NFT piyasa manipülasyonu mu? CryptoSlam, Blur’da şüpheli etkinlik bulunduğunu iddia ediyor

Yakın zamandaki başarısına karşın, Blur’un en büyük NFT pazarı olma yolculuğu hemen hemen bitmedi ve mevcut ve gelecekteki başarısını değerlendirmek karmaşık bir mevzu.

NFT pazaryerleri şu anda müşteriler için kıyasıya bir rekabetin içinde. Firmalar, kullanıcıları cezbetmek ve elde tutmak için ücretlerini ve telif ücretlerini düşürüyor. Bu rekabet, bir zamanlar kendilerini destekleyen pazar bölgeleri tarafınca terk edilmiş hisseden birçok NFT yaratıcısı için oldukca mühim bir gelir deposu olan telif ücretlerinin kademeli olarak zayıflamasına niçin oldu. Bu “dibe doğru yarış”, tüm NFT ekosisteminde mühim bozulmalara niçin oluyor.

Devamını oku: Niçin daha çok NFT telif tutarına ve daha iyi pazar yerlerine ihtiyacımız var?

Blur’un hacmi gerçek mi?

Blur, platformu vesilesiyle meydana getirilen toplam satış değerinde OpenSea’yi geride bıraktı, sadece veriler, gerçek önemi hakkında bir tartışmayı ateşledi.

Blur’un başarısına katkıda bulunan faktörlerden biri, tüccarlara NFT’leri listeleme ve teklif verme karşılığında puan veren ödül programıdır. Bu puanlar, biriken puan sayısına bağlı olarak alınan jeton sayısı ile BLUR jetonları ile değiştirilebilir.

Piyasa tutarı yada telif tutarı olmadığı için, kullananların sistemi oynamasının ve değişik bir cüzdan ile kendi listelerini satın alarak token kazanmasının önündeki tek engel gas tutarı ödeme ihtiyacıdır.

Sadece geçen ay, NFT satış verilerini takip eden CryptoSlam, Blur’da olanın tam olarak bu bulunduğunu iddia etti. CryptoSlam, abonelerine gönderilmiş olduğu bir e-postada, yüksek kıymetli tacirlerin yalnızca %1’inin platformdaki tecim faaliyetinin büyük kısmından görevli bulunduğunu belirtti.

Netice olarak, CryptoSlam harekete geçti ve “piyasa manipülasyonunu” gerekçe göstererek Blur ticaretindeki yüz milyonlarca doları verilerinden kaldırdı. O zamandan beri “şüpheli” satışları filtreleyen güncellenmiş bir algoritma uyguladı.

14 Şubat ile 25 Şubat arasındaki dönemde CryptoSlam, platformda 577 milyon doların üstünde nakit alım satımlı NFT tespit etti.

CryptoSlam’e bakılırsa, Blur’dan gelen satış verileri NFT pazarını “yanlış tanıtıyor”. Satışlardaki potansiyel olarak suni artış, sektörün genel satış hacmini Ocak 2022’den bu yana en yüksek seviyesine çıkardı ve bazılarının, geçen yıl faaliyette mühim bir düşüşün peşinden pazarın toparlandığına inanmasına niçin oldu.

CryptoSlam’den veri mühendisi Scott Hawkins, Forkast ile yapmış olduğu bir röportajda, “Bunun, tüm NFT pazarı için oldukca samimiyetsiz bir halde satış hacmini suni olarak desteklediğini bulduk.”

Buna ek olarak, OpenSea hala Blur’dan daha çok kullanıcıya haiz ve kullanıcı tabanı daha minik, daha etken tüccarlardan oluşuyor. OpenSea’nin 294.146 kullanıcısına kıyasla Blur’un son 30 günde yalnızca 113.886 kullanıcısı var. Eleştirmenler ek olarak Blur’daki cüzdanların minik bir yüzdesinin işlemlerin çoğundan görevli bulunduğunu iddia ediyor.

Blur’un geleceği

BLUR jetonunun gelecekte iyi mi değerleneceğinin ayrıntıları belirsizdir ve süre içinde iyi mi kıymet kazanacağı belirsizdir. Şu anda BLUR bir yönetişim belirteci olarak çalışıyor, sadece Blur merkezi bir varlık olduğundan, kontrolü kademeli olarak yeni kurulan bir DAO’nun belirteç sahiplerine devretmesi gerekecek. Jetonun Coinbase şeklinde büyük ABD borsalarında olmasına karşın, ABD kullanıcılarının airdroptan dışlanmasının sebebi bu olabilir.

Blur DAO, protokolün kıymet tahakkukunu ve dağıtımını oluşturmak şeklinde platformun mühim yanlarını yönetmekten görevli olacaktır. Bu, 180 gün sonrasında protokol ücret oranının (%2,5’a kadar) belirlenmesini ve piyasayı daha da geliştirmek için gömü hibelerinin verilmesini içerebilir. Bu seçimler, platformun gelecekteki büyümesini şekillendirmede ve Blur’un hem şimdi hem de yakın gelecekte pazarda etkili bir halde rekabet edip edemeyeceğini belirlemede tehlikeli sonuç bir rol oynayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir