MicroStrategy ve Michael Saylor, DC Başsavcısı Tarafınca Vergi Dolandırıcılığı İçin Dava Açtı

Washington DC, Başsavcı Karl Racine bugün, bulut bilişim yazılımı şirketi MicroStrategy ve kurucusu Michael Saylor’a vergi sahtekarlığı iddiasıyla dava açtığını duyurdu.

Racine bugün, halka açık firmalar içinde en büyük Bitcoin hazinesine haiz olan MicroStrategy, Saylor’un “DC’de yaşarken kazanılmış olduğu yüz milyonlarca dolar üstünden yasal olarak borçlu olduğu vergilerden kaçmasına” destek oldu.

Racine, Saylor’u “On yıldan fazla bir süredir Bölge’de yaşayan, sadece DC gelir vergisi ödemeyen bir milyarder teknoloji yöneticisi” olarak tanımladı.

YENİ: Bugün, on yıldan fazla bir süredir Bölge’de yaşayan sadece asla DC gelir vergisi ödemeyen milyarder bir teknoloji yöneticisi olan Michael Saylor’u vergi sahtekarlığı sebebiyle dava ediyoruz.

– AG Karl A. Racine (@AGKarlRacine) 31 Ağustos 2022

Racine’in ofisinden meydana getirilen basın açıklamasına bakılırsa Saylor, 2014 ve 2020 yılları aralığında DC’de gelir vergisi ödemekten kaçınmak için “detaylı bir plan” kullanmakla suçlanıyor. Saylor’un iddiaya bakılırsa Florida’da ikamet ettiğini, şu demek oluyor ki gelir vergisi olmayan bir eyalet bulunduğunu iddia etti. Aslen senenin çoğunda DC’de mevcuttu ve plan hakkında açıkça övündü.

Bir muhbirin tartışmasının arkasından, Racine’in ofisi soruşturuldu ve Saylor’un 25 milyon dolardan fazla DC gelir vergisi ödemekten kaçındığı tespit edildi. Racine, MicroStrategy’nin, Florida’daki ikametgahı listelenmiş olarak yanlış W-2 beyanları vermek de dahil olmak suretiyle, planı etkinleştirmek için komplo kurduğuna inanıyor.

Racine, ödenmemiş vergiler ve cezalar içinde, Saylor ve MicroStrategy’nin 100 milyon dolardan fazla para kazanabileceğini tahmin ediyor.

Saylor, münakaşaya cevap olarak Decrypt’e verdiği demeçte, “On yıl ilkin Miami Beach’te zamanı bir ev satın aldım ve evimi Virginia’dan oraya taşıdım” dedi. “MicroStrategy Virginia’da olmasına karşın, Florida yaşadığım, oy kullandığım ve jüri görevi için rapor verdiğim yer ve kişisel ve aile hayatımın merkezinde.”

Columbia Bölgesi’nin tutumuna saygıyla katılmıyorum ve mahkemelerde adil bir karar verilmesini dört gözle umuyorum” dedi.

Microstrategy, kendi adına, Racine’in eylemine şirketi dahil etmesine de itiraz etti.

Microstrategy, Decrypt’e yapmış olduğu açıklamada, “Dava, Bay Saylor’un dahil olduğu kişisel bir vergi meselesidir” dedi. “Şirket, günlük işlerinden görevli değildi ve bireysel vergi sorumluluklarını denetlemedi ve şirket, kişisel vergi sorumluluklarının yerine getirilmesinde Bay Saylor ile ortaklaşa iş yapmadı.”

Şirket, DC başsavcısının suçlamalarının “yanlış bulunduğunu ve bu aşırı erişime karşı agresif bir halde savunacağımızı” söylemiş oldu.

Bu, Başsavcı’nın DC’nin kısa sürede güncellenen Yanlış İddialar Yasası kapsamında getirmiş olduğu ilk davadır, diye ekledi, “[encourages] muhbirler, ikametgahlarını yanlış tanıtarak vergi yasalarımızdan kaçan sakinleri suç duyurusu edecek.”

Racine, “Bu argümanla, sakinleri ve işverenleri, vergilerdeki adil payınızı ödemeyi reddederken büyük şehrimizde hayata devam etmenin tüm avantajlarından yararlanırsanız, sizi görevli tutacağımızı bildiriyoruz” dedi. .

Bu ayın başlarında Saylor, MicroStrategy CEO’su olarak uzun süredir devam eden görevinden çekilme ederek, firmanın büyük miktarlarda Bitcoin edinme ve elinde tutma stratejisini “iki katına çıkarmasını” sağlayacağını söylediği yeni yönetim kurulu başkanlığı rolünü üstlendi.

29 Haziran itibariyle MicroStrategy, bugün ortalama 2,6 milyar dolar değerinde olan 129.699 BTC’ye sahipti. Şirkete bakılırsa, madeni paralar averaj 30.664 $ fiyatla satın alındı, bundan dolayı firmanın yatırımı şu anda su altında.

Saylor ve MicroStrategy, daha ilkin, firmanın sayıları değiştirdiği ve para kaybetmesine karşın yanlış bir halde kâr bildirdiği iddia edildikten sonrasında, 2000 senesinde ABD Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) dolandırıcılık suçlamalarını çözmüştü.

Editörün notu: Bu yazı, Saylor ve Microstrategy’den gelen yanıtları ve daha ilkin DC başsavcısının davası ve kanununun ayrıntılarını içerecek şekilde güncellendi.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir