PFP NFT Koleksiyonları Nedir? 2D Avatarlar Twitter’ı Devraldı

Sıkılmış Maymun portrelerinden pikselli CryptoPunk’lara kadar, 2D avatar NFT’leri (çoğu zaman PFP yada profil resmi NFT’leri olarak anılır) NFT pazarına hakim oldu.

Fungible olmayan jetonlar (NFT’ler), mülkiyeti ifade eden benzersiz blok zinciri jetonlarıdır, sadece bir çok için NFT terimi, Bored Ape Yacht Club ve CryptoPunks benzer biçimde PFP’lerle eş anlamlıdır.

Bununla beraber, bu PFP’ler aslen bağlı oldukları blok zinciri belirtecinden farklıdır. Bir Bored Ape’inki benzer biçimde PFP görüntüleri, aslen NFT’lere bağlı ilişkili meta verilerdir.

PFP NFT nedir?

Kısacası, NFT olarak alınıp satılabilen, tipik olarak statik ve iki boyutlu bir görüntüdür. Tipik olarak, bir hayvanı, insanı yada bu tür antropomorfize edilmiş başka bir yaratığı betimleyen bir baş-omuz portresi şeklini alırlar.

Bir CryptoPunk, Bored Ape ve Moonbird NFT. Resimler: Açık Deniz

PFP NFT’ler tipik olarak, değişen derecelerde nadirlik (renk, şapka ve güneş gözlüğü benzer biçimde aksesuarlar ve öteki daha ezoterik özellikler benzer biçimde) ile rastgele bir takım özelliğe haizdir. En ender özellikler bir PFP’yi kıymetli kılabilir; mesela yalnız dokuz Alien CryptoPunk var ve on milyonlarca dolar karşılığında el değiştirdiler.

Bir PFP NFT Iyi mi Çalışır?

PFP NFT’leri, NFT koleksiyonunun internet adresinden basılabilir yada OpenSea yada Magic Eden benzer biçimde ikincil bir NFT pazarından satın alınabilir. NFT satın alındığında, kullanıcının desteklediği kripto para cüzdanında (MetaMask yada Phantom benzer biçimde) ve varlığı satın aldıkları NFT pazarının profil sayfasında görünecektir.

Ethereum PFP NFT sahipleri, “altıgen” bir biçim için profil resmi NFT’lerini doğrulamak yada NFT’lerini Instagram yada öteki toplumsal medya hesaplarında göstermek için kripto cüzdanlarını Twitter Blue hesaplarına bağlayabilir.

PFP NFT’leri ne için kullanılabilir?

Tüm PFP NFT’leri eşit yaratılmamıştır. Mfers yada Goblintown NFT’leri benzer biçimde bazıları, sahiplerine satın alınan görüntülerin ötesinde oldukca azca yarar sağladıklarını vurgulamaktadır; çoğu zaman kamuya açık alanda yada Creative Commons lisansları altında yayınlanırlar; bu, NFT’lerin görüntülerini sahipliklerinden bağımsız olarak her insanın tekrardan kullanabileceği anlamına gelir.

Moonbirds benzer biçimde öteki PFP NFT’leri, mesela jeton ödülleri, hususi ürünler ve Discord topluluk erişimi benzer biçimde satın alınan sanat görüntüsünün kullanımının oldukca ötesine geçen sahiplerine belirli avantajlar vaat ediyor.

Ve bazı PFP NFT’leri dinamik NFT’lerdir, doğrusu avatar görüntüleri topluluk etkinliklerine yada informasyon değişikliklerine bağlı olarak zaman içinde değişebilir.

PFP NFT’leri öteki NFT’lerden iyi mi farklıdır?

PFP NFT’leri ilk olarak her NFT’nin kişisel bir fotoğraf yerine kişinin web takma adı olarak kullanılabilecek bir avatar olduğu gerçeğine odaklanır. Sadece bir NFT, yalnızca 2B resmin ötesinde birçok başka meta veri türüyle ilişkilendirilebilir.

Mesela, The Sandbox, Yuga Labs’ın Otherside ve Decentraland benzer biçimde blok zinciri tabanlı metaverse’ler sanal arazileri NFT olarak satıyor ve PROOF Collective, sanat sunmayan sadece bunun yerine öteki avantajlara erişmek için bir üyelik kartı görevi gören NFT’ler sattı. .

PFP NFT’leri niçin önemlidir?

PFP NFT’leri emsalsiz daha geniş NFT kültürel fenomenini başlatmıştır ve çoğu zaman bir NFT düşünüldüğünde akla ilk gelen şeydir.

Bunlar NFT teknolojisi için bir başlangıç ​​noktasıdır ve kripto meraklılarına hızla gelişen teknolojinin gelecekte neler sunabileceğine dair bir düşünce verir.

Londra, İngiltere’deki Shoreditch’teki Psyborg Galerisi’nin haricinde, bir takım CryptoPunk ve CryptoSkull NFT’leri sergiliyor ve yalnızca buluşma ile görüntülemeler sunuyor. Fotoğraf: Kate Irwin

PFP NFT’lerinin geleceği

CryptoSlam verilerine bakılırsa Axie Infinity için oyun karakteri NFT’leri hacim olarak tüm zamanların en oldukca işlem gören koleksiyonu olurken, Bored Ape Yacht Club (BAYC), Crypto Punks ve Mutant Ape Yacht Club (MAYC) PFP NFT koleksiyonları bunu dolduruyor. kalan ilk dört nokta, toplam işlem hacmi milyarlarca dolar.

Sadece PFP NFT’lerin bir geleceği var mı? Bazıları avatar çılgınlığının yalnız bir heves olduğuna ve sonunda meta veri tabanındaki sanal arazi, üyelik kartları, blok zinciri oyunları yada öteki destek NFT’lerin yerini alacağına inanıyor.

Sadece şimdilik, PFP NFT’ler hususi bir kulübe üyelik rozeti işlevi görüyor; Bored Ape Yacht Club NFT sahipleri, yaşıtları içinde Snoop Dogg ve Madonna’nın beğenisini sayıyor ve Ape Fest benzer biçimde hususi etkinliklere erişimin keyfini çıkarıyor.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir