Nijerya ve Binance, kripto dostu ekonomik bölge için erken aşama görüşmelerinde

Nijerya hükümeti, kripto ve blok zinciri ile ilgili işletmeleri desteklemeyi amaçlayan hususi bir ekonomik bölge oluşturma potansiyeline haiz kripto borsası Binance ile bir ön toplantı yapmış oldu.

Nijerya İhracat İşleme Bölgeleri Otoritesinden (NEPZA) 2 Eylül tarihindeki bir gönderiye bakılırsa, otorite Binance ve teknoloji altyapı şirketi Talent City ile “Sanal Özgür Bölge” olarak adlandırılan tavsiye edilen dijital şehri tartışmak için ön görüşmeler yapmış oldu.

NEPZA genel müdürü Adesoji Adesugba, tavsiye edilen bölgenin Batı Afrika’da bir ilk olacağını ve kripto işletmeleri için kripto dostu yasalar, düzenlemeler ve vergi teşvikleri sağlamak suretiyle tasarlanan Dubai’nin sanal bölgelerine benzer şekilde hareket edeceğini söylemiş oldu.

Profesör Adesoji Adesugba (NEPZA MD/CEO), Sameera Kimatrai (Binance Kıdemli Hukuk Danışmanı), Luqman Edu (Kabiliyet Şehri CEO’su), Sikiru Lawal (NEPZA Direktörü). pic.twitter.com/73scHU4hYE

— NEPZA (@officialNEPZA) 2 Eylül 2022

Nijerya, Triple A’ya bakılırsa 22 milyondan fazla kripto sahibiyle dünya genelinde en yüksek kripto para benimseme oranlarından birine haiz.

Adesugba, bölgenin Nijerya’nın dijital ekonomisini geliştirmeye ve Nijerya vatandaşları için “istihdam fırsatlarını genişletmeye” destek olacağını belirterek şunları söylemiş oldu:

“Gayemiz, blok zincirlerde ve dijital ekonomide trilyon dolara yakın bir sanal ekonomiden yararlanmak için gelişen bir sanal özgür bölge oluşturmaktır.”

Erken aşama planları Cuma günü Adesugba, Binance İcra Direktörü Nadeem Ladki, Talent City CEO’su Luqman Edu ve NEPZA direktörü Sikiru Lawal içinde Dubai’de meydana getirilen bir görüşmede tartışıldı.

Adesugba, Batı Afrika bölgesinde kriptonun benimsenmesini daha da artırma vizyonuyla hareketin Nijerya’nın ekonomik kalkınma gündeminin bir parçası olacağını da sözlerine ekledi.

Kurumun yetkisi, Sayın Bakanın direktifi ve Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari’nin ekonomik kalkınma gündemi doğrultusunda yurttaşlarımız için ekonomik fırsatları genişletmek için yeni temeller atmaya çalışıyoruz” dedi.

İlgili: Güvenli Alan: Çin’den İsviçre’ye Kripto İçin Hususi Ekonomik Bölgeler Rehberi

Yetersiz bir finansal sistem ve istikrarsız hükümet politikaları ve enflasyonun körüklediği Afrika genelinde kripto paranın benimsenmesi son birkaç yılda artmaya devam etti.

Yakın tarihindeki bir CoinGecko araştırması, ankete katılan öteki 14 ülkenin herhangi birinden daha çok “kripto para birimi” ve “kripto satın al” terimlerini araştıran Nijeryalı sakinlerin en kripto takıntılı ülke bulunduğunu buldu.

Nijerya ek olarak Ekim 2021’de eNaira’yı piyasaya sürdü – şu anda ikinci aşamasında olan ve Nijerya’nın banka hesabı olmayan vatandaşlarını işe alarak finansal iştirakı artırmayı amaçlayan ülkenin ilk merkez bankası dijital para birimi (CBDC).

Cointelegraph, tartışmalar hakkında daha çok detay için Binance’e ulaştı sadece derhal bir cevap almadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir