Osmosis’ten Sunny Aggarwal, “IBC, zincirler arası güvenli kontakt için ciddi bir alternatiftir” diyor

2 Ağustos’ta Nomad token köprüsü, protokolden sonrasında çapraz zincir hacklemesinin bir başka kurbanı oldu – 190 milyon dolarlık bir istismar. Axie Infinity’nin Ronin Köprüsü ve Solana’nın Solucan Deliği ile beraber bir zayiat listesine katılan birçok sanayi uzmanı, zincirler arası teknolojilerin geleceği hakkında kuşku uyandırdı. Bununla beraber, şimdiye kadar zincirler arası vasıta takımlarının tamamı kullanılmamıştır. Bu mevzuyla ilgili olarak Cointelegraph, Osmosis’in kurucu ortağı Sunny Aggarwal ile görüştü. Osmosis, toplam kıymeti 120 milyon dolar olan Cosmos merkezindeki en popüler merkezi olmayan borsalardan yada DEX’lerden biridir. Aggarwal’ın Cosmos’la aynı adı taşıyan blok zincirler arası kontakt protokolü (IBC) hakkında söyledikleri:

“Mühim köprü hack’leri, kurbanlara, aslına bakarsak köprülerin yaşam döngülerinin bu aşamasında mühim oranda sermayeyi saklamalarına izin verilemeyecek kadar kırılgan olduklarını hatırlatıyor. Yüksek profilli köprü hack’leri, en uygun çözüm olarak IBC’ye ışık tutuyor. zincirler arası köprüleme için bu anlayış, EVM tabanlı ekosistemlerin geri kalanı için IBC’ye zincirler arası kontakt yapmak için ciddi bir alternatif olarak bakma fırsatı olarak hareket eder.”

Şu anda, piyasadaki gerilemeye karşın, yönetim altındaki varlıkları 1 milyar dolardan fazla olan ekosistem ve günde 10 milyondan fazla işlem yapmak için IBC’yi kullanan ortalama elli blok zinciri var. “Sistemin tamamen güvenilmez doğası, onu sistem meydana getiren şeydir. [IBC] oldukça iyi çalışıyor,” dedi Aggarwal.

DeFi mimarı ondan sonra IBC’nin dayanıklılığını gösteren yeni bir örneğe dikkat çekti: “Terra Luna çöktüğünde Osmosis DEX için büyük bir kontrol gerçekleşti. Stake edilen aynı adı taşıyan OSMO jetonlarımızın bir çok, LUNA/OSMO ve UST/OSMO havuzlarında bulunuyordu. Fena niyetli bir aktörün sonsuz LUNA basmasını ve OSMO hisse havuzlarını boşaltmasını önlemek için Osmosis yönetimi, Osmosis-Terra IBC kanallarında bir tecim durdurma uyguladı.”

Aggarwal’a gore, IBC’nin zincirler arası egemenlik kanalıyla başarısızlık noktalarını dağıtma kapasitesi, onu tam olarak “mevcud en güvenli köprüleme protokolü” olarak tutan şeydir. Yıldan bugüne, zincirler arası protokollerden 2 milyar doların üstünde fon çalındı ​​ve bu zamanda çalınan tüm kripto paraların %69’unu oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir