Piyasa kapitülasyon işaretleri ile dolu, sadece Bitcoin yerini koruyor

Bitcoin’in fiyatı bir süredir düşük 20.000 $ seviyelerine yapıştırıldı ve yakın gelecekte herhangi bir büyük yukarı hareket emaresi göstermedi yada fazlaca azca gösterdi. Piyasa, gelecek haftalarda bir boğa dönüşü için iyimserlik eksikliği ile ara sıra teslim olma emareleri gösteriyor.

Yüzeyde, birden fazla zincir üstü ve makro işaret, piyasada tam bir itimat yitirilmesine işaret ediyor. Sadece, bu temellere daha derinlemesine dalmak, her şeyin o denli da kasvetli olmadığını gösteriyor.

Son beş hafta içinde, S&P 500 en oynak dönemlerinden birini görmüş oldu, sadece 1920’lerin sonlarında ve 1970’lerin ortalarında gördüğümüz hisse senedi krizini geride bıraktı. Endeks senenin başından bu yana %13 yitik bildirdi.

S&P 500 için beş haftalık dönemlerde %5 haftalık değişiklik sayısını gösteren grafik (Kaynak: S&P 500)

Öteki endeksler eşit derecede fena performans gösterdi. Şimdiye kadar 2022, Dow Industrial Average, Nasdaq 100 ve NYSE Composite’in sırasıyla %10, %19 ve %11’lik kayıplar bildirdiği endeks getirileri için en fena yıllardan biri oldu.

1980 – 2022 varlık sepetleri içinde en iyi 6 aylık toplam getiri (Kaynak: Bloomberg)

Geleneksel piyasanın artan oynaklığı ve arkasından kötüleşen küresel sosyoekonomik görünüm, tüketici duyarlılığını tüm zamanların en düşük seviyesine itti. Son 40 yılda tüketici duyarlılığının bu kadar düşmüş olduğu öteki tek vakit, ABD’deki 1980 durgunluğunun başlangıcıydı.

Tüketici duyarlılığı 1980 – 2022 (Kaynak: Michigan Üniversitesi)

Bitcoin, performans açısından geleneksel pazarla eşleşirken, birkaç zincir üstü gösterge, kapitülasyon süresinin sonuna yaklaşabileceğini gösteriyor.

Bitcoin’in gücünün en iyi ölçümlerinden biri devamlı madenci itimatı olmuştur. Kripto ekosistemindeki en dirençli oyuncular olarak görülen madencilerin teslim olması neredeyse devamlı Bitcoin’in dibinin sinyalini verdi. Hem de, her madenci teslimiyet periyodunu bir trend dönüşü ve bir boğa koşusunun başlangıcı takip ettiğinden, çoğu zaman sağlam bir satın alma sinyali olmuştur.

Madencilerin teslim olup olmadığını belirlemek, mevcut hash oranından daha fazlasını araştırmayı gerektirir. Hash şeritleri, Bitcoin’in hash oranının iki hareketli ortalamasını içeren bir göstergedir – 30 günlük ve 60 günlük kolay hareketli averajlar (SMA). Boğa piyasaları esnasında, 30 günlük SMA 60 günlük olandan daha süratli yükselirken, ayı piyasaları 30 günlük SMA’yı 60 günlük SMA’nın altına itiyor.

Uzun vadeli SMA’nın altına düşen 30 günlük SMA, trend tersine döndüğünde nihayetlenen bir madenci kapitülasyon sürecinin başlangıcına işaret ediyor.

Bitcoin karma şeritlerine gore mevcut piyasa kapitülasyonunun uzunluğu (Kaynak: Glassnode)

Glassnode’dan alınan verilere gore, mevcut kapitülasyon süresi şu anda 61 gün olan iki ayı kırmak suretiyle. Bu, Bitcoin tarihinde 2012, 2019 ve 2021’dekiler tarafınca geride bırakılan dördüncü en uzun teslimiyet zamanıdır.

2012’den 2022’ye kadar Bitcoin’in karma şerit göstergesi (Kaynak: Glassnode)

Uzun madenci kapitülasyon süresi, Bitcoin’e olan toparlanan piyasa itimatını sarsmadı. Bitcoin’in net gerçekleşmemiş kar/zararına gore ağ kapitülasyondan çıktı ve fazlaca daha ümitli bir döneme giriyor.

Ağın durumu, Bitcoin’in bir tüm olarak ağın şu anda bir kâr durumunda mı yoksa bir zarar durumunda mı bulunduğunu belirleyen net gerçekleşmemiş kar/zarar (NUPL) vasıtasıyla görülür. Yüksek bir NUPL kıymeti, genel net kâr durumunu gösterir ve çoğu zaman piyasadan çıkmak ve kâr elde etmek için iyi bir zamandır. Kırmızının derinliklerinde bir NUPL kıymeti çoğu zaman piyasaya girmek için iyi bir zamanı gösterir.

Veriler, varlık ayarlı NUPL’nin sıfırın üstüne çıkması sebebiyle Bitcoin’in bir kapitülasyon döneminden yeni çıktığını göstermiştir.

Bitcoin’in varlık ayarlı NUPL’si (Kaynak: Glassnode)

Bitcoin’in biriki riskini çözümleme etmek de benzer bir dayanıklılık gösteriyor.

Uzun vadeli sahiplerin güvenine gore risk-ödül dengesini seyretmek için kullanılan Bitcoin’in risk rezervi, satma yada elde tutma teşviklerini göstermek için de kullanılır. Risk rezervi düşük olduğunda, uzun vadeli hissedarların mahkumiyeti yüksektir, bu da göreceli olarak düşük değerlemeyi işaret eder. Risk biriki dipleri çoğu zaman ayı piyasalarının son aşamalarında görülür ve kimi zaman erken boğa piyasalarında devam edebilir.

Bitcoin’in biriki riski (Kaynak: Glassnode)

Gösterilen: Bitcoin, Araştırma

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir