OpenSea NFT Armağan Özelliği Yanlış Etiketlenmiş İşlemlerle İlgili Endişeleri Artırıyor

Önde gelen NFT pazarı OpenSea’deki yeni bir “armağan” özelliği, yanlış etiketlenmiş işlemler mevzusunda kafa karışıklığına niçin oluyor – potansiyel olarak yırtıcı NFT tüccarları tarafınca istismar edilebilecek bir şey.

NFT’ler (dijital öğelerin sahipliğini ifade eden benzersiz blok zinciri belirteçleri) artık OpenSea’deki satın alma işlemi esnasında direkt herhangi bir cüzdana gönderilebilir. Bu, yatırımcıların bir cüzdandan Ethereum ile bir NFT satın alabilecekleri, sadece NFT’yi tek bir işlemde başka bir cüzdana teslim edebilecekleri anlamına gelir.

Ve bazı üçüncü taraf cüzdan seyircilerinde – etkileyiciler ve ünlüler tarafınca meydana getirilen NFT satın alımlarını takip eden tecim uygulamaları – Cuma günü başlatılan yeni özellik, armağan alıcının NFT’yi kendileri için satın almış benzer biçimde görünmesini sağlıyor.

Metaverse HQ’nun takma adlı kurucusu “JakeandBake” tarafınca meydana getirilen bir Twitter gönderisine nazaran, bu özelliğin esasen meşhur kişiler ve Gary Vaynerchuk benzer biçimde etkileyicilerin çeşitli koleksiyonlardan NFT satın alıyor benzer biçimde görünmesi için “sömürüldüğü” iddia ediliyor.

Opensea yeni bir özellik uyguladı ve bu özellik istismar ediliyor.

Değişik bir cüzdan adresi adına bir unsur satın alabilirsiniz.

İnsanlar @garyvee, @latife ve öteki etkileyiciler adına satın alıyor. Cüzdan seyircileri, NFT’yi kendileri satın alırken bunu gösteriyor. Sonrasında insanoğlu içeri girer. 🤦‍♂️ pic.twitter.com/2h0JLb2x0n

— Jake (@JakeAndBakeNFT) 31 Temmuz 2022

Bu, basit NFT tüccarları için bir kaygı olmasa da, meşhur ve etkisinde bırakan satın alma faaliyetlerini takip eden daha ciddi tüccarların, belirli koleksiyonları satın almaya yanlış yönlendirilmesine niçin olabilir. Bazı NFT tüccarları, “akıllı para” tüccarlarının yaptıklarına nazaran varlık alıp satar ve bu tarz şeyleri kopyalar ve bu, bilhassa Gary Vaynerchuk benzer biçimde bir tarikatı takip eden biri bir koleksiyona yatırım yaptığında doğrudur.

“Öf—ilk [please]-hiç kimse bir şey satın almaz [sic] Vaynerchuk tweet attı ve probleminin “ele alınmasını” umduğunu ekledi.

“Bana dayanarak satın almayın,” diye altını çizdi.

Ugh – ilk pls -kimse sırf ben yaptığım için bir şey satın almaz, beğendiğimi alırım ve uzun vadeli hodl için %99,99’u satın alırım, oysa birazcık saygısızlık onların niyetidir.. #2 Ümit ederim bu hafife alınmayı ele alabiliriz, böylece insanoğlu almaz Kanmayın – bu dedi ki, lütfen 1000 kez bana dayanarak satın almayın

– Gary Vaynerchuk (@garyvee) 31 Temmuz 2022

NFT fenomeni Farokh Sarmad da benzer şekilde yeni bilhassa ilgili endişelerini dile getirdi. “Yo, aslına bakarsak şimdiye kadar gördüğüm en fena güncelleme wtf” diye tweet attı.

Bir OpenSea temsilcisi, dün Decrypt’e gönderilen bir e-postada problemi kabul etti sadece probleminin “istismar olmadığını” ve “verilerin yanlış yorumlanmasının sonucu” bulunduğunu altını çizdi.

Şirket, bir tweet’te, “Görünüşe nazaran 3. taraf cüzdan seyircileri, bu eylemleri yanlışlıkla armağan alıcısı tarafınca meydana getirilen satın alma işlemleri olarak sınıflandırıyor” dedi.

Şirket ek olarak, “3. parti uygulamalara ve geliştiricilere destek vererek daha iyi bir iş çıkarabilirdi, zira bu, işlem verilerini gösterme biçiminde bir ince ayar yapılmasını gerektiriyor. Şimdi bu işi yapıyoruz.”

Bunu işaretlediği için topluluğa teşekkürler, bilhassa @jakeandbakeNFT @brawlers42 & @GrapeDutch619.

3. taraf uygulamalara ve geliştiricilere ön informasyon vererek daha iyi bir iş çıkarabilirdik, zira bu, işlem verilerini görüntüleme şekillerinde bir ince ayar yapılmasını gerektirir. Şimdi bu işi yapıyoruz.

— OpenSea (@opensea) 1 Ağustos 2022

OpenSea’nin yeni özelliğine karşın, Twitter sayfasına nazaran “en mühim NFT alıcılarının” bir toplayıcısı olan Ninjalerts, verilerinin hala doğru bulunduğunu söylüyor. CEO trevor.btc dün “Ninjalerts için doğru değil” diye tweet attı. “Ham blockchain verilerine bakıyoruz, OpenSea API’sine güvenmiyoruz. Yalnızca OpenSea API’sine dayanan cüzdan seyircilerinden yararlanılacaktır.”

Bir başka NFT cüzdan takip edeni olan Moby Insights, yeni özelliğe cevap olarak esasen bir düzeltme yayınladığını söylemiş oldu. Bir platform temsilcisi Twitter’da “Zincirden meydana getirilen transferleri okuma şeklimiz hala istismar edilmesine izin verdi” dedi. “Bunun için düzeltmeyi yayınladık.”

Bu, OpenSea’nin API’sinin endişelere yol açmış olduğu ilk sefer değil. Ocak ayında, bir UI hatası, bazı fırsatçı alıcıların Bored Ape Yacht Club NFT’lerini sitede açıkça gösterilmeyen eski sıralama fiyatlarında kapmalarına izin verdi.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir