Onlarca kayıtsız borsa internet sayfasını engellemek için Koreli mali bekçi köpeği

Cenup Kore’de etkinlik gösteren kayıt dışı kripto para borsaları, Kore Mali İstihbarat Birimi (FIU) 16 yabancı şirkete karşı harekete geçmiş olduğu için hizmetlerinin durma noktasına geldiğini görebilir.

FIU, soruşturma makamına, 16 sanal varlık hizmet sağlayıcısının lüzumlu kayıtlar olmadan iş yürüttüğünü bildirdi. KuCoin, Poloniex ve Phemex şeklinde büyük borsalar, FIU tarafınca engellenecek öteki 13 borsa ile beraber listelendi.

16 borsanın tümü, Korece internet sayfaları sunarak, Koreli tüketicileri hedefleyen promosyon etkinlikleri düzenleyerek ve kripto para birimi alımları için kredi kartı ödeme seçenekleri sunarak yerli tüketicileri hedef alan ticari faaliyetlerde bulunmuş olduğu iddia ediliyor. Bu faaliyetlerin tümü Mali İşlemler Raporu Yasası kapsamındadır.

FIU, kayıt görevlerinin ihlal edildiğini bildirerek kayıt dışı borsalara karşı esasen harekete geçti ve işletmelerin etkinlik gösterdiği ilgili ülkelerdeki muadillerini bilgilendirmeyi amaçlıyor. Kayıtsız kuruluşlar beş yıl hapis, kabaca 37.000 dolar para cezası ve ülkede gelecekte kayıt yaptırma yasağı ile karşı karşıya.

İlgili: Cenup Kore’nin ufak kripto borsaları artan düzenleyici ısıyla karşı karşıya

Kore İletişim Komisyonu ve Kore İletişim Standartları Komisyonu’na, söz mevzusu borsaların internet sayfalarına yurtiçi erişimin engellenmesi için de bir talepte bulunulmuştur.

Kredi kartı hizmet sağlayıcılarından, kredi kartlarıyla meydana getirilen kripto para alımlarını tanımlamaları ve engellemeleri istendi. FIU ek olarak, öteki platformlara transferleri engellemek amacıyla ülkedeki kayıtlı borsalara 16 kayıtsız şirketten meydana getirilen işlemleri askıya alma zorunluluğu getirdi.

Temmuz ayında, Cenup Kore’nin Finansal Hizmetler Komisyonu, mahalli ve yabancı merkezli, kripto para birimi ile ilgili işletmelerin ilgili makamlara kaydolması için bir son tarih deklare etti. 24 Eylül, şirketlerin cezai kovuşturma ve daha ilkin bahsedilen ihtimaller içinde para cezaları ve cezalarla karşı karşıya kalmadan ilkin kayıt olmaları için son tarihtir.

FIU, kayıt dışı borsaları hedeflerken, FSC, Cenup Kore Ulusal Meclisi’nin değerlendirmesi altında kripto para birimleriyle ilgili 13 değişik faturanın gözden geçirilmesini hızlandırma sözü verdi. Blok zinciri geliştirme, yatırımcı koruma ve piyasa istikrarı mevzularında dengeli bir yaklaşıma haiz mevzuat üretmek için çaba sarf edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir