NFT’leri, bazı durağan(durgun) paraları hariç tutmak için FASB kripto muhasebesi kuralları – WSJ

The Wall Street Journal, 31 Ağustos’ta kaynaklara atıfta bulunarak, Finansal Muhasebe Standartları Kurulu’nun (FASB) kripto muhasebe incelemesine NFT’leri ve bazı durağan(durgun) paraları dahil etmeyeceğini bildirdi.

Rapora bakılırsa, FASB kuralı, maddi olmayan, değiştirilebilir ve nakit akışına yada mal ve hizmetlerin mülkiyetine ilişkin herhangi bir sözleşmeye dayalı hak taşımayan dijital varlıkları kapsayacak – Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) bu yetki alanına girecek. .

NFT’leri ve bazı stabilcoin hariç tutmalarını izahat

NFT’ler, değiştirilemez oldukları ve kimi zaman temel mal ve hizmetlerin haklarını taşıdıkları için kuralın haricinde tutulacak, bazı durağan(durgun) paralar ise maddi varlıklardır.

Bu varlıkların hariç tutulması hakkında konuşan FASB yönetim kurulu üyesi Susan Cosper, WSJ’ye şunları söylemiş oldu:

“[NFTs are] bu kavşakta yaygın yada araç-gereç değil. Bu kesinlikle gerekirse ondan sonra odaklanabileceğimiz bir şey.”

Kripto muhasebe kuralları yolda

Dijital varlıklara haiz firmalar ve yatırımcılar, portföylerinde kripto varlıklarının muhasebeleştirilmesi mevzusunda devamlı olarak daha çok netlik talep ediyor. Sadece FASB, Mayıs ayında teknik önceliklerine yalnızca kripto ekledi.

Yeni kriter ana hatları, kurulun kaide koyma sürecindeki ilk adımı işaret ediyor. FASB, kuralları koymadan ilkin gene de bir teklifi sunup gözden geçirmek zorunda kalacaktı.

Ayrıca, NFT’leri ve bazı durağan(durgun) paraları hariç tutmak, bu varlıkları elinde tutan firmalar için bir güçlük olmaya devam edecek.

NFT’leri ve öteki kripto varlıklarını elinde bulunduran firmalar tarafınca kullanılan mevcut muhasebe kuralları, bağlayıcı olmayan Internasyonal Sertifikalı Ustalaşmış Muhasebeciler Birliği (AICPA) yönergeleridir.

AICPA yönergeleri, bu varlıkları ticari markalar şeklinde sınırsız ömürlü maddi olmayan varlıklar olarak kabul eder. Yönergelere bakılırsa, işletmeler varlığın kıymetini senelik olarak gözden geçirmelidir.

Varlığın kıymeti satın alma maliyetinin altına düşerse bir kıymet düşüklüğü alırlar ve yalnızca satın alma fiyatının üstünde bir fiyata sattıklarında kâr kaydetmeleri gerekir.

Bu muhasebe standartları, alanın değişken doğası sebebiyle adil bir kıymet muhasebesi kuralı için kripto parası tutan şirketlerden eleştiri aldı.

Wall Street Journal’a bakılırsa, bir FASB sözcüsü, kripto muhasebe kurallarıyla ilgili tüm ön tartışmaların bu yıl sona ereceğini söylemiş oldu. Kurul ondan sonra bir teklif yayınlayıp yayınlamayacağını belirlemek için oy kullanacak.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir