PoS geçişi ETH ekosistemini iyi mi etkileyecek?

Ethereum blok zinciri, başlangıcından bu yana en mühim teknik güncellemelerden birinin eşiğinde, iş kanıtından (PoW) Ethereum 2.0 yada Eth2 olarak da adlandırılan Proof of Stake’e (PoS) geçiyor.

Ethereum geliştiricileri, mevcut PoW zincirinin PoS zincirine birleştirilmesi için kalıcı tarih olarak 19 Eylül’ü verdi. Birleştirmenin Ağustos ayının ikinci haftasında Goerli kontrol ağında konuşlandırılması planlanıyor. Goerli kontrol ağının başarıya ulaşmış entegrasyonundan sonrasında blok zinciri, Bellatrix güncellemesini Ağustos başlangıcında başlatacak ve iki hafta sonrasında Birleştirmeyi kullanıma sunacak.

Geçiş etrafındaki münakaşa, ölçeklenebilirliğe odaklanarak başladı, bundan dolayı Ethereum geliştiricileri üç aşamalı bir dönüşüm süreci önerdi. Geçişin kendisi, 1 Aralık 2020’de Beacon Chain’in piyasaya sürülmesiyle başlayarak, üç aşamalı sürecin 0. Aşamasını başlatan ortalama iki senedir.

Beacon Chain, kullananların Ether’lerini (ETH) stake etmelerine ve doğrulayıcı olmalarına olanak tanıyan PoS’a geçişi başlattı. Sadece Aşama 0, ana Ethereum blok zincirini etkilemedi: Beacon Zinciri, Ethereum’un ana ağının yanında var. Sadece, hem Beacon zinciri hem de ana ağ, sonunda Birleştirme ile bağlantılı olacaktır.

Aşama 1’in 2021’in ortalarında başlaması gerekiyordu, sadece geliştiricilerin eksikleri olan emekleri ve kod denetimini ana nedenler olarak göstermesiyle 2022’nin başlarına ertelendi. Aşama 1’den itibaren, Eth2, Ethereum’un tüm işlem geçmişini barındıracak ve PoS ağındaki akıllı sözleşmeleri destekleyecektir. Eth2 madenciliği ağdan çıkaracağından, bahisçiler ve doğrulayıcılar resmi olarak harekete geçecek.

Geçişin son aşaması olan Aşama 2, mevcut Ethereum Sanal Makinesi (EVM) üstünden Ethereum WebAssembly yada eWASM’nin tanıtımını görecek. WebAssembly, World Wide Web Konsorsiyumu tarafınca oluşturuldu ve Ethereum’u şu anda olduğundan oldukca daha verimli hale getirmek için tasarlandı. Ethereum WebAssembly, Ethereum akıllı sözleşme yürütme katmanı için tavsiye edilen bir WebAssembly alt kümesidir. eWASM, Aşama 2’de uygulamayı görecek olan EVM’nin yerini almak suretiyle hususi olarak tasarlanmıştır.

Merkezi olmayan bir finans (DeFi) kredi platformu olan Hubble Protokolü’nün kurucu ortağı Marius Ciubotariu, ekosistem üstünde bu kadar büyük tesirleri olan herhangi bir yeni değişen teknolojinin vakit alacağı için gecikmeler mevzusunda hakikaten endişelenmediğini söylemiş oldu:

“PoS hemen hemen yayında değil; sadece, bunu bir kaygı olarak görmüyorum. Birleştirmenin bazılarının beklediğinden daha uzun sürdüğünü anlıyorum. Sadece, yeni teknoloji ve tehlikeli sonuç problemler için fırsatlarla, telaşlı olmayan bir yaklaşım en iyisidir. Bu Birleştirme yayına girdikçe, daha çok protokolün ortaya çıkacağından inanırım. Ethereum topluluğu içinde yeniliğe devam edeceğiz; haiz olduğum ve görmekten/deneyimlemekten zevk almaya devam ettiğim bir şey.”

Birleştirmenin Ethereum ekosistemi üstündeki tesiri

Zincirler arası DeFi platformu Umbria Network’ün kurucu ortağı ve ortak önder geliştiricisi Barney Chambers, Cointelegraph’a Birleştirmenin sıkıntılı olacağını söylemiş oldu:

Yaklaşan Birleşme, mevcut PoW ana ağının Beacon Chain ile birleştiğini görecek ve tüm Ethereum geçmişini yeni zincire aktaracak. Ethereum kadar büyük bir ekosistem için tam bir düşünce birliği değişikliği, hem teknik hem de politik açıdan çarpıcı bir etkiye haiz olacaktır.

“Ethereum birikimi, tokenlerin çoğuna esasen haiz olan doğrulayıcıların elinde merkezileşecek. Ethereum Vakfı, birleşmenin Ethereum fiyatını etkilemeyeceğini, sadece Birleştirmenin yeni tokenlerin dağıtılma biçiminde temel bir değişikliğe niçin olacağını ve bunun hem Ethereum’un hem de tüm kripto para ekosisteminin fiyatı üstünde acıklı bir tesiri olacağını iddia ediyor. ”

İş kanıtı madenciliği güçlük seviyesi, güçlük bombası sebebiyle fırlayacak ve ekonomik olarak uygun ölçeklerde madenciliği yapamayacak hale gelecektir. Güçlük bombası, 2015’ten beri Ethereum protokolünde yerleşik bir koddur. Belirli sayıda blok çıkarıldığında ve blok zincirine eklendiğinde yürütülecek şekilde ayarlanmıştır. Mevcut iş kanıtı blok zincirindeki madencilik faaliyetini mühim seviyede zorlaştırır.

Son zamanlarda: Metaverse vizyoneri Neal Stephenson, yaratıcıları yükseltmek için bir blok zinciri inşa ediyor

Netice olarak, Ethereum’un iş kanıtı zinciri blok üretmeyi durdurmak zorunda kalacaktı, şu sebeple güçlük bombaları bir blok madenciliğini neredeyse olanaksız hale getirecekti. Bu durum geliştiricileri tarafınca “Buz Devri” olarak tanımlanıyor. Bombanın kolay amacı madencileri tamamen birleşmeye teşvik etmek, bu da hisse ispatı zincirinin benimsenmesini artıracak.

Birkaç ağ tıkanıklığına ve oldukça yüksek gaz ücretlerine neden olan genişleyen ekosistemi göz önüne alındığında, Ethereum için yeni bir PoS ağına geçiş lüzumlu hale geldi. Bununla beraber, geçen yıl süresince anlatı, PoS’un PoW’dan daha çevre dostu olması yönünde de değişti. Bazıları Eth2’yi daha çevre dostu bir protokolün önünü açmış olduğu için överken, karbon yansız kripto madenciliği şirketi Sphere3D’nin CEO’su Patricia Trompeter’in başka düşünceleri var. Trompetçi Cointelegraph’a şunları söylemiş oldu:

“PoS, ‘Band-Aid çözümleri’ ve ‘Change The Code’ kampanyası benzer biçimde pazarlama planları, yenilenebilir kaynaklara yönelik tam bir sanayi kaymasına herhangi bir çözüm sunmadığı için yalnızca gereksiz harcamalara ve yanlış tahsis edilmiş enerji kaynaklarına neden olur.”

Patricia, PoS’un kriptonun merkezi olmayan altyapısını ortadan kaldırdığına ve “gücü, kullanıcılar üstünde kusursuz kontrole haiz en varlıklı sahiplere doğru ittiğine” inanıyor.

Birleştirmeden sonrasında, ETH ihracı yılda ortalama 0,6 milyona düşecek ve benzer bir 2,7 milyon ETH yakılacak, kısaca yılda net 2,1 milyon ETH yakılacak yada senelik ETH arzında -%7, bu da onu deflasyonist bir varlık haline getirecek. ETH madencileri, güçlük bombası vurduğunda, mevcut ekipmanları için aynı karma algoritma ile öteki PoW madeni paralarını madenciliğe zorlamak yada piyasadan tamamen çıkmak zorunda kaldıklarında resmi olarak iş dışı kalacaklar.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, geçişin yalnızca ağın ölçeklenmesine destek olamayacağını, bununla birlikte enerji tüketimini %95 oranında azaltacağını öngördü. İşlem işleme hızının, merkezi ödeme işlemcileriyle aynı seviyeye gelmesi planlanıyor. Sadece bu özelliklerin hiçbiri 19 Eylül’deki Birleştirme ile beraber gelmeyecek.

Paralel işlem işlemeye müsaade eden sharding adında olan ana ölçeklenebilirlik çözümü, sadece 2023’ün ikinci yarısında gerçekleşmesi beklenen Aşama 2’nin tamamlanmasından sonrasında ulaşacaktır.

Swell Network’ün gözetimsiz ve likit ETH staking protokolünün kurucu ortağı ve CEO’su Daniel Dizon, Cointelegraph’a şunları söylemiş oldu:

“Birleştirme, Ethereum’un altında yatan ekonomik model ve donanım gereksinimlerinde bir değişikliği temsil ediyor ve bu da mühim seviyede enerji çıkışı azalmasına niçin oluyor. ETH staking’e katılımdan elde edilmiş ödüller, öncelik ücretlerinden ve MEV yakalamadan mühim seviyede artacağından, ETH’ye talep olması planlanıyor. Birleşmenin anlamı tam olarak fiyatlandırılmadı. Artan talep ve ETH için azalan iş, bugün mevcut Ethereum durumuna kıyasla fiyat üstünde yapısal yukarı yönlü baskıya niçin olacak.”

Birleştirme, Ethereum’u bir menkul kıymet yapar mı?

Birleştirmenin teknik ve finansal tesirinin yanı sıra, en büyük münakaşa, ağ PoS’a geçtiğinde Ether’in güvenlik olarak nitelendirilip nitelendirilemeyeceği mevzusunda görünüyor. Münakaşa, son günlerde çevrimiçi olarak oldukca fazla hız kazanmıştır ve probleminin cevabı, kime sorduğunuza bağlı olacaktır.

Ethereum’un güvenlik durumuyla ilgili tartışmalar, PoS’a geçiş ortaya çıkmadan oldukca ilkin yaygındı. ABD Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Ripple (XRP) token satışını menkul kıymet olarak kabul ederek Ripple’a dava açmasının peşinden münakaşa büyük bir ivme kazanmıştır.

Birçok XRP savunucusu, o zamandan beri Ethereum’un “mayın öncesi” durumuna işaret etti ve çoğu zaman SEC’i Ethereum’a parasız bir geçiş vermekle suçladı. Güvenlik durumuyla ilgili kafa karışıklığı ve ikilem, kripto piyasası için net düzenlemelerin olmamasından meydana gelmektedir. Milletvekilleri, Bitcoin’in (BTC) bağımsız bir varlık sınıfı olarak kabul edilebileceği mevzusunda aynı fikir olsa da, Ethereum’un durumu münakaşa mevzusu oldu.

Georgetown Üniversitesi Hukuk Merkezi’nde araştırma profesörü olan Adam Levitin, PoS tabanlı Ethereum ağını düzenleyicilerin gözünde neyin bir güvenlik haline getirebileceğini özetledi:

Burada birazcık tepki aldım, o yüzden detaylandırmama izin verin. “Güvenlik”, bir “yatırım sözleşmesi” ihtiva eder. “Yatırım sözleşmesi”, SCOTUS tarafınca Howey’de, kârın “yalnızca üçüncü bir tarafın çabalarından” beklendiği ortak bir girişime meydana getirilen yatırım için bir K olarak tanımlanır. 2/

— Adam Levitin (@AdamLevitin) 24 Temmuz 2022

Howey bir ‘para’ yatırımından bahsediyor, sadece bu devamlı bir tek bir kıymet yatırımı olarak yorumlandı. Bir hisse koymak bu unsuru kolayca doygunluk eder.”

Son: Merkezi olmayan depolama sağlayıcıları Web3 ekonomisine güç veriyor, sadece benimseme hala devam ediyor

Coin Metrics kurucu ortağı Jacob Franek, Levitin’in argümanına karşı çıkarak Ethereum’un açık kaynak desteğine haiz en merkezi olmayan platformlardan biri bulunduğunu öne sürdü.

3/ Bugünkü açıklamalarla ilgili bir mesele mu var?

Ethereum açık kaynaklı, dağıtılmış bir projedir.

Herhangi bir dağıtılmış projenin en saydam ve gerçek zamanlı açıklamalarına haizdir ve kesinlikle geleneksel, merkezi bir şirketten daha fazladır.

— Jacob Franek (İşe Alınıyor) (@panekkkk) 24 Temmuz 2022

PoS geçişiyle ilgili bir öteki mühim kaygı, karar verme sürecinde merkezileşme olmuştur. Ödül seyretme ve blok işlemleri doğrulama platformu Allnodes’un CEO’su Konstantin Boyko-Romanovsky, Cointelegraph’a şunları söylemiş oldu:

“Ethereum’ın yeni konsensüs mekanizması PoS ile merkezileşme riski mevcut olsa da, bunun gerçekleşmesinden oldukca uzak. Şimdiye kadar, Ethereum ağının arkasındaki kuvvetli topluluk her zorluğun üstesinden geldi ve merkezileşme problemininin da çözülmeyeceğini varsaymak için hiçbir niçin yok.”

Ethereum blok zinciri, DeFi’nin, değiştirilemez belirteçlerin ve merkezi olmayan özerk organizasyonların bel kemiği haline geldi. Ekosistem, bu tür yeni ortaya çıkan kullanım durumlarını desteklemeye devam edecek olsa da, parçalama ve yüksek ölçeklenebilirlik özellikleriyle PoS’a gerçek geçiş sadece 2023’ten sonrasında mümkün olacak. Eth2’nin başarısı büyük seviyede son aşamanın yürütülmesine bağlı olacak, sadece birçok piyasa uzmanı, geçmiş gecikmeler göz önüne alındığında, bu mevzuda hala şüpheci.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir