Okcoin, çalınan kriptoda 1 milyon doların kurtarılmasının peşinden ‘yaşlı dolandırıcılık’ mevzusunda uyardı

Yakın tarihindeki bir blog yazısında, San Francisco merkezli kripto borsası Okcoin, yaşlıların çevrimiçi dolandırıcılıklardan etkilenen en yüksek risk grubu bulunduğunu ilave ederek “yaşlı dolandırıcılığı” mevzusunda uyardı.

Bir soruşturmanın peşinden, firmanın risk ekibi çalınan Ethereum ve Tether’de 1 milyon dolar ele geçirdi ve jetonları hak sahiplerine iade etti.

Okcoin çalınan kriptoyu iyi mi kurtardı?

Başlangıç ​​noktası, Nisan ayında dolandırıldıktan sonrasında yardım için Okcoin ile iletişime geçen 84 yaşındaki bir kullanıcının raporuydu.

“Dolandırıldık ve yiyecek tasarruflarımızı temizlediler. […] Onsuz başaramayız. Lütfen bizlere yardım et. Teşekkürler.”

Soruşturmalar, kullanıcının internasyonal bir dolandırıcılık çetesinin hedeflediği birçok kurbandan biri bulunduğunu ortaya çıkardı. Müfettişler, çetenin operasyonları vasıtasıyla 4,1 milyon doların üstünde gelir elde ettiğini tahmin ediyor.

Eleştirmenler, suçluların düzmece anonim yapıları sebebiyle kripto para birimlerini tercih ettiğini korumak için çaba sarfediyor. Sadece bu durumda Okcoin, blok zinciri analizi kullanarak dolandırıcıların cüzdanlarını izleyebildi.

Dolandırıcılar, isimsiz bir merkezi varlığa jeton göndererek çalınan fonları aklamaya çalıştığında işler doruğa ulaştı. Gönderide açıkça belirtilmese de, merkezi borsaların birbirleriyle temas halinde olduğu ve kabahat faaliyetinden şüphelenilen hesapları dondurmayı kabul etmiş olduğu yaygın bir bilgidir.

Oradan 1 milyon dolarlık ETH ve USDT kurtarıldı ve kurbanlara iade edildi.

Çevrimiçi dolandırıcılar yaşlıları hedef alıyor

FBI tarafınca yürütülen 2021 eski dolandırıcılık raporundan veri alıntılayan Okcoin, dolandırıcıların “teknik data eksikliği sebebiyle rutin olarak yaşlıları hedef aldığını” söylemiş oldu.

Rapor, en fazla dolandırıcılık vakasının yaşandığı ve dolar bazında en yüksek kaybın yaşandığı 60 yaş üstü kişilerin en savunmasız yaş grubu bulunduğunu gösterdi. Buna karşılık, 20 yaşın altındaki kişiler, dolar bazında en düşük olay sayısına ve en düşük zarara sahipti.

“FBI’nın 2021 Elder Dolandırıcılık Raporu, 2021’de 60 yaş üstü 92.371 Amerikalı’nın dolandırıldığını ve toplam 1,7 milyar dolar kaybettiğini gösterdi. Bu, 2020’den itibaren kayıplarda %74’lük bir artış ve açık ara farkla herhangi bir yaş grubundaki en büyük artış.”

Problemi çözme umuduyla kripto borsası, yaşlıların en yaygın kurbanı olan teknik destek dolandırıcılığını tanıtmak istedi.

Teknik destek dolandırıcılığı, Microsoft yada Google şeklinde tanınmış teknoloji firmalarının personelini öykünmek eden dolandırıcıları ihtiva eder. Kurbanı, var olmayan bir problemi çözme kisvesi altında uzaktan erişim yazılımı yüklemeye ikna ederler.

Kurulduktan sonrasında, dolandırıcı kurbanın finansal hesaplarına ve e-postalarına erişebilir. Okcoin, yaşlı akrabaları sık sık denetim etmenizi önerir.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir