Proof of Stake Ethereum’u Daha Merkezi Hale Getirdi mi?

Kanıt kanıtına geçiş, Ethereum’u daha merkezi ve sıkıdüzen eğilimli hale getirdi mi?

Geçen ay iş kanıtından hisse kanıtına geçişi ile Ethereum artık ağa yeni işlemler eklemek için madencilere değil doğrulayıcılara güveniyor. Bu doğrulayıcılar, her bir bloğa hangi işlemlerin hangi sırayla yapılacağına karar verir. Bu, ağın enerji tüketimini esasen %99,99 oranında azaltmış olsa da, ağın güvenliğini elde eden ETH’nin büyük bir bölümünün merkezi varlıklarla oturmuş olduğu anlamına da geliyor.

Eleştirmenler, bunun Ethereum’un ilk etapta merkezi olmayan hale getirilmesinin tüm nedenlerine aykırı bulunduğunu söylüyor. Blockchain ağlarının kuvvetli, merkezi varlıkların kaprislerinde olması gerekmiyor.

Geçen ay itibariyle, Ethereum ağında 13,5 milyon ETH (o sırada 22,3 milyar dolar değerinde) stake edilmişti ve bu ETH’nin %60’ından fazlası Lido Finance, Coinbase, Kraken ve Binance ile oturuyordu. Bu, bu merkezi varlıklara zincire eklenecek işlem blokları atanma olasılığının oldukça daha yüksek olduğu ve ağda neye izin verilip verilmediği mevzusunda oldukça büyük bir söz hakkına haiz olabileceği anlamına gelir.

Rakamlar, ağın hisse kanıtına geçişinden bu yana birazcık değişti. Blockchain analitik şirketi Nansen’e bakılırsa, Ethereum’da şu anda 14 milyon ETH (bu yazı itibariyle ortalama 19.2 milyar dolar değerinde) var. Ve Lido DAO tarafınca yönetilen merkezi borsalar ve Lido arasındaki dağıtım değişmeden kalır.

Sadece ETH merkezileştirmesi, büyük, merkezi doğrulayıcıların tümü, Yabancı Varlık Denetim Ofisi (OFAC) yaptırımlarıyla uyumlu kalmak için işlemleri dikkatsizlik etmeyi reddettiği için hala daha çok endişeleniyor.

Mesela, OFAC tarafınca onaylanan Tornado Cash cüzdan adreslerine yada bu adreslerden gönderilen fonların işlenmesinden kaçınabilirler. Coinbase’in şu anda Tornado Cash cüzdan adreslerinin yaptırımına itiraz etmek için ABD Gömü Bakanlığı ve OFAC’a karşı bir dava finanse etmesi, tüm meseleyi daha karmaşık hale getiriyor.

Eden Network’ün kurucu ortağı ve ürün lideri Caleb Sheridan, Decrypt’e merkezileşmeyi bir kaygı olarak gördüğünü, sadece oldukça büyük bir problem olmadığını söylemiş oldu.

Dolaşımda, öteki tarafların kuramsal olarak, merkezi görevlilerden daha çok para yatırmak ve böylece ağ üstündeki kontrollerini en aza indirmek için riske atılmayan kafi ETH bulunduğunu ekledi. Ethereum blok gezgini Etherscan’ın verilerine bakılırsa, şu anda stake edilen 14 milyon ETH, 121 milyon arzın yalnız %12’sini temsil ediyor.

“Daha fazlasını göreceğimizi hayal ediyorum [ETH] ağa zararı olan olarak algılanan herhangi bir davranışa karşı koymak için risk aldı, “dedi Sheridan.

Eden Network, doğrulayıcıların blok üretimini dış kaynak kullanmak ve gelirlerini en üst düzeye çıkarmak için kullanabilecekleri bir hizmet olan birkaç MEV-boost rölesinden birini çalıştırır. Bunu meydana getiren birkaç şirketten biri. Birleştirmeye öncülük eden bir Ethereum doğrulayıcısı olan Figment, geliri çoğaltmak için Flashbots MEV-boost’u kullanacağını duyurdu.

Ethereum’un şimdi emek verme şekli, zincire yeni bir veri bloğu ekleyen her doğrulayıcı, o bloğa hangi işlemlerin gireceğini de seçebiliyor. Bundan dolayı, bir doğrulayıcının belirli işlemleri hariç tutması mümkündür. Ek olarak, arbitraj yada tasfiye amacıyla işlemleri tekrardan düzenleyebilmeleri de söz mevzusudur.

Sadece gelirlerini en üst düzeye çıkarmak için MEV-boost rölelerini kullanan doğrulayıcılar, bir bloğa neyin gireceği mevzusundaki sonucu Eden Network benzer biçimde şirketlere de veriyor.

Bir blok zinciri geliştirme şirketi olan Labrys, MEV-boost röleleri vasıtasıyla kaç tane birleştirme sonrası bloğun işlendiğini ve bu rölelerin kaçının OFAC ile uyumlu bulunduğunu söyleyen firmalar tarafınca çalıştırıldığını takip ediyor.

Şimdiye kadar, birleştirme sonrası blokların %35’i MEV-boost röleleri tarafınca üretildi. Bunların %31’i OFAC yaptırımlarına uyacağını söyleyen firmalar tarafınca üretildi. Bu, birleşmeden bu yana MEV destekli blokların yalnız ortalama %1’ini işleyen Eden Network’ü içeriyor.

Sadece baskın oyuncu, MEV-boost röleleri vasıtasıyla üretilen blokların %84’ünü oluşturan ve OFAC yaptırımlarına uyacağını söyleyen Flashbot’lar oldu.

Labrys’e bakılırsa, uyumlu olmayan üç MEV-boost rölesi, BioXroute’un Max Profit ve Ethical ve Manifold tarafınca çalıştırılan bir röledir.

Doğrulayıcının MEV-boost rölesi, OFAC yaptırımlarıyla uyumlu kalmak için işlemleri hariç tutsa bile, sansüre karşı korunmaya destek olmak için gerçekleşen bir doğrulama adımı vardır.

Dave Schwed, “Bir blok bir doğrulayıcı tarafınca önerildiğinde, o vakit minimum 128 olmak suretiyle bir doğrulayıcılar komitesi tarafınca onaylanmalıdır. Bu minimum 128, birkaç fena doğrulayıcının iyilerin iradesini geçersiz kılamayacağını varsayar,” dedi Dave Schwed Kripto güvenlik şirketi Halborn’un baş işletme görevlisi Decrypt’e verdiği demeçte. “Her 32 yuvada bir denetim noktası bloğunda oy vermek için üçte iki çoğunluk gerektiren kesinlik adında olan başka bir kavram daha var. Bu oylama gerçekleştiğinde kesinleşir ve değişmez.”

Fena niyetli davranılmış olduğu tespit edilen doğrulayıcılar kesilecek, bu da stake edilen ETH’lerine el konulacağı anlamına geliyor. Birleştirme sonrası ağı seyretmek için Etherscan tarafınca işletilen bir site olan BeaconScan’a bakılırsa, iki hafta kadar kısa bir süre ilkin bu, 215 doğrulayıcının başına geldi. Sadece sitede verilen eğik çizgi için tek sebep “onaylama kuralı ihlali” idi.

Dahası, Armanino blok zinciri hizmetleri başkanı Noah Buxton, Decrypt’e verdiği demeçte, Coinbase ve öteki borsaların merkezi çoğunluğu, stake edilen ETH ağdan çekildiğinde büyük olasılıkla hakimiyetini kaybetmeye başlamış olacak. Şu anda, stake edilen ETH geri alınamıyor, sadece bunun bir sonraki ağ güncellemesi olan Şanghay ile değişmesi planlanıyor.

Bu güncelleme resmi olarak planlanmadı, sadece Ethereum çekirdek geliştiricileri, Decrypt’e gelecek yıl içinde olmasını beklediklerini söylemiş oldu.

Buxton, daha “merkezi” ETH stakingini iki ayrı grup olarak düşünmenin destek bulunduğunu söylemiş oldu: Coinbase benzer biçimde büyük ölçekli doğrulayıcılar ve bu doğrulayıcıları destekleyen stake havuzları için fon elde eden bireysel kullanıcılar. Büyük oyuncuların daima doğrulayıcı düğümleri çalıştırmak için kullanabilecekleri kullanıcı mevduatları olacaktır. Sadece büyük oyuncuların ağdaki ayak izlerinin küçüldüğünü görmelerini bekliyor.

Buxton, “ETH staking hizmetlerinde fonları kilitli olan kullananların, faiz oranları oldukça cazip olmadığı için bu mevduatların kilidi açılabileceği vakit muhtemelen geri çekileceğini düşünüyorum” dedi.

Staking Rewards’a bakılırsa Cuma günü, stake havuzları %4,7 getiri sunuyordu. Ayrıca, Ethereum kullanıcıları şu anda DeFi Rate’e bakılırsa Nexo benzer biçimde kredi platformlarına yada CakeDefi benzer biçimde protokollere ETH’lerini yatırarak %5-6 getiri elde edebiliyorlar.

Bu, ağı sakınan ETH’nin şimdilik daha merkezi olduğu anlamına gelse bile, geliştiricilerin aslen Ethereum üstüne inşa etmelerini engelleyeceğini düşünmüyor.

Buxton, “Sanırım öteki nokta ve müşterilerden gördüğüm şey, ‘hangi zinciri başlatıyoruz yada basıyoruz’, operasyonların maliyeti ve perakende ve öteki projelerden mevcut ağ iştirakı ile ilgili her şeye haiz” dedi. “Bir ağın ademi merkeziyetçiliği, bu karar verme sürecinde unutulmasa bile ikincil bir önlemdir.”

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir