Perakende yatırımcılar Bitcoin’in Ekim 2021’den bu yana en iyi performansından sorumluydu

Barrons’a gore perakende yatırımcılar, devam eden düzenleme ve fiyat belirsizliğine karşın Bitcoin’e yığılıyor.

13 Temmuz’dan bu yana Bitcoin, %18 oranında kıymet kazanarak yükseliş eğiliminde. 30 Temmuz’da 24.700 dolarda zirve meydana getiren yükseliş trendi kısa kesildi.

Bununla beraber, bu performans BTC’nin Ekim 2021’den bu yana en iyi biçim koşusuydu.

Bitcoin fiyat hareketi azalıyor

24.700 dolarlık zirvenin arkasından, BTC nispeten yatay işlem görüyor sadece sonraki her gün daha düşük bir düşüşle kapanıyor. Analistler, yukarı yönlü ivme kaybını Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Tayvan ziyareti üstüne ABD ve Çin arasındaki artan gerilime bağladılar.

Makro cepheye daha çok karşı rüzgar geldi. 4 Ağustos’ta İngiltere Merkez Bankası, İngiltere’nin bu senenin son çeyreğinde resesyona gireceğini duyurdu.

Buna karşılık, gelecek yıl için gelişme tahminleri düşürüldü. Ve %13’e yükselmesi öngörülen sarmal enflasyonla savaşım etmek için merkez bankası da faiz oranlarını %0,5 artırarak %1,75’lik bir baz oran vererek 1997’den bu yana en mühim artışı işaret etti.

Duyuruda Bitcoin fiyatı 22.700 $ ile 23.000 $ içinde değişirken kripto piyasaları derhal tepki vermedi.

ABD perakende yatırımcıları BTC’ye yığılıyor

GlobalBlock dijital varlık komisyoncusu Analisti Marcus Sotiriou, “Perakende, Bitcoin’i tarihin en süratli oranında satın alıyor” dedi, bilhassa ABD perakende yatırımcıları, Bitcoin’in son zamanlardaki iyi formunun sebebinin bu bulunduğunu ima etti.

Bu açıklamayı destekleyen Sotiriou, Coinbase ve Binance arasındaki BTC fiyatındaki farkı ifade eden Coinbase Premium Gap (CPG) ile başlayarak çeşitli ölçütlere atıfta bulunmuş oldu.

Coinbase’in en büyük ABD borsası olduğu göz önüne alındığında, platformdaki fiyatlar başka bölgelere gore ABD talebinin bir göstergesi olarak alınabilir. CPG analizi, 12 Temmuz’da 25$’lık bir indirim gösterdi. Ay süresince, indirim birkaç ay sonrasında ilk kez prime dönüştü.

Temmuz ayının sonunda, CPG, Coinbase kullanıcıları için 14 dolarlık bir prim gösterdi – BTC, Mayıs ayı civarında 40.000 dolardan işlem gördüğünden bu yana en mühim miktar.

Bunun yanı sıra, Messari’den gelen veriler, balina ve ufak hesaplar arasındaki dinamiklerde bir değişim bulunduğunu gösterdi. Hesapların en büyük %1’inde yer edinen Bitcoin, Temmuz ayında 17.34 milyondan 17.32 milyona düştü. Tersine, 10.000 dolardan fazla olan hesaplardaki Bitcoin, aynı dönemde 18.2 milyondan 18,4 milyona terfi etti.

Benzer bir model, türevlerle de oynandı. Bitcoin fiyatının %10’u (2.300 $) değerinde olan ve perakende tüccarlar tarafınca işlem gören CME mikro sözleşmeleri, Temmuz ayının başından bu yana açık pozisyonlarda 15.998’den 24.960’a büyük bir sıçrama görmüş oldu.

Buna karşılık, 5 Bitcoin (115.000 $) değerinde ve kurumlar tarafınca tercih edilen standart sözleşmeler, 13.466’dan 13.480’e açık pozisyonlarda hafifçe bir artış görmüş oldu.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir