NFT Brifingi: Crypto Art’ın Rothko’su

Mühim Çıkarımlar

Dijital soyut sanat, NFT sahnesinde büyüyen ve mühim bir harekettir ve bazı erken kabiliyetler ümit vaat ediyor. Uzaydaki bazı sanatçılar, Jack Kaido benzer biçimde, çağdaş sanatta tüm zamanların en iyilerinden bazılarıyla karşılaştırmalar yapıyorlar. Türün devamlı olarak denenmesi ve çeşitlendirilmesi, NFT ortamının burada kalacağının bir başka kanıtıdır.

Bu makaleyi paylaş

Hangi sanatçıların yada hareketlerin başarı göstermiş yada başarısız olacağını bilmek hiçbir süre hakkaten mümkün olmasa da, ana akımın haricinde erken vaat işaretleri aramak yararlı olabilir.

Dijital Özetler

Bir süredir yazılarımı okuyanlar, NFT avatar sahnesinin en büyük hayranı olmadığımı bilirler. CryptoPunks ve Bored Ape Yacht Club benzer biçimde NFT’leri haritaya koyan projeler için minnettar olsam da, teknolojide profil resmini esnetmekten daha fazlası bulunduğunu düşünüyorum – ve kimi zaman bu eğilimin ana akımı dönüştürmek söz mevzusu olduğunda yarardan fazlaca zarar verdiğini düşünüyorum. .

Avatar doygunluğuna ve kripto fiyatlarındaki düşüşe cevap olarak, NFT alanının öteki garip ceplerini keşfetmek için mümkün olduğunca fazla süre harcıyorum. Üretken sanat hareketinin büyüleyici bulunduğunu düşünüyorum ve kendim için birkaç güzel parça seçtim, sadece şeylerin Art Blocks tarafının ötesinde, hız kazanan yeni bir niş keşfetmekten keyif aldım: dijital soyut sanat.

Bazılarınız Jack Kaido’yu duymuş olabilir ve eğer duymadıysanız, onun işinin kendisi için konuştuğunu düşünüyorum. Yalnız buraya bir göz atın:

Jack Kaido’dan “İz #07 — Çözücü” (Kaynak: Jack Kaido/SuperRare)

Kaido, muhtemelen balina koleksiyoncularına eserler satmış ve öteki büyük NFT oyuncularından sayısız onay kazanmış olan, bugün bu sahnedeki en büyük isim. Popüler moda fotoğrafçısı Guido Di Salle, onu sanat tarihinin en beğenilen renk alanı ressamlarından kabul edilen Mark Rothko ile karşılaştıracak kadar ileri gitti.

Birkaç yıl ilkin, NFT’ler patlamadan ve Kaido daha geniş tanınırlık kazanmadan ilkin, eserleri birkaç yüz dolara satılacaktı. Bu günlerde, en nadide olanlar beş sayı getiriyor, sadece bu kanınız için fazlaca zenginse, bu alanda erken ümit vaat eden daha azca yerleşmiş birçok isim var.

Kaido’nun bir arkadaşı olan Lisanne Haack’i ve son zamanlarda yükselen omentejovem’i seviyorum, fakat bunun için benim sözüme inanmayın; Kendi sanat koleksiyonunuzu oluşturmak istiyorsanız, oraya gidin ve sevdiğiniz şeyleri bulun. Bir sonraki trendi ikinci kez tahmin etmeye çalışmak ya da turları icra eden en sıcak yeni “topluluğa” atlamak başarısız olmayı istemektir; bir tek seninle konuşan şeyleri ara.

“Çiçekler Kırılabilir”, Lisanne Haack (Kaynak: Lisanne Haack/exchangeart)

Bunun benzer biçimde yaratıcılar acımasız bir ayı piyasasının derinliklerinde gelişmeye devam ederken, NFT sanatının kalıcı olacağına dair fazlaca azca kuşku var. Geçen Aralık ayında New York’a gittiğimde, MoMA’da Rothko’nun en meşhur parçalarından bazılarını gördüm. Beeple’ın 69 milyon dolarlık açık artırmasının NFT patlamasını başlatmasından bu yana gördüğümüz tüm gelişmeler göz önüne alındığında, hiçbirimiz geleceği tahmin edemesek de, uzak bir gelecekte bir yerlerde Rothko prestij seviyelerine ulaşan soyut bir dijital sanatçı düşlemek kolay. (Muhtemelen eşyalarını görmek için fizyolojik bir galeriye gitmemiz gerekmeyecek).

“Numara. 5/Hayır. 22”, Mark Rothko MoMA’da (Kaynak: MoMA)

Bir sonraki NFT’lerde dalga yaratan Jack Kaido yada başka bir isim mi olacak? Benim düşünceme nazaran, bunu söylemek için hemen hemen fazlaca erken. Sadece bu, bugün koleksiyonlarını oluşturmak isteyen tüm sanat meraklıları için iyidir. Bir çok NFT kullanıcısının avatarlara bakmış olduğu ve dünyanın geri kalanının sesini duymadığı bir ortamda, dijital soyut sanat benzer biçimde nişlere dalmak için muhteşem bir süre bulunduğunu ve fazlaca azca kişinin bunlara dikkat ettiğini söyleyebilirim.

Izahat: Yazma esnasında, bu parçanın yazarı ETH’ye ve öteki birkaç değiştirilebilir ve değiştirilemez kripto para birimine sahipti.

Bu makaleyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir