Michael Saylor mahvoldu, sadece Bitcoin yatırımcılarının ürkü yapmasına gerek yok

Kripto para yatırımcılarının bilmiş olduğu şeklinde, piyasa döngüler halinde hareket eder. Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığında yükseliş döngüsü yaşadık ve şimdi ayılar şehre geri döndü.

İçlerinden biri bu hafta MicroStrategy’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Michael Saylor’u hırpaladı. Bu durumda, oldukça kuvvetli bir ayıydı – Washington, DC Başsavcısı Karl Racine – 25 milyon dolarlık ödenmemiş vergi borcu olduğu iddiasıyla Bitcoin evangelistine dava açtı. MicroStrategy’nin hisse fiyatı, haberler üstüne %13’ten fazla düşerek 29 Ağustos’ta 251$’dan 1 Eylül’de 220$’ın altına düştü.

Gene de, şimdi yatırımcıların ürkü yapma zamanı değil. İnsanoğlunun bilmiş olduğu en büyük boğa partisini sona erdiren Terraform ekosisteminin şu anda fena şöhretli çöküşünden bu yana ortalama üç ay geçti ve sema hala düşmüyor. Dünyanın sonu gelmiyor ve blockchain her zamanki şeklinde değişmez.

Bu, sanayi liderlerinin piyasa düşüşlerini bir işletme olarak kripto para birimine yönelik varoluşsal tehditler olarak görmeyi bırakması gerektiği anlamına mı geliyor? Kim bilir değil, Terraform’un çöküşünden sonrasında kripto para biriminin piyasa değerinden 2 trilyon dolarlık kıymet silindi. Bu tür aşırı piyasa vakaları, ileriye dönük beklememiz ihtiyaç duyulan geçici dalgalanmalar olarak göz ardı edilemez. Bunlarda rol oynayan tüm faktörler sıhhatli değildir.

İlgili: Kripto geliştiricileri ortak bir zemin bulmak için SEC ile beraber çalışmalıdır

Önceki düşüşler, 2017-18’in ilk madeni para teklifi (ICO) dolandırıcılığı yada 2016’nın merkezi olmayan özerk organizasyon (DAO) hack’i şeklinde şeylerin markasını taşıyorsa, bunun da anlatacak bir hikayesi var. Bu sefer, kaldıraca aşırı güvenmek sizin için iyi değil. Fazlaca süratli gitmeye çalışan firmalar, aşırı uzadı ve şimdi bir hesaplaşma anıyla karşı karşıya.

Birçok kripto para projesi, ileriye dönük yeni bir yol lehine geleneksel finansı azarlamaya meyillidir. Bu zihniyet alkışlanmalıdır. Celsius da dahil olmak suretiyle platformlar, borç verenlerin bir bankadan aracı olarak geçmeden kredilerden yüksek getiri elde edebilecekleri olasılığını ortaya koydu. Bu düşünce gitmeyecek ve gitmemeli.

Gene de eski şekilleri küçümsemek, kripto şirketlerinin yerçekimi yasalarına karşı gelebileceği anlamına gelmiyor. Temerrüt riskini değerlendirmede başarısız olmak ve bunun ne vakit olacağına dair bir stratejiye haiz olmak -çünkü bu bir noktada gerçekleşecektir- inovasyon sayılmaz.

Merkezi olmayan finansın (DeFi) oldukça ötesindeki bu ilke, kripto endüstrisinde geçerlidir. Yüzlerce kripto projesi, Feysbuk’un Meta olarak tekrardan markalaşmasından sonrasında mesajlaşmalarına “metaverse” ve ilgili kelimeleri eklediğinde, ciddi iş adamları, yutturmacadan yararlanmak isteyen ciddi olmayan, dönüştürülemeyen token (NFT) projelerinin çoğu zaman başka bir pazarlama hilesi bulunduğunu anladılar. Hakikaten de Ocak ayında, sektördeki en büyük NFT pazarı olan OpenSea, platformunda ücretsiz bir şekilde basılan NFT’lerin %80’inin dolandırıcılık yada spam bulunduğunu iddia etti.

İlgili: Bored Ape tutarları düştü, sadece NFT pazarı yeni zirvelere doğru gidiyor

ICO Yırtıcı Batı’nın ilk günlerinde, bu tür bir çılgınlığı bir dereceye kadar yeni değişen teknolojinin düzgüsel, erken aşama aşaması olarak kabul edebilirdik. Sadece bundan sonraki sürerdurum bu olması imkansız.

OpenSea şeklinde borsalar gelişmek için Robinhood şeklinde olmak zorunda değiller, sadece dolandırıcılıkların devralmasını önlemek için meşru tecim platformlarının kullandığı mekanizmaları kullanmaları gerekiyor. Gene, yerçekimi yasaları, tecim için belirteçlerini sunan Metaverse, NFT projeleri ve platformları için hala geçerlidir.

OpenSea kullanıcıları, hacim ve işlem istatistikleri. Kaynak: DappRadar

Bu, tek yükü borsalara yüklemez yada görevli davranma yükünü taşıyan projeler hakkında benim ve başkalarının yazdıklarını en aza indirmez. Gerçek bir ürüne haiz olmak, amaçsız başka bir token satışı ve onunla beraber gitmek için bir pazarlama kampanyası başlatmadan ilkin gereklidir.

Hakikaten de, memecoinler sektörde dirimsel bir rol oynayabilir. Sadece bir sonraki Dogecoin olması amaçlanmayan projeler, dünyanın Shiba Inus’unun pazarlama stratejisini kullanmamalıdır. Bazı projeler bunu doğru yapıyor ve bir sonraki boğa koşusunda başarıya ulaşmış olma mevzusunda ciddi şansları olan projeler.

Sektörün üstesinden gelmesi ihtiyaç duyulan bir öteki engel de, yalnızca yatırımcıların öteki dijital para birimleriyle tecim yapmasına izin vermek için piyasaya sürülen kripto platformlarıdır. Bizde bunlardan oldukça var. Kripto harcamanın başka yollarını bulabilen projeler, sektörü spekülasyonun ötesine taşıyacak.

Doğal ki, bu projeler bile yenilikçi dürtülerini gerçekçi iş planlarına dayandırmalıdır. Bundan daha fazlasını görmeye başladığımızda, kim bilir büyük kripto deneyi sonunda her çarpışmada yok olma korkusunu aşabilir.

Bitcoin’in en büyük destekçilerinden biri ve kripto meraklıları içinde bir simge olan Saylor’a yönelik bir ayı piyasasının ortasında meydana getirilen suçlamalar bir PR kabusu. Sadece kripto yatırımcıları hiçbir yere gitmiyor. Ürün geliştirmede pazarlamadan daha iyi olan projelerin bundan yararlanma zamanı.

Ariel Shapira bir baba, girişimci, konuşmacı ve bisikletçidir ve İsrailli girişimcilerle çalışan ve internasyonal pazarlarla bağlantı kurmalarına destek olan bir danışmanlık ajansı olan Social-Wisdom’un kurucusu ve CEO’su olarak hizmet vermektedir.

Bu yazı genel data amaçlıdır ve yasal yada yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve alınmamalıdır. Burada anlatılan görüş, fikir ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve görüşlerini yansıtmaz yada temsil etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir