MicroStrategy, Saylor Adımları Bir Kenara Çekerken 917 Milyon Dolarlık Bitcoin Kıymet Düşüklüğü Ücretini Raporladı

MicroStrategy, Salı günü yapmış olduğu Q2 2022 kazanç çağrısına bakılırsa, 2022’nin ikinci çeyreğinde 917,8 milyon dolarlık nakit dışı dijital kıymet düşüklüğü tutarı aldı.

Kıymet düşüklüğü tutarı, bir varlığın geri kazanılabilir değerinde ciddi bir azalma yada kaybı tanımlar. MicroStrategy’nin Bitcoin varlıkları söz mevzusu olduğunda, kıymet düşüklüğü tutarı, MicroStrategy’nin satın almış olduğu zamana kıyasla Bitcoin fiyatındaki düşüşü yansıtır.

Siyaset değişimleri yada mevcut kripto kışı benzer biçimde ekonomik koşullardaki bir değişim sebebiyle kıymet düşüklüğü meydana gelebilir.

MicroStrategy’nin 2022 2. Çeyrek GAAP Dışı (Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri) giderleri.

MicroStrategy’nin 917,8 dolarlık dijital varlık kıymet düşüklüğü tutarı, 2022’nin ilk çeyreğindeki 170,1 milyon dolarlık ücretinden keskin bir artış.

Ağustos 2020’den bu yana MicroStrategy, jeton başına averaj 30.664 $ fiyatla 129.699 Bitcoin satın aldı. Bitcoin, Kasım 2021’de madeni para başına tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.000 dolara ulaştığında, firmanın Bitcoin varlıklarının toplam kıymeti ortalama 8 milyar dolardı. Madeni para başına 23.000 dolardan Bitcoin ticareti yapıldığında, bu holdinglerin toplamı ortalama 2,9 milyar dolar olacaktır.

Şirket ek olarak 20.000 dolardan 421 Bitcoin satın aldı.

Baş Finans Sorumlusu Andrew Kang, 14.000 Bitcoin’in MicroStrategy’nin ana şirketi tarafınca tutulduğunu ve kalan 115 Bitcoin’in yan kuruluşu MacroStrategy tarafınca tutulduğunu söylemiş oldu. Bunlardan 85.000 Bitcoin rehinsiz ve ipoteksizdir.

“Herhangi bir fiyat dalgalanması için fazlasıyla kafi teminatımız var” dedi.

Kang, “Dijital varlık kıymet düşüklüğü ücretleri her çeyrekte devamlı GAP dışı işletme zararından daha çok olmuştur” diye ekledi, bu da Bitcoin oynaklığının firmanın bilançosunun zarar tarafında ana unsur olduğu anlamına geliyor.

Firmanın bugün erken saatlerde İcra Kurulu Başkanlığına geçişini açıklamasından ilkin 1989’da kuruluşundan bu yana firmanın CEO’su olarak vazife meydana getiren Michael Saylor, “Bitcoin oynaklığını bekliyorduk” dedi.

“Volatilite, Bitcoin’in daha garip olduğu anlamına gelir ve bu yüzden Mikrostrateji daha ilginçtir” dedi. “Volatilite canlılıktır.”

1989 senesinde kurulan MicroStrategy, halka açık en büyük bağımsız bulut yazılım şirketidir ve Bitcoin’i elinde tutan en önde gelen şirket bulunduğunu iddia etmektedir.

“İnsanlar oynaklıktan ve muhasebeden etkilenmekten korktukları için, Bitcoin standardında en büyük işletme şirketi olarak bir önder geliştirmeyi başardık ve bu, ileriye dönük paydaş kıymeti oluşturmak için bizlere rekabet pozitif yanları ve farklılaşma sağlıyor.” dedi Saylor.

Saylor’un yerine, resmi olarak Başkan ve Mali İşlerden Görevli Başkan ve Pazartesi günü geçerli olmak suretiyle İcra Kurulu Başkanı olan Phong Le getirildi. Q2 görüşmesi esnasında Le, bugüne dek herhangi bir Bitcoin satmadığını söylemiş oldu.

“Mikrostrateji bir kategoride; Bitcoin’in dünyadaki en büyük kurumsal sahibi biziz” dedi. “Stratejimiz uzun solukta satın almak ve elde tutmaktır, hepsi bu.”

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir