Nijerya Merkez Bankası, Naira’yı Yüzdürmeyi Düşünmesini Söylemiş oldu, Son Faiz Oranı Artışı Çarptı – Bitcoin Haberleri

Nijerya siyaset operatörleri derneğinin lideri Alhaji Aminu Gwadabe, Nijerya Merkez Bankası’nın durağan(durgun) döviz kuru sistemini durdurması ve naira’nın ana para birimleri karşısında serbestçe dalgalanmasına izin vermesi icap ettiğini söylemiş oldu. Önder ek olarak, merkez bankasının faiz oranının son zamanlarda %13’e ayarlanmasını ve bunun Nijerya’nın düşük performans gösteren ekonomisi üstünde negatif bir tesiri olabileceğini söylemiş oldu.

Merkez Bankası Naira’yı Kurtarmak İçin Müdahale Edilmesini Söylemiş oldu

Nijeryalı döviz ofis operatörleri derneğinin lideri Alhaji Aminu Gwadabe, ülkenin para otoritelerini mahalli para biriminin ABD doları karşısında serbestçe dalgalanmasına izin vermeyi düşünmeye çağırdı. Gwadabe’ye bakılırsa, bunu yapmak naira’nın daha çok kıymet kaybetmesini önlemeye destek olacak.

Nijerya Haber Ajansı’na verdiği röportajda Gwadabe’nin Nijerya Merkez Bankası’na (CBN) döviz piyasalarına müdahale etmeyi düşünmesini tavsiye etmiş olduğu de aktarıldı. Bildirildiğine bakılırsa şunları söylemiş oldu:

CBN, hem de, açık piyasaya, Naira’da itimat uyandırabilecek ve mevcut kuyruk dönüşünü denetim edebilecek büyük ölçekli bir dolar müdahalesi üstlenmelidir. Mühim bir pozitif hareket olduğunda, piyasa tepki verecek ve her ihtimalde ürkü satış çığını teşvik edecek ve Naira’yı daha da yükseltecektir.

Gwadabe’nin ek olarak, CBN’nin açık piyasada doları geri satın alarak kar elde edebileceğini de söylediği bildirildi.

Örgütü üyeleri daha ilkin paralel forex piyasalarında naira’nın özgür düşüşünü körüklemekle suçlanan Gwadabe’nin yorumları, naira’nın düşüşüne ilişkin son raporların peşinden CBN’nin Nijeryalılara doları spekülatif amaçlarla kullanmayı bırakma çağrısının peşinden geldi. Son olarak düşüşle beraber, naira’nın her dolar için N700’ün birazcık üstünde olan paralel piyasa döviz kuru, resmi N424 döviz kuru karşısında, para biriminin ortalama %70 oranında aşırı değerlenmiş olabileceğini ima ediyor.

Havalelerin Dolar Olarak Bozdurulması Naira Üstünde Baskı Yaratıyor

Ayrıca Nijerya Haber Ajansı raporu ek olarak Gwadabe’nin CBN’nin para politikası oranını (MPR) yılda %13’e ayarlama kararını sorguladığını aktarıyor. Gwadabe’ye bakılırsa, ayarlamanın Nijerya’nın düşük performans gösteren ekonomisi üstünde negatif bir tesiri olması olası.

“Arz tarafında MPR sözleşmelerini çoğaltmak, yanlış reçetedir. Para arzını kısmak için FED oranlarıyla enflasyon hedefleyen Amerikalıları kopyalamayalım; onların üretim faktörleri tamamen seferber edildi, bizimki yüzde 20’nin altında ve arz tarafının teşvik edilmesini gerektiriyor,” diye açıklıyor Gwadabe.

Gwadabe, oranı çoğaltmak yerine, “daha uygun göründüğünü” söylediği oranın %5’e düşürülmesini tavsiye etti.

CBN’nin havale alıcılarının dolar cinsinden para çekmesine izin verme kararıyla ilgili olarak Gwadabe, bunun “para ikamesini körüklediğini” iddia etti. Bu merkez bankası politikasının döviz kuru ve enflasyon üstünde daha çok baskı oluşturmasının yanı sıra, “ikamet hesaplarının aksine yasal bir dayanağı yoktur, bu yüzden yasa dışıdır”.

Gwadabe ek olarak Nijerya’nın para birimindeki sıkıntıların çözümünün “ruhsal olması icap ettiğini” zira mevcut “ürkü satın almanın daha oldukca psikoloji ve ekonomik temeller tarafınca yönlendirildiğini” savundu.

Gelen kutunuza gönderilen Afrika haberleriyle ilgili haftalık güncellemeleri almak için e-postanızı buraya kaydedin:

Bu öykü hakkında düşüncelerin neler? Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bizlere bildirin.

Terence Zimwara

Terence Zimwara, Zimbabwe ödüllü bir gazeteci, yazar ve yazardır. Bazı Afrika ülkelerinin ekonomik sorunları ve dijital para birimlerinin Afrikalılara iyi mi bir kaçış yolu sağlayabildiği hakkında kapsamlı yazılar yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir