‘Moonrise Kingdom’ Ortak Yazarı Roman Coppola Bitcoin’e Iyi mi Girdi?

Kâr amacı gütmeyen Merkezi Olmayan Resimler, Web3 teknolojisini kullanarak film endüstrisinin çehresini değişiklik yapmak istiyor – sadece kurucularının kripto alanına yolculuğu 2013’te başladı ve Bitcoin ile başladı.

O zamanlar DCP’nin kurucu ortağı ve CEO’su Leo Matchett, yapım şirketi The Director’s Bureau’da yapımcı Roman Coppola ile beraber çalışıyordu. Matchett, Decrypt’in gm podcast’inin son bölümünde, “İptal edilen bir gosteri ve uzun soluklu bir kiracının ayrılmak zorunda kalması sebebiyle boşalan bu ses sahnesi yaşadık” dedi. “Bu minik deneysel projeyi yaptık ve orada Bitcoin madencileri kurduk. Ve bu bizim blok zincirine bir nevi girişimizdi.”

Matchett, bu deneyimin onlara kriptonun o sırada pek fazlaca medya tarafınca resmedilen “aldatıcı türden kabataslak bir teknoloji” olmadığını öğrettiğini ve onları Merkezi Olmayan Resimler kurmaya teşvik ettiğini deklare etti.

Kar amacı gütmeyen müessese, üyelerin senaryoları ve film fragmanlarını gözden geçirme şeklinde topluluk etkinliklerine katılarak projenin mahalli FILMCkredilerini kazandıkları, etkin bir halde bir film yapımcılığı DAO’su. Sonrasında kredilerini, topluluk tarafınca oylanan (son sözü bir jüri heyetine haiz olan) finanse etmek için bir proje ortaya koymak için harcayabilirler. DCP tarafınca finanse edilen bir proje kâr getirirse, oranı gelecekteki ödüllerin finansmanına tekrardan yatırılır.

Matchett, Decrypt’e şunları söylemiş oldu: “Bizim tezimiz, fazlaca çeşitli bir grubun kuramsal olarak, bir toplantı odasında, bir stüdyoda bulacağınız şeklinde, çeşitlendirilmemiş minik bir gruptan daha iyi bir yaratıcı karar verme kabiliyetine haiz olması gerektiğidir” dedi.

Bazı ağır Hollywood desteğini çeken muntazam bir model; platformun yönetim kurulunda Roman, Gia ve Sofia Coppola yer alırken, “Ocean’s Eleven”ın yönetmeni Steven Soderbergh, platformdaki film yapımcılarına “bitirme fonları” vermek suretiyle 300.000 $ bağışta bulunmuş oldu.

Matchett, “Günün sonunda, kültürün ne olduğu mevzusunda insanların söz sahibi olması icap ettiğini düşünüyoruz” dedi. “Bu projeyle dünyayı tekrardan şekillendireceğimizi söylemiyoruz, sadece demokratik bir süreç kanalıyla insanların söz sahibi olması ve bu sözü öne çıkaracak kaynaklara haiz olması fazlaca doğuştan gelen bir ehemmiyet taşıyor.”

Genişleyen Film3 alanı ve SEC hayaleti

Merkezi Olmayan Resimler, Web3 finansman ve dağıtım modellerini deneyen bir takım “Film3” projesinden biridir; Matchett, örnek olarak Miguel Faus’un NFT tarafınca finanse edilen “Calladita”sını ve Kevin Smith’in “Killroy Was Here”ını isim denetim etti. (Izahat: Yazarın bir Killroy NFT’si vardır.)

Bununla beraber, Merkezi Olmayan Resimlerin hemen hemen keşfetmediği bir alan, film finansmanı için tokenize öz ana para modellerinin olasılığıdır.

“Bu projeyle ilgili ilk düşüncelerimizden biri, Vay canına, filmleri kriptoyla mikro finanse edebiliriz ve—oh, evet, çek, bu kesinlikle bir güvenlik. Bunu iyi mi aşacağız? Tamam, bunu tekrardan düşünelim,” dedi Matchett.

Matchett, bir topluluk üyesinin benzersiz bir yönlendirme bağlantısı kullanarak içerik yada hizmetleri paylaşmış olduğu ve gelirden bir hisse almış olduğu, kazan-kazan modeli şeklinde bazı “bunun birazcık altında kalan garip modellere” işaret etti. “Avukatların bunu çözmesine izin vereceğiz” dedi. “Fakat kesinlikle uzaya gelen bazı süper garip, yenilikçi fikirler var ve bu mevzuda fazlaca heyecanlıyım. Ve dünyanın en büyük stüdyolarının, medya holdinglerinin de dahil olmaya başladığını görmek coşku verici.”

Podcast’lerinizi aldığınız her yerde gm podcast’in tam bölümünü kulak verin ve abone olduğunuzdan güvenli olun.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir