Pat Toomey, kripto sonlanmış olan platform krizi için SEC’i suçluyor

Kripto sanayisine sesli desteğiyle meşhur Senatör Pat Tomey’e nazaran, ABD Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir kripto kredi platformu olan Celsius’a güvenen ve varlıklarını donduran yatırımcıların 12 milyar dolarlık varlık kaybını önleyebilirdi. Haziran ayında mevduat.

Toomey’den SEC Başkanı Gary Gensler’e 26 Temmuz tarihindeki resmi bir mektupta, Komisyonun mevcut menkul kıymetler yasalarını dijital varlıklara ve hizmetlere iyi mi uygulayacağını netleştirememesinin istenmeyen tepkilere yol açmış olduğu öne sürüldü. Toomey’nin yazdığı benzer biçimde:

“Firmalar, ürün tekliflerini buna nazaran ayarlayabilir, bugün yatırımcı kayıplarını önleyebilir ve SEC, yaptırım çabalarını en fena aktörlere odaklamakta özgür olabilirdi.”

Toomey’e nazaran SEC, Howey ve Reves testlerinin kripto para yatıran müşterilere faiz ödeyen kripto kredi platformu ürünlerine iyi mi uygulandığını tam olarak açıklamadı. Bunun yerine, SEC’in seçici uygulama yöntemiyle düzenlemeyi seçtiğini altını çizdi.

Senatör, SEC’in bu varlıkların menkul kıymetlerin durumu hakkında net bir görüşü bulunduğunu iddia ederek, Coinbase’in eski bir çalışanına yönelik son içeriden öğrenenlerin ticareti suçlamalarından bahsetti, sadece bir icra eylemi başlatmadan ilkin bu görüşü kamuya açıklamadı.

Bir çok dijital varlığın menkul kıymetler olduğuna dair şüpheli bir varsayımdan yola çıkarak, SEC’in hem iyi niyetli şirketlerin uymasını zorlaştırdığını hem de uygulama yöntemiyle düzenleme tarzıyla müşteriler için büyük bir koruma sağlamadığını belirtiyor.

İlgili: Bitcoin fiyatı 21 bin doların altına düşerek daha çok kapitülasyon mu yoksa bir tek konsolidasyon mu getiriyor?

Netice olarak, SEC’in kripto topluluğuna düzenleyici netlik vermeyi reddetmesi, “görünüşte yavaş bir uygulama hızı” ile birleştiğinde, Toomey’e nazaran yatırımcılara ve genel olarak inovasyona zarar vermiyor.

Netice olarak Toomey, Gensler’e 9 Ağustos’a kadar cevap verme talebiyle dokuz sual soruyor. Komisyonun niçin Coinbase çalışanı tarafınca işlem gören 25 dijital varlıktan 16’sını ücretlerine ve diğerlerine dahil etmediğini açıklayın.

10 Mayıs’ta Toomey, Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun fiat mevduatlarına benzer bir halde stablecoin’leri desteklemesine izin verecek olan Stablecoin İnovasyon ve Koruma Yasası’na desteğini deklare etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir