Portekiz bankaları risk yönetimi endişelerini öne sürerek kripto hesaplarını kapatıyor

Portekiz’deki birkaç büyük bankanın, “risk yönetimi” endişeleri sebebiyle kripto para borsalarının hesaplarını kapatmaya başladığı ve Portekiz’in kripto yanlısı pozisyonunda bir değişim olduğu bildiriliyor. Ülkenin merkez bankası, finansal kurumlara harekete geçmeleri için yeşil ışık yakmış görünüyor.

Portekiz’in önde gelen bankalarından bazıları, ülkenin etkinlik lisansı alan ilk kripto para borsası CriptoLoja’nın hesaplarını kısa süre ilkin kapattı. Bir Bloomberg raporuna bakılırsa, minimum dört mahalli kripto para borsası hesaplarının BCP (Banco Comercial Portugues), Santander Bank, Caixa Geral de Depósitos, BiG ve Abanca tarafınca kapatıldığını görmüş oldu.

Tüm borsalar, mahalli kripto para birimi tecim platformlarını düzenleyen Portekiz Bankası tarafınca lisanslanmıştır. Borsalardan üçü Criptoloja, Mind The Coin ve Luso Digital Assets olarak tanımlanırken, üçüncüsü adlarının medya platformlarında yayınlanmamasını talep etti. Portekiz Merkez Bankası başkanı Mário Centeno, bankaların istedikleri her şeyi yapma özgürlüğüne haiz olduklarını söylemiş oldu, sadece durumu yakından takip edeceğine yemin etti.

Portekiz Merkez Bankası’nın borsa nezarete, platformların kara para aklama ve terörün finansmanı ile savaşım etmesini ve dolandırıcılığı önlemek için çalışmasını sağlamayı ihtiva eder. BCP, Bloomberg’e birincil görevinin, belirli şirketlerle bankacılık ilişkilerinin sona ermesine yol açabilecek “şüpheli işlemler” tespit etmesi halinde yetkili makamları bilgilendirmek bulunduğunu söylemiş oldu.

Cointelegraph, etkilenen kripto borsalarından CryptoLoja’ya yorum yapmak için ulaştı, sadece haberin yayınlandığı an itibariyle bir cevap alamadı. Bu yazı bir cevap alındığında güncellenecektir.

İlgili: Senatör Warren, Wall Street’in kriptoya katılımını azaltmayı önerdi

Yetkililer daha ilkin kripto para birimlerinden para kazanan yatırımcılara uygulanmış olabilecek iki vergi teklifini reddettiği için, bu hesapların kapatılması Portekiz’in kripto dostu yaklaşımına bir darbe olarak görülüyor. Bununla beraber, hükümet ve finans sektörü, son zamanlarda öteki AB ülkeleri ile uyumlu olarak kripto para birimini düzenlemeye artan bir ilgi gösterdi.

Kripto borsaları, algılanan riskleri sebebiyle dünya genelinde bankacılık hizmetleri almakta zorlanıyor. Cointelegraph tarafınca bildirildiği suretiyle, ABD Birleşik Devletleri Senatörü Elizabeth Warren’ın banka tarafınca sağlanan kripto para birimi hizmetlerini etkin bir halde yasaklayacak bir yasa tasarısı önerilmiş olduğu bildiriliyor.

İber ulusu, Avrupa’nın dört bir yanından, bilhassa de kendi ülkelerindeki krizden kaçan Ukraynalılar olmak suretiyle Bitcoin girişimcilerini kendine çekti. Rusya ile askeri çatışmadan ilkin İber ülkesinde ortalama 27.000 Ukraynalı yaşıyordu, sadece sayıları bugün 52.000’in üstüne çıkarak onları Brezilyalılardan sonrasında ikinci en büyük yabancı nüfus haline getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir