OpenSea, Kullanıcı Tepkilerinin Peşinden Çalınan NFT Politikasını Değiştirdi

özetlemek gerekirse

NFT pazar yeri OpenSea, çalışılmış olduğu bildirilen varlıklarla ilgili taktiklerini değiştiriyor. Kullanıcılar, bazılarının daha ilkin çalınmış NFT’leri yanlışlıkla satın alan kullanıcıları cezalandırdığını iddia eden OpenSea’nin politikasından yakınma etti.

NFT dolandırıcılıklarının artmasıyla beraber Web3 platformları, çalınan varlıkları belirleme ve yönetme mevzusunda giderek daha çok boğuşmak zorunda kalıyor. En büyük NFT pazarı olarak OpenSea, bu Web3 sorumluluğunun yükünü üstlendi, sadece işaretli varlıkları engelleme politikası, bilhassa çalıntı NFT’leri satın aldıklarını bilmeyen kullanıcıları cezalandırmak için mühim bir tepki aldı.

Buna karşılık, OpenSea Çarşamba günü Twitter’da çalışılmış olduğu bildirilen NFT varlıklarını işleme şeklini değiştireceğini duyurdu.

OpenSea, her bir vakayı araştırırken çalınan varlıkların platformunda satın alınmasını, satılmasını yada aktarma edilmesini evvel bloke ediyordu; bu, bu tür NFT’lere ve ilgili değerlerine erişimin müddetsiz olarak durdurulması anlamına geliyordu.

OpenSea, “odadaki file hitap etmek” istediğini tweetleyerek, artık bir NFT’nin çalıntı olarak işaretlenmesinden sonraki yedi gün içinde bir polis raporunun sunulmasını gerektireceğini yazdı. Piyasa, bunu geçmişte “artan anlaşmazlıklar” için yaptığını, sadece şimdi çalışılmış olduğu bildirilen tüm NFT’ler için lüzumlu olacağını belirtiyor.

Hareket, yanlış raporları önlemek için tasarlanmıştır. Bir polis raporu zamanında sunulmazsa, eşyalar üstündeki beklemeye alma kaldırılacaktır.

Ek olarak OpenSea, bir kullanıcı çalınan NFT’sini kurtardığında yada başka bir halde bir raporu geri çekmek isterse, bir talebi iptal etme sürecini basitleştireceğini söylüyor.

Perşembe günü OpenSea, polis raporu şartının mevcut davalar için değil, yalnızca çalınan NFT’ler için yeni oluşturulan iddialar için geçerli olacağını deklare etti. Pazar yeri, “Bunu geriye dönük olarak uygularsak, aylar yada haftalar sonrasında (umarız) bunu geride bıraktıklarında ek bir adım atmalarını isterdik” dedi.

NFT, bir öğenin sahipliğini temsil eden bir blok zinciri belirtecidir ve çoğu zaman dijital ürünler için kullanılır. Popüler NFT kullanım örnekleri içinde sanat eserleri, profil resimleri, dijital koleksiyonlar ve video oyunu öğeleri bulunur. OpenSea, son kripto piyasası çöküşünden ilkin her ay rutin olarak milyarlarca dolar değerinde işlem hacmi işleyen önder NFT pazarıdır.

13/ Daha iyisini yapmak, daha oldukça paylaşmak ve dinlemekle adım atar. Her ikisini de geliştirmeye kararlıyız. Geri bildiriminiz, sabrınız ve tutkunuz için teşekkür ederiz. Bu mavi teknenin arkasında, bu alanı sizin şeklinde seven bir grup insan var ve siz olmasaydınız biz burada olmazdık. Daha fazlası oldukça yakında 💙

— OpenSea (@opensea) 10 Ağustos 2022

NFT pazarı gelişip olgunlaştıkça, kullanıcıları yeni bir NFT yada jeton düşüşü şeklinde meşru bir işlem olduğuna inandıkları şeyi imzalamaları için kandırmak için tasarlanmış dolandırıcılıklarda bir artış oldu. İmza cüzdanındaki tüm varlıklar, NFT’leri ve öteki belirteçleri aktarmalarını ve çalmalarını sağlar.

Bu tür dolandırıcılıklar, Beeple ve İsimler de dahil olmak suretiyle elit yaratıcıların ve projelerin hesaplarının hacklenmesi ve varlıkların çalınmasına yol açabilecek bağlantıları yaymak için kullanılmasıyla toplumsal medyada, bilhassa Twitter’da yaygın hale geldi. İçerik oluşturucuların bu şeklinde durumlarda NFT’leri çalınan kullanıcılara geri ödeme yapması gerekip gerekmediği mevzusunda bir münakaşa başlattı.

OpenSea, ABD Birleşik Devletleri merkezli olduğundan çalıntı olarak işaretlenen NFT’lerin satışına bilerek izin veremeyeceğini söylemiş oldu. Bununla beraber, pazarın rapor edilen varlıkları kara listeye alma mevzusundaki geniş politikası, NFT’leri satın alan kullananların – daha ilkin çalındıklarının bilincinde olmadan – kimi zaman bunun sonucunda varlığı işlem yapamayacakları yada aktaramayacakları anlamına gelir.

“Bazı durumlarda, çalıntı bir öğeyi (kendi kusurları olmaksızın) bilmeden satın alan alıcı kasıtsız olarak cezalandırıldı. Bu, karşılaştığımız en zor sorunlardan biri,” diye kabul etti OpenSea, Twitter’da. “Lütfen inan, ciddiye alıyoruz [and] Bununla iyi mi başa çıkılacağına dair geri bildirimlerinizi etken olarak dinliyoruz.”

OpenSea’nın kendi pazarında belirli NFT’leri satın alma, satma yada aktarma olanağını engelleyebileceğini, sadece bunun kullananların başka bir yerde işlem yapmasını engellemediğini ihmal etmeyin. Haiz olunan NFT’ler kullananların kendi cüzdanlarında kalır ve aynı politikalara haiz olmayan yada benzer şekilde bu varlıkları çalıntı olarak işaretlemeyen pazar yerlerini kullanabilirler.

OpenSea ek olarak, bu tür NFT dolandırıcılıklarının tesirini en aza indirmek ve daha iyi eğitimli kullanıcılar için öteki Web3 platformlarıyla beraber çalıştığını da kaydetti. Popüler Ethereum cüzdanı MetaMask’ın, kullanıcıları belirli işlemlerle geniş erişim haklarını imzaladıklarını daha iyi fark etmelerini elde eden son güncellemesine işaret etti – bu tür saldırıları gerçekleştirmek için yaygın olarak aranan geniş erişim.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir