Quebec Emeklilik Fonu, Celsius yatırımının neredeyse tamamını on aydan kısa bir sürede yitirdi

Çarşamba günü mahalli haber deposu LaPresse’ye bakılırsa, Kanada’nın ağırlıklı olarak Fransızca konuşulan Quebec eyaletinde emeklilik varlıklarını yönetmekle göreve getirilmiş kurumsal bir yatırımcı olan Caisse de dépôt et place du Québec (CDPQ), 200 milyon CA$’ının (154.7$) neredeyse tamamını sildi. ) milyon) sorunlu kripto para birimi borç veren Celsius Network’e yatırım.

Hareket, CDPQ ve gelişme sermayesi şirketi WestCap’in Celsius’a 3 milyar dolar değerlemeyle 400 milyon dolarlık ortak yatırım yapmasından bir tek on ay sonrasında geldi. O vakit, Celsius 1.000’den fazla çalışanı, 25 milyar dolarlık toplam varlıkları ve mudilere ödenen 850 milyon dolarlık kümülatif faiziyle övünüyordu.

Sadece, düzenlemeye doğal olarak olmayan ve merkezi bir müessese olarak, mudilerin merkezi varlıkları zarar durumunda korunmaz ve şirket kaldıraç kullanımına ilişkin herhangi bir kısıtlamaya doğal olarak değildir. Bu yılki kripto kışının başlangıcında, Bitcoin ve öteki dijital varlıkların ani ve şiddetli çöküşü, Celsius’un net varlıklarında 2.85 milyar dolarlık bir boşluk bıraktı. Netice olarak, Haziran ayında ortalama 1,7 milyon müşterinin hesaplarındaki para çekme işlemlerini askıya aldı.

İlgili: Enflasyonun emeklilik tasarruflarınız üstündeki tesiri mevzusunda endişeli misiniz? Kripto para birimine yatırım yapın

Santigrattaki kaybın CDPQ portföyünün bir tek dikkatsizlik edilebilir bir kısmını temsil etmiş olduğu görülüyor. 30 Haziran’a kadar, CDPQ, toplam varlıklarda son altı ayda %7,9 düşerek toplam 391,6 milyar CA$’ı yönetti. Varlık, şu anda herhangi bir detay paylaşmamasına karşın, Celsius’a karşı yasal seçeneklerini değerlendiriyor. Mahkeme dosyalarına bakılırsa, Celsius’un Ekim ayına kadar parasının bitmesi planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir