Polygon’daki merkezi olmayan uygulamalar bu yıl %400 artarak 37.000’e ulaştı

Ethereum ölçeklendirme platformu Polygon’daki merkezi olmayan uygulamaların (DApp’ler) sayısı, 2022’nin başından bu yana %400’lük bir artışa işaret ederek 37.000’i aştı.

Polygon ekibi, ortak Web3 geliştirme platformu Alchemy’den alınan 10 Ağustos tarihindeki bir blog yazısı vasıtasıyla sayıları paylaştı ve bu rakamın hem kontrol ağında hem de ana ağda başlatılan kümülatif uygulama sayısını temsil ettiğini belirtti.

Ek olarak, bir blok zincirindeki geliştirici etkinliğinin bir ölçüsü olan aylık etken ekiplerin sayısının, Mart ayına bakılırsa %47.5 artışla Temmuz sonunda 11.800’e ulaştığını belirtti.

Proje ekibi ek olarak, “ekiplerin %74’ünün yalnızca Polygon’a entegre bulunduğunu, %26’sının ise hem Polygon hem de Ethereum’a konuşlandırıldığını” gösteren dApp projelerinin bir dökümünü altını çizdi.

Polygon’un EVM uyumlu Hisse Kanıtı (PoS) blok zinciri, NFT pazar yeri OpenSea, Metaverse platformları Decentraland ve The Sandbox, merkezi olmayan finans (DeFi) kredi platformu Aave, ve NFT girişim fonu/oyun şirketi Animoca Brands.

Blog gönderisi, Polygon’daki dApp kullanımının bugüne dek ağda işlenen ortalama 1,6 milyar işlemle “142 milyondan fazla benzersiz kullanıcı adresi ve 5 milyar dolarlık varlık güvence altına aldığını” gördüğünü belirtti.

Polygon CEO’su Ryan Wyatt, Twitter’da “Polygon’da oldukça iyi bir yıl geçiriyoruz” notunu almış olduğu için büyümeden açıkça memnun kaldı.

@0xPolygon’da güzel bir yıl geçiriyoruz

Kasım’da ~500 dApp, şimdi 11.8k etken ekiple 37.000+.

“Birçok proje giderek yalnızca Poligon üstüne inşa etmeyi tercih ediyor. Simya verileri, ekiplerin %74’ünün yalnızca Polygon’a entegre bulunduğunu gösteriyor”https://t.co/ERiLHJiVdh pic.twitter.com/UzKZPlazWD

— Ryan Wyatt (@Fwiz) 11 Ağustos 2022

Bu senenin başlarında, Polygon ekibi, Web3 platformunun altyapısı “Poligon geliştiricileri için dApp’ler oluşturmayı mühim seviyede kolaylaştırdığı için, ağ üstünde artan sayıda dApp’in arkasındaki kilit sürücü olarak Alchemy ile olan ortaklığını gösterdi.

Yazıda, “Polygon’un Haziran 2021’de Alchemy ile ortaklığı, bir benimseme katalizörü bulunduğunu kanıtladı ve ağda çalışan dApp’lerin sayısını Ekim’de 3.000’e, Ocak’ta 7.000’e ve Nisan itibariyle 19.000’in üstüne çıkardı.”

İlgili: Polygon kurucu ortağı, Ethereum zkEVM Rollups ile Visa’yı geride bırakacak

Gönderi, Alchemy’nin platform araçları, Web3 ve uygulama programlama arayüzleri (API’ler) şeklinde dApp altyapısı ve ek olarak Alchemy’nin “ağ düzeyindeki vakaları meydana geldiklerinde çözmek ve azaltmak için Polygon ile el ele” çalıştığını altını çizdi.

CoinGecko’ya bakılırsa, kripto piyasalarının geç dönemde potansiyel olarak yukarı yönlü bir toparlanma emareleri göstermesiyle, Polygon’un mahalli varlığı MATIC, geçtiğimiz ay %66,3’lük bir artışla 0,92 $’a oturdu. 6,9 milyar dolarlık mevcut piyasa kıymeti, MATIC’i kriptoda on altıncı en büyük varlık haline getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir