Nansen CEO’su: KBW 2022, Ethereum Merge’in öteki zincirlerin kullanımını azaltabileceğini söylüyor

Cointelegraph’tan Brian Newar, Seul’de düzenlenen Korea Blockchain Week (KBW) 2022’de blockchain veri şirketi Nansen’in CEO’su Alex Svanevik ile konuştu ve yaklaşmakta olan Ethereum (ETH) Merge ve bunun öteki blockchainleri iyi mi etkileyeceği şeklinde mevzuları tartıştı.

Svanevik’e nazaran, sektör son boğa koşusunda bir yayılma etkisine şahit oldu. O, takas edilemez tokenlerin (NFT’ler) ticaretinde, blok zinciri alanındaki yeni gelenlerin, Ethereum ağındaki NFT’leri satın almak için 100 dolara kadar yüksek işlem ücretleri ödemek istemediklerini söylemiş oldu. Nansen CEO’su, NFT’lere olan bu talebin, NFT’leri satın alma ücretlerinin Ethereum’daki kadar yüksek olmadığı öteki blok zincirlerine yayıldığını belirtti. Bunu deklare etti:

“Bir çok yayılma tesiri tarafınca yönlendirildiyse, bu diğerlerinin ne seviyede talep görmeye devam edebileceğini görmek garip olacak. Fazlaca daha azca kullanımınız olabilir.”

Birleşmeden sonrasında öteki bazı blok zincirlerine nasıl sonuçlanacağını düşündüğü sorulduğunda, yönetici birçoğunun ölebileceğini söylemiş oldu. “Birçok zincir muhtemelen bir hayalet kasaba ya da hayalet zincirler olacak. Sadece bazı zincirlerin kendi nişlerini bulacağını düşünüyorum,” dedi Svanevik.

İlgili: Metaverse başarısı için Web2 benimseme anahtarı, Klaytn Foundation — KBW 2022

Buna karşın Svanevik, kendi ekosistemlerini önyükleyebilen bazı zincirlerin olduğuna inanıyor. Örneklerden alıntı meydana getiren Nansen CEO’su Solana (SOL), Polygon (MATIC) ve Avalanche’ı (AVAX) gösterdi. Sadece Svanevik, geliştiricilerin ekosistemlerine girmesini kolaylaştıran altyapıya haiz daha çok zincir bulunduğunu kaydetti. Dedi ki:

“Bence bazı zincirler, daha çok proje geliştirmeye devam edebilmeleri için kafi altyapının olduğu durumlarda kaçış hızına ulaşmayı başardı.”

Svanevik ek olarak blok zincirleri şehirlerle karşılaştırdı. Yöneticiye nazaran, tıpkı şehirlerin hastanelere, hukuk firmalarına ve medyaya ihtiyacı olduğu şeklinde, blok zincirlerinin de merkezi olmayan borsalarına (DEX), pazar yerlerine, blok zinciri kaşiflerine ve daha fazlasına ihtiyacı var.

Aynı etkinlikte, 1inch kurucu ortağı Sergej Kunz, Cointelegraph’a, Cenup Kore’de merkezi olmayan finans (DeFi) pazarının büyümek için oldukça yeri bulunduğunu söylemiş oldu. Buna karşın Kunz, kripto cüzdanlarını kullanma ve DeFi’yi anlama mevzusundaki data eksikliği de dahil olmak suretiyle girişte zorluklar ve engeller bulunduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir