OpenSea’de NFT başarısız olduğundan hackerların Belarus liderinin çalınan pasaportunu satma planı başarısız oldu

Belarus Siber Partizanları adlı bir doğu Avrupalı ​​bilgisayar korsanlığı grubu, otokratik başkanı Alexander Lukashenko’nun ve yakın ortaklarının geçişlik bilgilerinin NFT’lerini satmaya çalışıyor. NFT’ler, Lukashenko’nun doğum gününde (30 Ağustos) OpenSea’de satışa çıktı, sadece aynı gün OpenSea tarafınca listeden çıkarıldı.

🧵1/3🔥İnsanlık tarihinde ilk kez bir #hacktivist kolektifi TÜM ülke vatandaşlarının geçişlik bilgilerini aldı. Şimdi size bu tarihin bir parçası olmanız için bir fırsat sunuyoruz 😎. #Lukashenka pasaportunun benzersiz bir dijital versiyonunu #NFT olarak edinin https://t.co/gOlWdoUehi pic.twitter.com/RxdWpBqA8f

— Belarus Siber Partizanları (@cpartisans) 30 Ağustos 2022

Belarisuan Pasaportları isminde olan NFT koleksiyonu, her Belarus vatandaşının geçişlik bilgilerinin saklandığı bir hükümet veri tabanını hackleyerek elde ettikleri bilgilere dayanmaktadır. NFT’lerden biri Lukashenko’yu parmaklıklar ardında gösteriyor.

Gözlemciler “Cumhuriyet” ve “Aleksandr” kelimelerinde yazım hataları tespit etmiş olduğu için pasaportlardaki bilgilerin gerçek olup olmadığı bilinmiyor.

Lukashenko ve yakın müttefiklerini “hainler” olarak nitelendiren grup, NFT’lerin satışından elde edecekleri karların Rusya ve Beyaz Rusya’daki rejimlere karşı mücadelelerini finanse edeceğini söylemiş oldu.

Listeden çıkarma vakasının peşinden grup, bilhassa Algogems ve Rand Gallery olmak suretiyle alternatif yollar aradıklarını söylemiş oldu.

Bir şirket sözcüsü Gizmodo’ya verdiği demeçte, girişim, OpenSea’nin “başka bir şahıs hakkında kişisel olarak tanımlanabilir detayları bilgisi olmadan ifşa etme ve ifşa etme” politikalarını ihlal etti.

Belarus insan hakları grubu Viasna’ya bakılırsa Lukashenko, 1994’ten beri Belarus’ta cumhurbaşkanı olan ve ülkesinde 1.259 siyasal tutuklu bulunan otoriter bir şahıs olarak tanımlanıyor.

Şubat ayında Siber Partizanlar, Lukashenko’yu devirme çabalarını finanse etmeyi amaçlayan ve Bitcoin’de (BTC) bağış çağrısında bulunan “Belarus’un Direniş Hareketi” adlı bir bağış toplama kampanyası başlattı.

Grup, Lukashenko yönetimindeki yozlaşmış rejime karşı çıkıyor ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşına destek veriyor.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir