Özbekistan, kayıt dışı tecim üstünden yabancı kripto borsalarına erişimi engelliyor

Daha ilkin kriptoya ılımlı bir yaklaşıma doğru mühim adımlar atan Özbekistan hükümeti Çarşamba günü, lisanssız etkinlik suçlamaları sebebiyle bir takım büyük internasyonal kripto borsasına erişimi kısıtladığını duyurdu.

Ulusal Perspektif Projeler Ajansı (NAPP) projeleri, 10 Ağustos tarihindeki bir açıklamada, “çeşitli elektronik platformların” mevcut mevzuatı ihlal ederek lüzumlu lisansı almadan kripto varlıklarının ticareti ve değişimi için hizmet verdiğini ve dolayısıyla kripto varlıklarına erişim sağladığını bildirdi. kısıtlanmışlardı.

Sadece açıklamanın üslubu, bir lisans aldıktan ve yasaların öngördüğü şekilde sunucuları Özbekistan Cumhuriyeti topraklarına yerleştirme gerekliliğini yerine getirdikten sonrasında, döviz borsalarının hizmetlerini sunmalarının önünde başka bir engel olmaması icap ettiğini önerdi. Şimdilik:

“Kripto varlıklarla meydana getirilen işlemler için hiçbir yasal sorumluluğu yoktur ve işlemlerin meşruluğunu, ek olarak Özbekistan Cumhuriyeti vatandaşlarının kişisel verilerinin gizliliğinin uygun şekilde saklanmasını ve korunmasını güvence edemezler.”

Bahsedilen mevcut mevzuat, 3 Temmuz 2018 tarihindeki “Özbekistan Cumhuriyeti’nde dijital ekonomiyi ve kripto varlık ciro alanını geliştirmeye yönelik tedbirler hakkında” cumhurbaşkanlığı kararnamesidir.

İlgili: Kazakistan’ın yeni vergi rejimi kripto madenciliği endüstrisi için ne anlama geliyor?

NAPP’nin kendisi oldukça yakın bir zamanda ülkedeki başlıca kripto düzenleyicisi statüsünü kazanmıştır – Nisan 2022’nin sonunda, Başkan Shavkat Mirziyoyev endüstriyi düzenleme mevzusunda bir kararname yayınladı ve yeni kurulan ajansı “hususi bir kripto düzenleme rejimi” benimseme misyonuna adadı. Özbekistan’da.

Haziran ayında NAPP, yalnızca güneş enerjisi kullanan şirketlerin ülkedeki Bitcoin (BTC) yada öteki kripto para birimlerini çıkarmasına izin vereceğini söylemiş oldu. Yürütme emri ek olarak herhangi bir madencilik operatörünün bir sertifika almasını ve kripto madenciliği şirketlerinin ulusal siciline kaydolmasını mecburi kıldı.

Binance, FTX ve Huobi, Özbek kripto yatırımcıları tarafınca kullanılan küresel borsalar içinde yer ediniyor. Cointelegraph durumu onlarla teyit etmek için iletişime geçti ve yeni bilgiler elde edildiğinde hikayeyi güncelleyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir