‘Programlanabilir para sizi korkutmalı’ – Layah Heilpern

Merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) bankalar için bir yol olarak gören ve insanları üstünde kontrolü ele geçirmenin bir yolu olarak gören toplumsal medya fenomeni ve TV sunucusu Layah Heilpern, hükümet kontrolündeki “mamul para sizi korkutmalı” diyor.

19 Ağustos’ta İngiliz haber kuruluşu GB News ile yapmış olduğu röportajda, hem de Eylül 2021’de Undressing Bitcoin: A Revealing Guide to The World’s Most Revolutionary Asset’i de gösteren Heilpern, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) ulustan geniş çapta piyasaya sürüldüğünü söylemiş oldu. Devletlerin yolda bulunduğunu ve gelecekte vatandaşların mali sansürüne yol açabileceğini söylemiş oldu.

Heilpern, CBDC’lerin temelde blok zincirler üstünde çalışan programlanabilir kripto para birimleri olduğundan, arkalarındaki merkezi otoritenin kaprislerinde potansiyel olarak “size karşı programlanabileceklerini” belirtti.

“Her ne sebeple olursa olsun, sansürün arttığını gördüğümüz için yanlış bir şey söylüyorsanız, o vakit bu para aslına bakarsak size karşı kullanılmak suretiyle programlanmış olabilir.”

Heilpern, birçok insan bu terimi “oldukça garip” bulsa da, aşılanmamış kişilere uygulanan engellemeler göz önüne alındığında bunun oldukca gerçekçi bulunduğunu ekledi:

“Bir CBDC ile, tüm [the government] Hakikaten yapılması ihtiyaç duyulan, bu parayı belirli şeylere harcamamak için programlamaktır.”

Heilpern ek olarak CBDC’lerin “çevre için daha iyi” olarak pazarlanacağını ve “yükselen enflasyon oranlarına çözüm” olarak hizmet edeceğini sadece bunun yalnız “yalan” bulunduğunu söylemiş oldu.

Röportajın arkasından Twitter üstünden yapmış olduğu paylaşımla Heilpern, “Merkez Bankası Dijital Para Birimleri çevre için daha iyi ve enflasyona çözüm olarak pazarlanacak. Bu bir yalan. Para, enerjidir. hayatınızı besler; bu yüzden programlanabilir para sizi korkutmalı.”

Merkez Bankası Dijital Paraları çevre için daha iyi ve enflasyona çözüm olarak pazarlanacak.

Bu bir yalan.

Para, hayatınızı besleyen enerjidir; doğrusu programlanabilir para sizi korkutmalı. @GBNEWS, bundan bahseden tek Birleşik Krallık platformudur. pic.twitter.com/AHulCEshNt

— Layah Heilpern (@LayahHeilpern) 18 Ağustos 2022

Bununla beraber, bilhassa, finansal sansürle ilgili bu tür endişeler, ABD Hazinesinin Ethereum tabanlı gizlilik aracıyla ilişkili ETH ve USDC adreslerini onayladığını gören son Tornado Cash fiyaskosu ile beraber, genel olarak kripto ile bilhassa yaygındır.

Ekim 2021 raporuna gore, 110 ülke CBDC gelişiminin “bir aşamasında” ve Bahamalar’ın Kum Doları CBDC’si Ekim 2020’de piyasaya sürülecek türünün ilk örneği.

Sadece kim bilir en tartışmalı CBDC, Çin Halk Bankası tarafınca çıkarılan ve pilot sürümünü Nisan 2020’de başlatan Çin’in “Yuan”ıdır (e-CNY). dijital Yuan.

Rusya Merkez Bankası da CBDC testine başladı ve 2024’teki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden ilkin bir tane başlatmayı hedefliyor.

Sadece, IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva’ya gore, CBDC’ler “devletin desteğine” haiz olacağından ve doğal ki düzenleyici uyumlu olacağından, CBDC’ler pek oldukca eleştiriye karşın gelişmekte olan ülkelere merkezi olmayan para birimlerine kıyasla daha çok makroekonomik istikrar sunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir