NFT Steez ve Luxo kurucu ortağı, Web3’te dijital kendi kendine egemenliğin etkilerini araştırıyor

Egemen kimlik, bilhassa yaratıcı ekonominin yükselişiyle beraber blok zinciri ve kripto para biriminde sıcak bir mevzu olmuştur. Şu anda, iki tür dijital kimlik vardır. Biri federe ve merkezidir, bu sayede veriler servis sağlayıcının kontrolündedir. Kendi kendine egemen dijital kimlik, çoğu zaman blok zinciri teknolojisini kullanarak ajansı geri alabilen bir insan hakkı olarak belirtilir, sadece onu yönetmeye destek olan hangi çerçeveler var?

2 Ağustos’ta, Alyssa Expósito ve Ray Salmond tarafınca iki haftada bir düzenlenen Twitter Spaces NFT Steez, blok zinciri tabanlı kimliklerin ve “Evrensel Profillerin” durumunu tartışmak suretiyle LUKSO ve The Dematerialized’in kurucu ortağı Marjorie Hernandez ile bir araya geldi. Hernandez’e nazaran gelecekte “her şeyin dijital bir kimliği olacak”.

Egemen “Evrensel Profiller” için dijital dünyaya katılım sorunsuz olmalıdır.

Röportaj esnasında Hernandez, merkezi platformlar arasındaki paradigma değişimini daha “platformsuz bir geleceğe” deklare etti ve kullananların kimliklerini denetim etmeleri ve daha “agnostik platformlarda” yaratmaları icap ettiğini altını çizdi. “Evrensel Profiller.”

Luxo’nun Evrensel Profiller entegrasyonu, kullananların ve içerik oluşturucuların kimliklerini geri almalarına ve içerik oluşturucu ile kullanıcı içinde simbiyotik bir halde IP’lerini yayınlamalarına olanak tanır. Hernandez’e nazaran Evrensel Profil, kişinin kimliğini doğrulayabileceği, bununla birlikte varlık gönderebileceği, alabileceği ve oluşturabileceği kişisel bir işletim sistemi (OS) olarak görülebilir.

Hernandez’in belirttiği şeklinde, Universal Profiles, “Kullanıcı için pek oldukça amaca hizmet eden İsviçre Ordusu tipi bir araçtır”.

İlgili: Web3, meta veri deposunda veri egemenliği için oldukça önemlidir

Web3’te blok zinciri tabanlı kimlikler

Anlaşılır bir halde, Web3 içindeki kimlik vurgusu, 2D profil resmi (PFP) NFT’leri ortaya çıkmaya başladığında tekrardan parlamaya başladı. Bu dalgalanma, kendini temsil etme ve tanımlamanın bir aracı olarak ve bununla birlikte bir esnek yada ego ifadesi olarak çerçevelendi. Bazıları için fizyolojik ve toplumsal kimlikleri, yeni kabul edilen dijital avatarları için takas edildi.

Sadece Hernandez, bazıları dijitali kişinin gerçek benliğini maskelemek olarak algılarken, “merkezi olmayan bir dijital ortamda” insanların “bu yatkınlıkların ötesine geçmek” ve kişinin “gerçek gerçek benliğini” ifade etmek için cesaretlendirileceğine inandığını korumak için çaba sarfediyor.

Hernandez’in tezinin temeli, blok zinciri tabanlı kimliğin yalnızca doğrulanabilir olması değil, bununla birlikte kullanıcılara verilerinin, kimliklerinin ve IP’lerinin %100 kontrolünü vermesidir.

Bir dinleyici tarafınca toplulukların kendi egemenliğini çevreleyen standartları sağlamak için ne yapması gerektiği ve kullananların artık “tüketici” değil, ekosistemdeki etken ortak katılımcılar oldukları sorulduğunda, Hernandez basitçe “Bence bu bir tek ortak yaratıcı olmak, Sağ? Ve onunla inşa etmeye başlarsın.”

NFT Steez’in tam bölümünü açın ve kulak verin ve bir sonraki bölüm için takviminizi 16 Eylül saat 12:00 EST’de işaretlemeyi ihmal etmeyin.

Burada anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir