Polkadot Parachain Primer, Yeni Bağlantıda Alchemy’nin Kripto API’sine Dönüyor

Ethereum ve Cosmos benzer biçimde katman-1 blok zincirlerini Polkadot ekosistemine bağlayan bir kripto köprüsü olan Astar Network, bugün blok zinciri geliştirme platformu Alchemy ile bir ortaklık duyurdu.

Bağlantı, geliştiricilerin Alchemy’nin Supernode olarak adlandırılan Ethereum, Polygon, Arbitrum ve kısa sürede eklenen Solana için bir kripto API’sini kullanmasına izin verecek ve merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) oluşturmayı kolaylaştıracak. Alchemy Supernode, düğümlerin büyük oranda data yüklemesine izin verdiğinden, daha iyi veri analitiğine ve netice olarak ağların daha iyi ölçeklenmesine olanak tanır.

Astar ekibi, Decrypt ile paylaşılan bir duyuruda, geliştiricilerin Polkadot’ta daha ilkin mevcut olmayan özelliklerden de yararlanabileceğini söylemiş oldu.

Astar Network’ün kurucusu ve CEO’su Sota Watanabe yapmış olduğu açıklamada, “Geliştirici ekosistemini desteklemek, Astar’ın temel değerlerinden biridir ve Alchemy ile işbirliğimiz topluluğa daha da fazla teşvik ve yenilik getirmeye destek olacaktır.” Dedi. “İşbirliğimiz, Web3’te Astar, Polkadot ve ötesinde inşaatçı topluluğunu büyütmek için ihtiyaç duyulan kaynakları sağlayacak.”

Alchemy ortaklığı, Astar ve Shiden adlı kardeş ağı için yeni başlatılan bir dApp staking girişimi olan “Build2Earn”i de içerecek ve kullananların jetonlarını desteklemek istedikleri dApp’lere aday göstermelerini sağlayacak.

Build2Earn modeli, her bloktan elde edilmiş ödüllerin bir kısmının, paralarını bir dApp’in arkasına atan geliştiriciler ve stakerlar içinde bölüştürülmesi anlamına gelir ve bu, emek harcamaları için ödeme alan geliştiriciler için kuvvetli bir teşvik yaratır.

Astar’ın CMO’su Valeria Kholostenko Decrypt’e “Düşünce, geliştiriciler için blok ödüllerinden elde ettikleri performansa gore temel geliri dağıtmakla ilgili” dedi. “Astar’ın sunmuş olduğu benzersiz özelliklerden biri. Ana ağda esasen mevcut ve ekosistemimizdeki dApp geliştiricileri, akıllı sözleşmeler yaparken jeton kazanabilir.”

Prime Network nedir?

Japonya merkezli ve daha ilkin Plasm Network olarak malum Astar Network, 2021’de Ethereum Virtual Machine (EVM) ve WebAssembly (WASM) ile uyumlu bir akıllı sözleşme protokolü olarak piyasaya sürüldü.

Artık bir Polkadot parachain olarak çalışan Astar, geliştiricilerin akıllı sözleşmeleri ve dApp’leri dış ağlardan hızla geçirmelerine destek olarak beraber var olmalarına ve birbirleriyle kontakt kurmalarına olanak tanır.

Polkadot, birden fazla blok zincirini birbirine bağlayabilen ve birbirleriyle kontakt kurmalarını elde eden bir veri paylaşım ağı olarak tasarlanmıştır. Parachainler, Polkadot’un üstünde çalışan bağımsız blok zincirlerdir; hem Polkadot Ağının kendisi hem de öteki parachainler ile beraber çalışabilirler.

Bu senenin Ocak ayında Astar, ötekiler içinde Polychain, Alameda Research ve Polkadot yaratıcısı Dr. Gavin Wood tarafınca desteklenen stratejik bir finansman turunda 22 milyon dolar topladı.

Astar ekibi o sırada, “Polkadot parachain olmak ekip için büyük bir kilometre taşıydı, sadece bu ilk adım” dedi ve bu yıl dördüncü çeyreğe kadar tüm ana katman-1 zincirlerini bağlamayı planladığını da sözlerine ekledi.

Primer Network’ün TVL’si. Kaynak: DeFi Llama.

Şu anda, Astar’ın DeFi ekosisteminin kilitlenmiş toplam kıymeti 55 milyon doların birazcık üstünde – Nisan ayında görülen 387 milyon dolarlık zirveden mühim bir düşüş, gelecek aylarda yüz milyarları piyasadan silen yıkıcı kripto çöküşünden fazlaca ilkin değil.

Kim bilir Simya’nın yardımıyla ve sağlamış olduğu teşviklerle Astar, en parlak günlerine er ya da geç geri dönebilir.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir