Nijerya Para Birimi Tüm Zamanların En Düşük Seviyesine Düştü — Merkez Bankası Spekülatörleri Suçladı – Iktisat Bitcoin Haberleri

Nijerya merkez bankası, döviz spekülatörlerini mahalli para biriminin dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesi olan N710’a düşmesinin arkasında olmakla suçladı. Nijeryalı bir döviz bürosu operatörleri derneğinin lideri, kripto ticaretinin naira’nın son zamanlardaki kıymet kaybından görevli olabileceği mevzusunda ısrar etti.

Nijeryalılar USD’ye Dönüşüyor

Mahalli raporlara bakılırsa, Nijerya para biriminin dolar karşısında paralel piyasa döviz kuru son zamanlarda dolar başına N710 yeni bir dip seviyesine düştü. Para biriminin süratli kıymet kaybının, tasarruflarını nairadan dolara çeviren Nijeryalılar tarafınca körüklendiği bildiriliyor.

Gene de, paralel piyasada para biriminin kıymet kaybetmesine karşın, Nijerya Merkez Bankası (CBN), naira’nın dolar karşısındaki resmi döviz kurunun 1 $ için ortalama 424 N’de kaldığında ısrar ediyor.

Naira’nın son düşüşünün peşinden yapmış olduğu açıklamada, CBN’nin kurumsal yazışma direktörü Osita Nwanisobi, spekülatörleri para biriminin son düşüşüne niçin olmakla suçladı. Nwanisobi gene de merkez bankasının Dolar için Naira teşvik planı ve RT200 FX Programı şeklinde müdahalelerinin Nijerya’nın uzun süredir devam eden döviz kıtlığı sorununu çözmesine destek bulunduğunu savundu.

Ülkenin dövizlerini çözmek, naira’nın döviz kurunu dengelemeye destek sunar. Gene de Bitcoin.com News tarafınca kısa sürede gösterilen bir raporun önerilmiş olduğu şeklinde, CBN’nin Mart 2021’de başlatılan Dolar havalesi için Naira teşvik planı, naira amortismanını durdurmaya destek olmadı. Rapor, naira’nın o sırada %25’ten fazla olan dolar karşısında düşüşüne işaret etti.

Kripto Ticareti Naira Amortismanını Artırıyor

Nwanisobi, merkez bankasının müdahalelerinin işe yaradığına dair iddialarına ek olarak, Nijeryalıların “nairanın kıymetini artırmaya” da yardım etmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

Ayrıca Nijerya Bürosu Değişiklik Operatörleri Birliği başkanı Aminu Gwadabe, bir Bloomberg raporunda kripto ticaretinin naira’nın kıymet kaybını körükleyebileceğini öne sürdü.

Gwadabe, “Kripto tabanındaki USD kuru, mahalli para biriminin değerinin belirlenmesinde kullanılıyor” açıklamasında bulunmuş oldu. Nijeryalıların niçin ABD doları satın almış olduğu mevzusunda Gwadabe, bunu nairaya olan güvenlerini kaybettikleri için yaptıklarını söylemiş oldu.

Gelen kutunuza gönderilen Afrika haberleriyle ilgili haftalık güncellemeleri almak için e-postanızı buraya kaydedin:

Bu öykü hakkında düşüncelerin neler? Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bizlere bildirin.

Terence Zimwara

Terence Zimwara, Zimbabwe ödüllü bir gazeteci, yazar ve yazardır. Bazı Afrika ülkelerinin ekonomik sorunları ve dijital para birimlerinin Afrikalılara iyi mi bir kaçış yolu sağlayabildiği hakkında kapsamlı yazılar yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir