdan benzer bir çağa geçerken, dünya genelindeki ülkeler için bir sonraki ve en tutarlı adımdır. bu post-covid çağda dijital olan. Ekledi:

“Günümüzde dünya çapındaki yasal anlaşmaların ortalama üçte biri elektronik ortamda imzalanıyor. Bundan dolayı, Singapur şeklinde çağıl ulusların devlet hizmetleri için Metaverse şeklinde her şey dahil teknolojileri benimsediğini görmek şaşırtıcı değil. Aynı fikir, birikmeler sebebiyle hala aşırı gecikmelere maruz kalan belirli hukuk mahkemeleri de ilgilendiriyor olmalıdır. Hakkaniyet ertelenirken, ilgili taraflar çoğu zaman acı çekmek zorunda kalıyor.”

Benzer bir görüş, AI güdümlü bir Metaverse platformu olan Sensorium’un Web3.0 şefi Alexander Firsov tarafınca da paylaşılıyor. Cointelegraph’a, gerçek dünya ile dijital deneyimler arasındaki boşluğu doldurmaya adanmış bir alan olarak Metaverse’in bigün yasal işlemlerin yapılabileceği bir ortama dönüşmesinin mantıklı bulunduğunu söylemiş oldu.

Ona gore, sürükleyici teknolojileri benimseyerek, sanal yasal işlemler gerçek dünyadaki olaylardan fazlaca değişik hissetmeyecek. Aslına bakarsak, fotogerçekçi avatarların kullanımının, çevrimiçi toplantıların karşılayamadığı bir seviyede insancıllaştırma ve varlık getirebileceğine inanıyor. Son olarak Firsov, tüm dünyadaki hakkaniyet sistemlerinin her insanın bilmiş olduğu şeklinde yavaş ve maliyetli bulunduğunu ve Metaverse’in bu verimsizliklerin giderilmesine destek olabileceğini belirterek şunları ekledi:

“Metaverse, gelişen teknolojilerin kullanımı yöntemiyle mühim süreçleri iyileştirme kabiliyetine haiz olduğundan, kolluk kuvvetleri ve öteki tüzel kişiliklerin ortaklık, kayıt tutma ve veri aktarımı şeklinde mevzularda emekleri söz mevzusu olduğunda pozitif bir etkiye haiz olabilir. blok zinciri şeklinde.”

Hepimiz fikirle satılmaz

Suni zeka bilimcisi, BM uzmanı müteahhit ve Singapur Ulusal Üniversitesi’nde doçent olan Dimitry Mihaylov, Cointelegraph’a, dijital olarak kolaylaştırılmış yasal işlemlerden bahsederken ilk probleminin fikri iyelik (IP) tabanlı mevzuat bulunduğunu söylemiş oldu – bu sebeple coğrafi sınırlar bunu etkilemez. Metaverse’de gerçekleşen işlemler, en azından şimdilik. Deklare etti:

“Bir patent aldığınızda, yalnızca belirli bir bölgede geçerlidir. Gene de Metaverse ile dünya genelinde insanoğlu tarafınca kullanılacak. Kişiler, Metaverse’de yasallaştırma alanı haricinde kalan bir patenti kullanarak yanlışlıkla yasaları ihlal edebilirler. İlgili makamların fikri mülkiyetin kime ilişik bulunduğunu ve bunun hangi mahkemenin yargı yetkisine girdiğini belirlemesi ihtiyaç duyulan yer burasıdır.”

İkinci mevzu, onun görüşüne gore, veri toplama ve iyelik ile ilgilidir. Bunun sebebi, ana akım teknoloji şirketlerinin müşterilerinin verilerini en uzun süredir kötüye kullanmasıdır ve bundan dolayı, Metaverse’de yasal verilerin depolanması ve kullanılmasıyla ilgili düzenlemelerin, herhangi bir mahkeme işlemi yapılmadan ilkin geliştirilmesi mühim olacaktır. BT.

Collement, fizyolojik bir mahkeme salonunun Metaverse’de kopyalanamayacak özellikler sunduğuna inanıyor. Mesela, bir tanığın güvenilirliğini sarsmak için jüri önünde çapraz sorguya çekilmesi bazı durumlarda mühim bir stratejidir. Gelişmiş video konferansta bile, jüri tarafınca şahit sorgusundan alınan bazı mühim ipuçları ve ayrıntılar gözden kaçabilir. Ekledi:

“Metaverse’in denemelere ev sahipliği halletmeye hazır olduğu bana gore net değil. Lahey Sözleşmesine üye olan sadece bu sanal işlemlerle ilgili olarak hemen hemen herhangi bir kılavuz yada yasa yayınlamamış olan ülkelerde Metaverse tarafınca verilen kararların uygulanabilirliği mevzusunda belirsizlik devam etmektedir.”

Ek olarak Mihaylov, birçok ülkede dijital eserleri koruduğu için telif hakkı problemininin bu bağlamda oldukça yerinde bulunduğunu kaydetti. Günümüzde Google şeklinde şirketlerin telif hakkı işlemlerinde son aşama süratli olduklarını ve haklarını ihlal eden siteleri engellediğini deklare etti. “Telif hakkı 100’den fazla ülkeyi kapsıyor ve Metaverse’in kullanımı ihtiyaç duyulan modele fazlaca yakın. Sadece hemen hemen bir uygulaması yok ve şimdiye kadar bu şekilde bir emsal ortaya çıkmadı” dedi.

Kitleler Metaverse’deki mahkeme işlemlerini kabul etmeye istekli mi?

Halka açık blok zinciri altyapı sağlayıcısı Orbs’un genel danışman yardımcısı Mattan Erder, Cointelegraph’a yapmış olduğu açıklamada, şu anki durumun insanların Metaverse’de meydana gelenlerin sonucunun gerçek olduğuna, bilhassa de yasal bir perspektiften gerçek olduğuna inanmaya hakikaten istekli olup olmadıklarının bir sual bulunduğunu söylemiş oldu. . Ona gore, bir çok fert, bir ferdin geleceğine kabul eden denemeleri görebilecekleri bir gerçeklikten oldukça kopuk ve ekliyor:

“Bence bu şeylerin gerçek olması için birazcık zamanımız var. Sadece, Metaverse’de ne kadar fazlaca insan hayatlarını yaşarsa, zihinsel bir değişime o denli yaklaşacağız. Bu tür temel toplumsal kurumların orada var olmasının hakikaten mümkün olabilmesi için daha çok gelişmeye gerekseme duyan çeşitli unsurlar var.”

Erden’in görüşüne gore burada tartışılan durum, çoğu zaman nerede ise münhasıran ele alınan bir durumdur. Bundan dolayı, bu değişimlerden herhangi birinin yakın vadede geleceğini düşünerek kitlelerin önlerine geçmemeleri mantıklıdır. Bir davaya dahil olan her insanın fizyolojik varlığını isteme mevzusunda hukuk sistemlerinin açık bir tercihi olduğuna inanıyor ve ekliyor:

“Bir çok insan, şahit şeklinde biriyle aynı odada bulunmanın, gözlerinin içine bakmanın, tavırlarını görmenin vb. inandırıcılıklarını değerlendirmede mühim olduğu inancına haizdir. Demokrasiler, sanıklara tanıklarla ve aleyhindeki kanıtlarla direkt yüzleşme hakkı tanır ve davacıların birbirleriyle ve yargıç/jüri ile yüzleşme hakkı vardır.”

Son olarak, söz mevzusu insanlara vardığında ve Metaverse tabanlı yasal işlemlere ve evliliklere katılmaya başladığında mühim bir itici güç onların gerçeklik tanımıdır. Bu aşamada Erder, Metaverse insanların hayatlarının ayrılmaz bir parçası haline geldikçe, orada yaşananların insanoğlu için mühim olmaya başlayacağını düşünüyor. “Metaverse, anlaşmazlıkların çözümü şeklinde şeylere organik bir gerekseme duyulacak, insan toplumunun bir mikro kozmosu olacak” dedi.

Gelecek “Metaverse hazır” görünüyor

Benzer şekilde, oldukça yakın bir zamanda, Cenup Kore hükümeti, kasasından 177 milyon dolar ayırarak Metaverse emellerini desteklemek için etken olarak adımlar attığını duyurdu. Ülke, vatandaşları için fazlaca çeşitli devlet hizmetlerine tamamen dijital bir halde erişim elde eden bir platform tasarlamak istiyor.

Temmuz ayında, Metaverse altyapı şirketi Condense, 3D canlı akış teknolojisinin geliştirilmesine devam etmek için bir tohum finansman turunu kapattı. Firmanın dijital sunumunun altında yatan teknoloji, “canlı bir 3D videoyu (Video 3.0) yakalamak ve gömmek için son teknoloji bilgisayar vizyonu, makine öğrenimi ve tescilli akış altyapısını” kullanır. Kısa vadede şirket, bu eşi olmayan canlı video deneyimini çeşitli Metaverse oyunlarına ve mobil uygulamalara ve ek olarak Unity yada Unreal Engine kullanılarak oluşturulmuş öteki platformlara aktarmayı umuyor.

Bu senenin başlarında, Metaverse platformu Decentraland, toplam 2.000’den fazla misafirin katılmış olduğu etkinliğe Metaverse’de dünyanın ilk düğününe ev sahipliği yapmanın seçkin onurunu iddia etti. Duruşmalar hukuk şirketi Rose Law Group tarafınca yönetildi ve törenle karşılandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir