Norveç, Kripto Para Madencileri için Elektrik Vergisi İndirimini Tersine Çevirmeye Hazırlanıyor – Madencilik Bitcoin Haberleri

Norveç hükümeti, daha ucuz elektrikle kripto para madenciliği icra eden veri merkezleri için tercihli vergi muamelesi politikasını ortadan kaldırmaya yönelik bir teklifi gözden geçiriyor. Oslo’daki yürütme gücü, koşulların değiştiğini ve ülkenin şu anda madenciler tarafınca kullanılan enerjiye ihtiyacı bulunduğunu söylüyor.

Norveç Güç Tasarrufu ve Daha Fazla Vergi Toplamak İstiyorken Madencilik Firmaları Vergi Teşvikini Kaybedecek

Norveçli yetkililer, senelerdir kripto madenciliği işletmelerine yarar elde eden bir vergi indirimini iptal etme yolundalar. Bir çok dijital para basan İskandinav ülkesindeki veri merkezleri için indirimli elektrik vergisi oranından kurtulmayı teklif ediyorlar.

Hükümet, bu hafta gösterilen bir duyuruda, veri merkezleri için gücün bu yüzden öteki hizmet sektörleri için geçerli olan genel elektrik vergisi oranına doğal olarak olacağını söylemiş oldu. Maliye Bakanı Trygve Slagsvold Vedum, hareketin arkasındaki mantığı şöyleki deklare etti:

2016’da veri merkezleri için indirimli oranın sunulmuş olduğu zamana kıyasla, elektrik piyasasında şu anda tamamen değişik bir durumdayız.

Vedum, birçok alanda güç kaynağının şu anda baskı altında bulunduğunu ve bunun da fiyatların yükselmesine niçin bulunduğunu belirtti. Hem de, kripto çıkarma sektörü Norveç’te genişledi. “Cemiyet için bu güce ihtiyacımız var. Hükümet bu yüzden planı durduracak, ”diyor Oslo’daki kabine üyesi.

Hükümet ek olarak, soruşturmaların, dijital madeni paraların basımı için kullanılan elektrik enerjisi ile veri merkezleri tarafınca başka amaçlar için tüketilen elektrik enerjisi içinde fark yapmanın neredeyse olanaksız bulunduğunu gösterdiğini de kaydetti.

Yetkililer, kripto madenciliğinin düzgüsel elektrik vergisi oranına doğal olarak olacaksa, veri merkezleri için vergi indiriminin tamamen kaldırılması gerektiğine inanıyor. Bu durumda bütçe gelirlerinin şimdi 150 milyon Norveç kronu (14 milyon doların üstünde) ve gelecek yıl 110 milyon kron (10 milyon dolardan fazla) artacağını tahmin ediyorlar.

Son olarak gelişme, bu senenin Mayıs ayında, iş kanıtı kripto para birimlerinin enerji yoğun madenciliğini yasaklama girişiminin başarısız olmasının arkasından geldi. Parlamentodaki aşırı solcu Kızıl Parti’nin bu yöndeki bir hamlesi, Norveçli milletvekillerinin çoğunluğu tarafınca reddedildi. O vakit, kripto madencileri için tavsiye edilen bir elektrik vergisi artışını da geri çevirdiler.

Bu hikayedeki etiketler

yasak, yarar, tüketim, Kripto, kripto çiftlikleri, kripto madencileri, kripto madenciliği, Kripto para birimleri, Kripto para birimi, Veri Merkezleri, Elektrik, Enerji, Madenciler, madencilik, madencilik çiftlikleri, Norveç, norveç, güç, Vergi, vergi pozitif yanları, vergi indirimi, vergi siyaset, vergilendirme

Madenciler için vergi indirimini kaldırırsa Norveç’in kripto madenciliği hedefi olarak çekiciliğini kaybedeceğini düşünüyor musunuz? Mevzuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

Lubomir Tassev

Lubomir Tassev, Hitchens’ın şu sözünü beğenen, teknoloji meraklısı Doğu Avrupa’dan bir gazetecidir: “Yazar olmak, yaptığım şey değil, olduğum şeydir.” Kripto, blockchain ve fintech’in yanı sıra internasyonal siyaset ve iktisat öteki iki esin kaynağı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir