OFAC’ın Tornado Nakit Yasağı Github’un Askıya Alınmasına ve 437 Milyon Dolarlık Kripto Adreslerinin Kara Listeye Alınmasına Niçin Oluyor – Bitcoin Haberleri

8 Ağustos’ta ethereum karıştırma hizmeti Tornado Cash ve platformla ilişkili tüm kripto adresleri ABD Gömü Bakanlığı Yabancı Varlık Denetim Ofisi (OFAC) tarafınca resmen yasaklandı. Yasağın arkasından, yazılım ve açık kaynak kod geliştirme için web barındırma hizmeti olan Github, Tornado Cash taahhütlerinin bir kısmını sildi ve projeye katkıda bulunanların bir kısmını askıya aldı.

Tornado Cash Github Katkıda Bulunanlar Github’dan Askıya Alındı, Kara Listedeki ERC20’ler Likidite Sağlayıcılarına Bırakıldı

ABD hükümeti Pazartesi günü gizliliği artıran ethereum karıştırma hizmetini yasaklamaya karar verdiğinden, Tornado Cash kripto para birimleri dünyasında güncel bir konuşma haline geldi. ABD Gömü Bakanlığı’nın gözlemcisi OFAC, Tornado Cash’e niçin yaptırım uygulandığını tam olarak açıklamadı, sadece bunun, Lazarus Group olarak malum Şimal Koreli bilgisayar korsanlığı sendikasından kaynaklandığından şüpheleniliyor.

@GitHub hesabım azca ilkin askıya alındı ​​🤷

Açık kaynak kodu yazmak şimdi yasa dışı mı?

— Roman Semenov 🌪️ 🇺🇦 (@semenov_roman_) 8 Ağustos 2022

Lazarus Group çalışanlarının Tornado Cash’i fonları karıştırmak için kullandığı iddia edildi. 15 Nisan 2022’de resmi Tornado Cash Twitter hesabı, OFAC Hususi Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Engellenen Kişiler sıralamasında (SDN) listelenen işaretli ethereum adreslerini engellediğini deklare etti. “Tornado Cash kullanır [a] Projenin toplumsal medya hesabı, OFAC onaylı adreslerin dapp’e erişmesini engellemek için Chainalysis Oracle sözleşmesi ”dedi. Tornado Cash Twitter hesabı şunları ekledi:

Finansal mahremiyeti korumak, özgürlüğümüzü korumak için esastır, sadece bu, uymama pahasına olmamalıdır.

Şimdi, Github’daki Tornado Cash kod tabanına katkıda bulunan geliştiricilerin askıya alındığını ve birkaç işlemin silindiğini bildiriyor. Tornado Cash’in kurucusu Roman Semenov, Github hesabının askıya alındığını deklare etti. “Github hesabım azca ilkin askıya alındı. Açık kaynak kodu yazmak artık yasa dışı mı?” Semenov’a sordu. “Bowtiediguana” adlı bir Twitter kullanıcısına nazaran, Tornado Cash ile ilişkili tüm OFAC adresleri, ETH ve WBTC’nin yanı sıra USDC ve USDT benzer biçimde durağan(durgun) paralarda ortalama 437 milyon dolar tutuyor.

Circle, şüphelenmeyen Tornado kullanıcılarına ilişkin 75.000 USDC’yi ve projeye bağışlanan 149 USDC’yi dondurdu. pic.twitter.com/GBS41FtZvB

– banteg (@bantg) 8 Ağustos 2022

OFAC yasağının arkasından Circle, Tornado Cash platformuyla ilişkili tüm usd jetonlarını (USDC) kara listeye aldı. Bowtiediguana, WBTC’nin koruyucusu Tether ve Bitgo’nun aynı şeyi yapmasını bekliyor, bundan dolayı bu ERC20 belirteçleri akıllı sözleşme düzeyinde dondurulabilir. Defi eğitimcisi ek olarak Bitgo benzer biçimde ERC20 sorumlularının “kusurlu WBTC’nin itfalarını askıya almasını ve bu jetonları değersiz hale getirmesini” bekliyor. Bowtiediguana ekledi:

Likidite sağlayıcıları, DEX’ten *derhal* likidite çekmezlerse, bloke edilmiş WBTC (ve stablecoin) varlıkları için büyük olasılıkla son bulacaklardır.

Ethereum Savunucusu OFAC Yasağının ‘Big Brother’ın Kriptoya Saldırısının Açılış Atışı’ Bulunduğunu Söylemiş oldu

Ayrıca, yasağın arkasından oldukca sayıda kripto topluluğu üyesi ABD hükümetinin eylemlerini tartıştı. Shapeshift’in kurucusu Erik Voorhees, “Inanırım kötü karakterler ‘yasadışı’ olduğundan Tornado Cash’i kullanmayı bırakacaktır” diye yazdı. “Tıpkı yasa dışı tabanca kullanmadıkları, yasa dışı uyuşturucu kaçakçılığı yapmadıkları yada bulabildikleri her yolla yasa dışı yollardan para aklamadıkları benzer biçimde. Bundan zarar görenler yalnızca yasalara saygılı Amerikalılar,” diye ekledi Voorhees. Ethereum savunucusu Ryan Adams, yasağı kriptoya yönelik bir hücum olarak nitelendirdi.

Tornado Cash’in yasaklanması ve USDC’nin dondurulması beni çileden çıkarıyor.

Bu aşamada devlet ile finansal özgürlüğümüz içinde bir cenk var. Korkarım bu yalnız başlangıç.

Özgürlüğümüz için savaşmalıyız!

— Aku 👀 (@AkuRypto) 8 Ağustos 2022

“Bugün ABD, Tornado Cash adlı bir gizlilik hizmetiyle ilişkili Ethereum adreslerini onayladı. Circle, bu hesaplardaki USDC’yi derhal dondurdu. GitHub, Tornado’ya katkıda bulunanları askıya aldı. Eğer ağabeyin kriptoya yönelik saldırısının açılış fotoğrafını bekliyorsanız, işte buydu” dedi Adams. Kripto savunucuları, Github’ı sansüre dayanıklı bir halde merkezsizleştirmek benzer biçimde öteki fikirleri tartıştı ve ötekiler “Tornado sözleşmesinin yeni örneklerini” oluşturmaktan bahsetti.

Bu hikayedeki etiketler

Hücum, BitGo, Engellenen ERC20’ler, Bowtiediguana, Circle, Codebase, Crypto, Cryptocurrency, defender, Digital Assets, Erik Voorhees, github, Github Suspensions, Hacker’lar, Lazarus Group, Lazarus Group attack, Mixing Uygulaması, şimal kore, Şimal Kore Lazarus Grubu , şimal koreli hackerlar, OFAC, OFAC sıralaması, Ryan Adams, sdn sıralaması, Askıya Almalar, Tether, Tornado cash, Tornado Cash ETH, Tornado Cash ETH adresleri, Tornado Cash karıştırıcı, Tornado Cash USDC, gömü departmanı, ABD Hazinesi, USDT, WBTC

OFAC’ın ethereum karıştırma uygulaması Tornado Cash’i yasaklaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu mevzu hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’de Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin, açık kaynak kodu ve merkezi olmayan uygulamalar için bir tutkusu vardır. Eylül 2015’ten bu yana Redman, Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 5.700’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir