Nijeryalılar büyük seviyede kriptoya güvenilmiş olduğu için Naira artık üçüncü bir “kripto döviz kuruna” haiz

Bloomberg’in bildirdiğine nazaran, Nijerya’nın resmi ve karaborsa oranlarının hakim olduğu döviz kuru sistemi, artık bir rakip olarak bir “kripto döviz kuruna” haiz, şundan dolayı Nijeryalılar 2020’den beri Naira’ya olan düşük itimat sebebiyle kripto biriktiriyor.

Nijerya Devlet Başkanı Aminu Gwadabe’nin Bureau de Change Operatörleri Birliği, yeni oranın ortaya çıkması hakkında Bloomberg’e konuştu ve şunları söylemiş oldu:

“Daha çok insan nairaya olan itimatını kaybetmiş olduğu için kripto para satın alıyor. Mahalli para biriminin değerinin belirlenmesinde kripto tabanındaki USD kuru kullanılıyor” dedi.

Naira’nın resmi oranı Nijerya Merkez Bankası’nın kontrolü altındadır. Öte taraftan, arz ve öğrenci dayalı yetkisiz karaborsa oranı değişimleri, Naira’nın gerçek kıymetini buna nazaran daha çok yansıttı.

Sadece Nijeryalılar dijital varlıkları satın almak için USD satın alırken, yeni kripto döviz kuru Naira’nın değerinin en iyi temsilini sunabilir. 27 Temmuz’da Naira’nın USD karşısındaki resmi oranı USD başına 424,34’e kadar düştü. Sadece, karaborsa oranı resmi olarak denetim edilen orandan %58 daha pahalı olan 670 naira’ya zayıfladı.

Aynı dönemde Binance, Nijerya cüzdanlarından 24 saat içinde 103.691 dolara kadar işlem kaydetti. 2022’nin ilk çeyreği için Nijeryalılar Binance’de 185 milyon dolar değerinde Bitcoin ticareti yapmış oldu.

Kripto benimseme

Nijerya, dünyadaki en yüksek kripto benimseme oranlarından birine haiz. 2020’de Nijeryalılar için kriptoya olan ilgi arttı. O denli terfi etti ki Nijerya, o yıl %880 kripto benimseme artışına öncülük eden ülkelerden biri oldu. 2021’de 24,2 Nijeryalı minimum bir dijital varlığa haiz olduklarını söylemiş oldu.

Gemini’nin 2022 Küresel Kripto Durumu raporuna nazaran, Nijeryalıların %26’sı minimum bir tür kripto varlığına haiz. Ülkenin çoğunluğu (%63) kriptoyu paranın geleceği olarak görürken, kripto olmayanların %44’ünden fazlası gelecek yıl kripto satın almakla ilgilendiklerini söylemiş oldu.

Kripto düzenlemeleri

Nijerya hükümeti, kripto söz mevzusu olduğunda devamlı bir düşünce değişikliği yaşıyor şeklinde görünüyor.

Nijeryalılar arasındaki benimsenme artışı üstüne hükümet, Eylül 2021’de ülkenin stablecoin’i e-Naira üstünde çalışmaya başladı. Ekim 2021’de hükümet, e-Naira projesinin sınırsız olarak askıya alındığını duyurdu. Peşinden iki hafta sonrasında e-Naira’yı piyasaya sürdüler.

E-Naira’nın piyasaya sürülmesinden sonrasında Nijeryalı yetkililer, tüm finansal kurumların kripto hesapları işletmesini yasakladı.

Gösterilen: Afrika, Evlat Edinme

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir