Ortak Afrika Dijital Para Birimi Oluşturma Çağrısı, Kenyalı Aktivistler Kripto Finansmanına Dönüyor, Gana Eşiğinde – Africa Bitcoin News

Afrika bölgesel merkez bankasının başkanı Herve Ndoba, Bitcoin.com News’in Afrika’dan en büyük kripto ve ekonomik haber hikayelerini içeren açılış haber bülteninde, bankanın yönetim kuruluna ortak bir dijital para birimi getirmesi için yalvarıyor. Hem de, bölgesel banka, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin bitcoin yasasının bölgesel yasalarla uyumlu olmadığı mevzusunda uyardı. Ayrıca Kenyalı aktivistler, kripto para birimlerinin potansiyel olarak gençlerin kazanmaları için yeni yollar yaratabileceğini söylemiş oldu. 2022’de en yüksek temerrüt riskine haiz ülkelerin son olarak Görsel Paracı sıralaması, Gana’yı Afrika’da birinci, küresel olarak ikinci sırada gösteriyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin Yasası, Bölgesel Merkez Bankası Başkanını Ortak Dijital Para Birimi Oluşturma Çağrısına Zorladı

Orta Afrika Devletleri Bankası (BCAS) başkanı Herve Ndoba, bölgesel merkez bankasının yönetim kuruluna, Orta Afrika Para Birliği’ne (CAMU) ilişkin altı ülke tarafınca kullanılacak ortak bir dijital para birimi oluşturması icap ettiğini söylemiş oldu. Ndoba’nın BCAS’ın kriptoyu düzenlemek için de ortak bir yasal çerçeve oluşturmasını istediği bildiriliyor.

Devamını oku

Geleneksel Fon Kururken, Kenyalı Aktivistler Kripto Para Birimlerinin Alternatif Bir Fon Toplama Kanalı Sağladığına İnanıyor

Kenya merkezli bazı aktivistlere bakılırsa, kripto para ve karşılıksız token (NFT) satışları kanalıyla fon toplamak yalnız daha süratli değil, bununla birlikte daha azca maliyetli. Aktivistler, dijital para biriminin ek olarak “gençlerin para kazanmaları, harcamaları, biriktirmeleri ve para göndermeleri için yeni yollar yaratma potansiyeline” haiz bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Devamını oku

Gana, Borç Yükümlülüklerinde Temerrüde Düşmesi En Büyük Olasılıkla Afrika Ülkesi Olarak Derecelendirildi

Batı Afrika’nın ikinci en büyük ekonomisi olan Gana, Haziran ayında enflasyon oranının %29’un üstüne çıktığını gördükten sonrasında, Visual Capitalist’in son olarak ülke borcu kırılganlığı sıralamasında, bu yıl temerrüde düşme olasılığı en yüksek olan ülkelerden biri olarak gösteriliyor. Verilere bakılırsa, Gana şu anda Afrika’da birinci sırada yer ediniyor ve küresel olarak, Orta ABD eyaletinin derhal arkasında ve bitcoin yasal ihalesini meydana getiren ilk ülke olan El Salvador’da ikinci sırada yer ediniyor.

Devamını oku

Gelen kutunuza gönderilen Afrika haberleriyle ilgili haftalık güncellemeleri almak için e-postanızı buraya kaydedin:

Bu haftaki Afrika odaklı haber bülteni hakkında düşünceleriniz neler? Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bizlere bildirin.

Terence Zimwara

Terence Zimwara, Zimbabwe ödüllü bir gazeteci, yazar ve yazardır. Bazı Afrika ülkelerinin ekonomik sorunları ve dijital para birimlerinin Afrikalılara iyi mi bir kaçış yolu sağlayabildiği hakkında kapsamlı yazılar yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir