Poligon bir ayda %83 kazanıyor, sadece veriler projenin çekiş kaybettiğini gösteriyor

Poligon (MATIC) ümit verici bir Temmuz geçirdi ve 30 günde %83 benzer biçimde etkisi altına alan bir artış elde etti. Akıllı sözleşme platformu, 2. katman ölçeklendirmesini kullanır ve temel bir Web3 altyapı çözümü olmayı amaçlar. Sadece yatırımcılar, cansız mevduat ve etken adres verilerini dikkate alarak toparlanmanın sürdürülebilir olup olmadığını sorguluyor.

FTX’te MATIC/USD. Kaynak: TradingView

Cointelegraph’a nazaran, Polygon, Walt Disney Company’nin artırılmış gerçeklik, değiştirilemez tokenler (NFT’ler) ve suni zeka çözümleri oluşturmak için hızlandırıcı programına seçildikten sonrasında ralli yapmış oldu.

Polygon, 20 Temmuz’da, birden fazla işlemi Ethereum (ETH) blok zincirine aktarmadan ilkin bir araya getiren sıfır bilgili bir Ethereum Sanal Makinesi (zkEVM) uygulamayı planladığını duyurdu. Cointelegraph ile kısa sürede meydana getirilen bir röportajda, Polygon kurucu ortağı Mihailo Bjelic, bu çözümün Ethereum ücretlerini %90 oranında azaltacağını ve verimi saniyede 40-50 işleme çıkaracağını belirtti.

Polygon’un rallisinin bir başka sebebi de, MATIC jetonları için sıvı staking sunmaya başlamış olan ve sahiplerinin ek ödüller kazanmasını elde eden artan sayıda platformdu. Örnekler, DeFi Pulse’a nazaran Lido Finance, Balancer, Meshswap ve Ankr Staking’i ihtiva eder.

Şu anda zamanının en yüksek seviyesinin %69 altında olmasına karşın, Polygon, büyük harf sıralamasına nazaran ilk 12’de yer almaya devam ediyor. Ek olarak, ağ, sektörde toplam kıymet kilitli yada TVL olarak malum akıllı sözleşmelere kilitlenmiş 1,72 milyar dolar değerinde mevduata haizdir.

Polygon’un Ethereum uyumlu ölçeklendirmesi tamamen işlevseldir ve merkezi olmayan borsalardan (DEX’ler), teminatlı kredi hizmetlerinden, getiri toplayıcılardan, NFT pazar yerlerinden ve oyunlardan farklılık gösteren merkezi olmayan uygulamaları (DApp’ler) barındırır.

Poligon akıllı sözleşme mevduatları %42 düştü

Polygon’un 30 gündeki %83 rallisine karşın, ağın MATIC tokenlerinde ölçülen TVL’si aynı dönemde %42 düştü. Karşılaştırma olarak, Fantom (FTM) ölçeklendirme çözümü 30 günde %14 azaldı ve Klaytn (KLAY) %11 arttı.

Çokgen Toplam Kıymet Kilitli, MATIC. Kaynak: DefiLlama

Dolar cinsinden, Polygon’un şu anki 1,42 milyar dolarlık TVL’si, yıldan bugüne %67 daha düşük. Gene de, DeFi Llama verilerine nazaran bu şekilde bir sayı Solana’nın (SOL) 2,08 milyar dolarından yada Avalanche’ın (AVAX) 2,52 milyar dolarından uzak değil.

Polygon’un TVL düşüşünün yavaşlayan benimsemeden kaynaklanıp kaynaklanmadığını doğrulamak için DApp kullanım ölçümlerini çözümleme etmek gerekir. Bununla beraber, oyunlar ve NFT pazar bölgeleri benzer biçimde bazı DApp’ler büyük para yatırma işlemleri gerektirmez, bu yüzden bu durumlarda TVL metriği önemsizdir.

Çokgen DApps 30 günlük kullanım ölçümleri. Kaynak: DappRadar

DappRadar tarafınca gösterildiği benzer biçimde, 1 Ağustos’ta averaj olarak, merkezi olmayan uygulamalarla etkileşime giren Polygon ağ adreslerinin sayısı bundan önceki aya nazaran %19 azaldı.

Polygon’un TVL’sinin %42 oranında noksan olduğu göz önüne alındığında, ağlar daha çok MATIC token fiyat ivmesini desteklemek için daha mühim bir kullanıcı tabanı büyümesine haizdir. Gene de, önde gelen DApp olan Quickswap, son 30 gün içinde 138.530 etken adres sundu. Karşılaştırma olarak, önde gelen Ethereum uygulaması OpenSea, aynı dönemde 299.910 kullanıcıya sahipti.

Yukarıdaki veriler, Polygon’un ölçeklendirme çözümleri için pazardaki çekişinin bir kısmını kaybettiğini gösteriyor. Sadece, projenin kısa sürede duyurulan sıfır data hemen hemen uygulanmadı, sadece yararları MATIC’i 1 doların üstüne çıkarabilir.

Burada anlatılan görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hareketi risk ihtiva eder. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir