MTV, ‘En İyi Metaverse Performansı’ ödül kategorisini tanıttı

2022 MTV Video Müzik Ödülleri (VMA), yarışma kategorileri listesine yeni bir kategori ekledi. Bu yıl sanatçılar, gıpta edilen bir ödül için “En İyi Metaverse Performansı” kategorisi altında yarışmaya hak kazanıyor.

Başlangıçta, ödül töreni 1984’te müzik video hünerlerinin saygı duyulan bir takdiri olarak başladı. Madonna, Nirvana ve Kanye West dahil olmak suretiyle büyük müzik sanatçıları, önceki VMA alıcıları içinde yer ediniyor.

Tipik ödül kategorileri içinde “Senenin Videosu”, “Senenin Sanatçısı” ve “Senenin Şarkısı” yer ediniyor, sadece bu yıl Web3’te bir değişim var. VMA’lar Metaverse’deki performansları dikkate aldı ve yepyeni bir ödül kategorisi yarattı.

@Roblox’taki #VMA Deneyimi ✨ geldi ✨

Görmek istediğiniz kişiye oy verin, Ay’ı En İyi Metaverse Performansı için eve götürün VE mini oyunumuz Tap That Dance’ı oynayın! ‍‍

Eğlenceyi kaçırmayın: https://t.co/yR475leByW pic.twitter.com/Kj5LIYXsZS

— Video Müzik Ödülleri (@vmas) 14 Ağustos 2022

Açılış senesinde altı sanatçı aday yayınlandı. Buna Ariana Grande (Fortnite), Blackpink’in “The Virtual” (PUBG Mobile), BTS (YouTube), Charli XCX (Roblox), “Justin Bieber — An Interactive Virtual Experience” (Wave) ve “The Rift Tour” dahildir. “Yirmi Bir Pilot Konser Deneyimi” (Roblox).

Yepyeni bir ödül kategorisine ek olarak, 12 Ağustos’ta ödül töreni ilk Metaverse deneyimini duyurdu. Paramount Game Studios, geçen hafta Roblox metaverse’deki VMA Experience’ı yayınladı ve bu senenin 3 Eylül’e kadar mevcut.

Roblox’un adaylık için iki performansı var ve konserler ve festivaller de dahil olmak suretiyle popüler kültür etkinlikleriyle oldukça etken bir sanal dünya. Geçen yıl, büyük bir elektronik dans müziği festivali yapımcısı olan Insomniac ile, meta veri tabanında sanal festivaller oluşturmak için ortaklık kurdu.

İlgili: Metaverse’deki Konserler yeni bir benimseme dalgasına yol açabilir

Bu senenin meta veri deposu kategorisi, art arda beş yıl süresince azalan VMA görünümlerinin peşinden geliyor. Meta veri deposu genişlemeye ve genç seyircileri çekmeye devam ettikçe, MTV’nin sanal performansı dahil etme hamlesi, güncel kalmasına destek olabilir.

Müzik akışı hizmetlerinin sunulmasından sonrasında senelerce dijital tüketim yörüngesinde olduğundan müzik endüstrisi Web3 entegrasyonlarıyla dolu. Sanatçılar, artık internasyonal listelerde tanınmaya uygun olan, değiştirilemez jetonlar yada NFT’ler olarak single’lar yayınlarken, ötekiler müzik lisansını iyileştirmek için blok zinciri kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir