MiCA Ekim ayında sıcak geliyor, NFT’ler odakta değil: AB düzenleyicileri

Alman Blockchain Derneği olarak da malum Almanya merkezli Bundesblock üyeleri, 1 Eylül Perşembe günü düzenlenen sanal bir panelde topluluğu Kripto Varlıklardaki Piyasalar (MiCA) düzenlemeleri hakkında güncelledi.

Panele nazaran, uzun süreden beri beklenen düzenlemeler için nihai yasal metin önümüzdeki dört ila altı hafta içinde yayınlanacak. Bununla beraber, kripto varlık servis sağlayıcıları (CASP’ler) kapsamında tartışılırken, değiştirilemez tokenler (NFT’ler) ve stablecoin’ler hala kapsanmamaktadır.

Alireza Siadat tarafınca yönetilen @DrStefanBerger, @SchildtMoritz, @paddi_hansen ile #MiCAR’ın @bundesblock açık oturum tartışması. Mühim çıkarımlar: MiCAR’ın son metni 4-6 hafta içinde hazır, MiCAR 2024 itibariyle tamamen geçerli, #NFT’ler ve mevcut durağan(durgun) paralar kapsanmıyor sadece #CASP kapsamında. pic.twitter.com/18wQDn2n5o

— Nina Siedler (@ninsie3) 1 Eylül 2022

Avrupa Birliği’ndeki (AB) milletvekilleri başlangıçta, kararlaştırılmış kripto varlık düzenlemelerine haiz ilk kıta Avrupa olmakla övünerek MiCA şartları üstünde anlaştılar. Yasanın amacı, tüm AB üye ülkeleri için kripto düzenlemesi ile kripto şirketlerinin lisanslanması ve operasyonları hakkında hususi yönergeler belirlemektir.

30 Haziran’da milletvekilleri, kripto-Twitter tarafınca hızla “işleyemez” olarak kabul edilen ilk anlaşmayı yayınladılar.

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasa Otoritesinin (ESMA) ve Avrupa Banka Otoritesinin (EBA) CASP’ler üstündeki yerleşik müdahale yetkileri benzer biçimde hükümleri içeriyordu. Bu, yatırımcılara, piyasa bütünlüğüne yada finansal istikrara yönelik tehdit olarak görülen herhangi bir faaliyetin yasaklanmasını yada kısıtlanmasını gerektirir.

Stablecoin’ler, günlük 200 milyon Euro’luk işlem hacmi ve öteki şeylerin yanı sıra tam yedek rezervlere haiz olma ihtiyacı ile ilgi çekiciydi.

İlgili: Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Eva Kaili ile MiCA yönetmeliği hakkında konuşmak

Şimdiye kadar nihai yasal metin hemen hemen yayınlanmadı, bundan dolayı MiCA’nın ince bilgileri hala masada. Gene de şimdiye kadar malum mevzuat, dünya çapındaki milletvekillerine örnek oldu.

Kore Bankası, MiCA hükümlerinin AB kullanıcılarını oldukca fazla sınırlama olmaksızın etkin bir halde koruduğunu ve bunun da yeniliği engelleyebileceğini söylemiş oldu.

Kıta, düzenleyicilerin nihai kararını beklerken, ek kripto kısıtlamaları da görülüyor. Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) geçtiğimiz günlerde daha çok kripto verisi toplamak istediklerini belirten bir bildiri yayınladı. Mahalli yetkililer, “kripto zincir dışı verileri” yada blok zincirinin dışındaki kripto ile ilgili işlemleri içeren verileri istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir