Nepal Dijital Para Birimi Çıkarmaya Hazırlanıyor, Taslaklar Lüzumlu Değişimler – Finance Bitcoin News

Nepal’deki bir vazife gücü, ülkenin merkez bankasının kendi dijital para birimini çıkarmasına müsaade eden yasal değişimler önerdi. Hareket, bir çalışmanın bu şekilde bir girişimin uygulanabilir bulunduğunu belirtmesi ve düzenleyiciyi gerçekleştirmeye devam etmesi için yetkilendirecek belirli hükümler önermesinin arkasından geldi.

Nepal Merkez Bankası Ulusal Dijital Para Birimi İçin Yasal Zemin Hazırlıyor

Nepal Rastra Bankası (NRB), para otoritesinin ülkenin fiat para birimi Nepal rupisinin dijital bir versiyonunu çıkarmasına izin verecek yetki ve sorumluluklarını belirleyen yasada revizyonlara hazır. Haber, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) uygulanabilir bir proje olduğu sonucuna varan bir emek harcamayı takip ediyor.

Nepal Rastra Bankası (NRB), 26 Nisan 1956’da Nepal Rastra Bankası Yasası uyarınca kuruldu.

Bankanın Para Birimi Yönetimi Departmanı başkanı Revati Nepal’e nazaran, bir vazife gücü esasen bir değişim tasarısı hazırladı. Katmandu Post tarafınca Pazar günü aktarılan sözlerinde, “İç görüşmelerden sonrasında, tasarıyı mecliste masaya yatırmak suretiyle hükümete yollayacağız” diye ekledi. Değişimler, 2002’den itibaren Nepal Rastra Bankası Yasası’nda yapılacak.

Mevzuyla ilgili emek verme, NRB’nin Para Politikası 2021-22 belgesi ile açıklandı. Revati Nepal başkanlığındaki bir ekip, CBDC’yi geliştirmeden ilkin düzenleyicinin onu uygulamasına izin verecek yasal hükümleri getirmesi icap ettiğini öne sürdü.

Uzmanlar, dijital para birimi için yasal bir çerçevenin hazırlanması da dahil olmak suretiyle ilerlemek için somut adımlar önerdiler. NRB yetkilisi, “Teknik ve ekonomik konuların dikkate alınması için tavsiyeler var” dedi.

Merkez bankası, CBDC için dijital bankacılık işlemlerinin gerçekleştirilebileceği ayrı bir dijital cüzdan tasarlamayı planlıyor. Nepal, “Dijital ödeme hizmeti sağlayıcılarıyla beraber çalışabilirliği keşfetmek için önlemler de alınacak” dedi.

Katmandu Acil Değil, Çin ve Hindistan’ın CBDC’leriyle Iyi mi Yaptıklarını Görmek İstiyor

Yönetici, Nepal Rastra Bank’ın dijital para birimini çıkarmak için acil etmediğini açıkça belirtti. Himalaya ulusunun para otoritesi, ilkin Hindistan ve Çin de dahil olmak suretiyle Cenup Asya’daki komşu ülkelerin CBDC’lerini tanıtmaya iyi mi devam ettiğini gözlemlemek istiyor. Nepal altını çizdi:

Dijital para birimini tanıtmak için acil ederek gereksiz risk almak istemiyoruz.

Nepal’in cenup komşusu Nirmala Sitharaman’ın maliye bakanı Şubat ayında, dünyanın en kalabalık demokrasisinin 1 Nisan’da başlamış olan gelecek mali yılda para biriminin dijital bir versiyonunu piyasaya sürmeyi planladığını duyurdu. Hindistan Merkez Bankası (RBI) ile dijital para birimini tanıtmış olacak en büyük ekonomilerin 2023’te piyasaya sürmesi planlanıyor.

Nepal’in öteki kuvvetli komşusu Çin, 2014’ten beri bir CBDC’nin potansiyelini araştırıyor ve şimdiden denemeler yapıyor. Shenzhen, Suzhou ve Chengdu benzer biçimde şehirler, 2020’de dijital yuan’ın ilk lansmanına sahne oldu. Ondan sonra testler, 2021’de Hainan eyaleti, Şanghay ve bir takım başka kent dahil olmak suretiyle daha çok bölgeye genişletildi. Çin Halk Bankası teklif etti. sporculara ve ziyaretçilere bu yılki Kış Olimpiyatları’nda e-CNY para birimini tecrübe etme şansı.

Bitcoin benzer biçimde merkezi olmayan kripto para birimleri de dahil olmak suretiyle çeşitli dijital para birimleri senelerdir dolaşımda. Bununla beraber, bir çok, devlet tarafınca verilen dijital para birimlerinin erken aşamalarında gelişiyor. Bank for International Settlements tarafınca 2021’de gösterilen bir ankete nazaran, merkez bankalarının %86’sı CBDC’lerin potansiyelini araştırıyor, %60’ı teknolojiyi deniyor ve bir tek %14’ü pilot projeler uyguluyordu.

Nepal’in daha kat etmesi ihtiyaç duyulan uzun bir yol var fakat NRB’nin emek harcaması şu anda bankada incelenmekte olan bir kavram belgesi üretti. Revati Nepal, “Devam eden tartışmaların bitiminden sonrasında ileriye giden yolu belirleyeceğiz” dedi. Siber güvenlik benzer biçimde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan öteki mühim noktalara işaret eden merkez bankasının ekonomik araştırma departmanı başkanı Prakash Kumar Shrestha, “Nepal için öteki ülkelerden edinilen uygun teknolojiyle dijital para birimini tanıtmak iyi olacak” dedi.

Bu hikayedeki etiketler

CBDC, Merkez Bankası, Kripto, Kripto Para Birimleri, Kripto Para Birimi, Dijital Para Birimi, dijital rupi, Dijital Yuan, fizibilite, nepal, Nepal Rastra Bankası, Nepal, NRB, proje, emek verme

Nepal’in ulusal bir dijital para biriminin geliştirilmesinde komşularına yetişeceğini düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bizlere bildirin.

Lubomir Tassev

Lubomir Tassev, Hitchens’ın şu sözünü beğenen, teknoloji meraklısı Doğu Avrupa’dan bir gazetecidir: “Yazar olmak, yaptığım şey değil, olduğum şeydir.” Kripto, blockchain ve fintech’in yanı sıra internasyonal siyaset ve iktisat öteki iki esin kaynağı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir