Net Akışlar ‘Boğa’ Kripto Piyasası Momentumunu Önerdi: Bank of America

Bank of America, borsalardan kripto çıkışlarındaki son artışın ve stablecoin net girişlerindeki artışın “yükseliş” piyasa momentumuna işaret etmiş olduğu sonucuna vardı.

Küresel Kripto Para Birimleri ve Dijital Varlıklar raporunun Temmuz sayısında, banka “solan satış baskısının” artık “satın almaya” döndüğünü söyleyecek kadar ileri gitti.

Duyarlılıktaki bu değişim, 29 Haziran ile 26 Temmuz içinde dijital varlık piyasasında senelik %56 düşüş eğilimi kaydetmesine karşın %11’lik bir artışta da görülebilir.

Raporda, “Risk varlıkları yükseldikçe yatırımcılar kenardan uzaklaşıyor. Sıkı arz ve devamlı döviz net çıkışları, yatırımcıların HODL’ye devam ettiğini gösteriyor.”

Daha da çarpıcı olan, son zamanlardaki pozitif fiyat hareketinin, muhteşem yüksek TÜFE rakamlarının ve Federal Biriki’in 20 yıldaki en büyük faiz artışını gerçekleştirme kararının peşinden gelmesidir.

Buna karşın Bank of America, yatırımcıların mevcut makroekonomik türbülansa alıştıklarını ve riskli bölgelere geri dönmeye hazır olduklarını öne sürüyor.

Bitcoin, Ethereum ve FTX’in mahalli belirteci FTT’si, cüzdanlara ve kripto borsalarından uzağa yoğun girişler yaşadı.

Bu çoğu zaman bir yükseliş sinyali olarak anlaşılır, zira yatırımcılar, yalnızca varlığı elde tutmakla (satmak yerine) ilgilendiklerinde çoğu zaman varlıkları borsalardan çekerler.

Mesela, Bitcoin’i incelerken, önde gelen kripto para birimi geçtiğimiz ay borsalardan 508 milyon dolarlık çıkış kaydetti. Aynı dönemde, 2 Temmuz’da 19.300 dolardan 1 Ağustos’ta 23.160 dolara sıçrayarak %19’luk bir artış kaydetti.

Benzer şekilde, CoinMarketCap’e gore, Ethereum %56’dan fazla bir artışla aynı zamana denk gelen 381 milyon dolarlık net giriş elde etti.

Stabilcoin’de artış

Piyasa değerine gore ilk dört stabilcoin (USDT, USDC, BUSD ve DAI), art arda üç hafta süresince toplam 1,4 milyar dolarlık net giriş yaşadı.

Bitcoin yada Ethereum şeklinde değişken kripto para birimlerinden borsalara girişlerin aksine, durağan(durgun) paralardan borsalara giriş yükseliş olarak anlaşılabilir.

Bunun sebebi, bir borsaya gelen istikrarlı, dolara sabitlenmiş varlıkların, yatırımcıların satın almak için piyasaya girdiğini göstermesidir.

Geçtiğimiz dokuz hafta süresince, istikrarlı para girişleri ve çıkışları, Haziran ayının sonunda ve Temmuz ayının başlangıcında meydana gelen son olarak 437 milyon dolarlık çıkışlarda göze çarpan artışla değişti.

Yatırımcılar varlıklarının dolar kıymetini korumak istediğinde, borsalardan kişisel cüzdanlara stablecoin çıkışları meydana gelir; bu çoğu zaman kripto alanında aşağı yönlü fiyat hareketlerinin olduğu dönemlerde geçerlidir.

Bununla beraber, yatırımcılar risk iştahlarını genişletmek istediklerinde, çoğu zaman daha kazançlı varlıklara tekrardan yatırım yapmak için durağan(durgun) paralarını harcamaya çalışırlar.

Kişisel cüzdanlara negatif net akışlar, cüzdanlardan borsalara hareket eden durağan(durgun) paralar olarak anlaşılabilir ve yükseliş olarak kabul edilir.

Glassnode’dan zincir üstü verilere dönecek olursak, hem uzun vadeli sahipleri hem de kısa vadeli sahipleri etken olarak Bitcoin satın alıyor.

Son iki hafta içinde, bilhassa kısa vadeli sahipler, bu “yükseliş” momentumunun kısa ömürlü olabileceğini gösteren Bitcoin için bir iştah geliştirdi.

mesuliyet reddi

Yazar tarafınca anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve finansal, yatırım yada öteki tavsiye durumunda değildir.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir