Rapor – Iktisat Bitcoin Haberleri

Üst düzey bir Rus yetkiliye bakılırsa, BRICS ülkelerinin bir sonraki BRICS Liderler zirvesinde tartışılması beklenen yeni bir para birimi geliştirmek için çalışmış oldukları bildiriliyor. “Ulusal para birimleri cinsinden ödemelere geçiş ilk adımdır. Rusya Devlet Duması başkan yardımcısı, “Bir sonraki adım, dijital yada temelde yeni bir para biriminin başka herhangi bir biçiminin en yakın gelecekte dolaşımını sağlamaktır” dedi.

BRICS Ülkeleri İçin Yeni Para Birimi

Devlet Duma Başkan Yardımcısı Alexander Babakov Perşembe günü Yeni Delhi’de düzenlenen Hindistan-Rusya İş Forumu oturum aralarında yapmış olduğu açıklamada, BRICS ülkelerinin Ağustos ayındaki BRICS liderleri zirvesinde gelişimini sunma planıyla yeni bir para birimi meydana getirmeye çalışmış oldukları bildirildi. . Bu forum, St. Petersburg Internasyonal Ekonomik Forumu 2023’teki internasyonal etkinliklerin başlangıcını işaret ediyor. Üst düzey Rus yetkilinin şu sözleri aktarıldı:

Ulusal para birimleri cinsinden ödemelere geçiş ilk adımdır. Bir sonraki adım, yakın gelecekte temelde yeni bir para biriminin dijital yada başka herhangi bir biçiminin dolaşımını sağlamaktır. Bence BRICS’te [leaders’ summit]bu projeyi gerçekleştirmeye hazır olup olmadığı duyurulacaktır, bu tür emekler devam etmektedir.

BRICS ülkeleri Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Cenup Afrika’dır. Arjantin, İran, Endonezya, Türkiye, Suudi Arabistan ve Mısır da dahil olmak suretiyle öteki birçok ülke ekonomik bloğa katılmakla ilgilendiğini açıkladı. Cenup Afrika, Ağustos ayında bir sonraki BRICS zirvesine ev sahipliği meydana getirecek.

BRICS ülkeleri içinde ulusal para birimleri cinsinden ödemeler başladı. Son zamanlarda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin yuanını gelişmekte olan ekonomilerle uzlaşma para birimi olarak kabul etmeye karar verdiler. Çin hükümeti ek olarak Brezilya ile ulusal para birimlerini kullanarak ticareti kolaylaştırmak için ikili bir antak kalma imzaladı.

Babakov, potansiyel olarak altının yanı sıra ender toprak elementleri yada toprak benzer biçimde öteki emtialar tarafınca BRICS içinde ortaya çıkan birleşik bir para birimi olasılığını açık bıraktı.

Perşembe günü Hindistan-Rusya İş Forumu’nda Babakov, Hindistan ve Rusya’nın “yeni, ortak bir para birimi ile yeni bir ekonomik ortaklık kurması icap ettiğini” altını çizdi, sadece Çin’in üç ülke için ortak bir para birimi geliştirmede oldukça mühim bir rol oynayabileceğini kaydetti. Hindistan TV tarafınca şu sözlerle aktarıldı:

Yeni Delhi, Pekin ve Moskova, şu anda çoğunluğun onayladığı oldukça kutuplu bir dünya kuran ülkelerdir. Kompozisyonu, ABD dolarını yada avroyu savunmayan, bunun yerine ortak hedeflerimize yarar sağlamaya yetkin yeni bir para birimi oluşturan bir strateji üstüne kurulan yeni parasal bağları teşvik etmeye dayanmalıdır.

Rus yetkili, ABD Başkanı Joe Biden ve Avrupa Birliği’ni eleştirirken ülkesinin ekonomik durumundan duyduğu memnuniyeti de dile getirdi. Dolar ve avronun daha geniş küresel topluluktan ziyade Washington ve Londra’nın çıkarlarına hizmet ettiğini savundu ve Rusya, Hindistan ve Çin’i eşit muhataplar olarak tanımadıklarını altını çizdi.

Bu hikayedeki etiketler

bric, BRICS ortak para birimi, BRICS ülkeleri, BRICS ülkeleri para birimi, BRICS dijital para birimi, BRICS doları, BRICS euro, BRICS ülkeleri BRICS para birimi, BRICS ortak para birimi, Çin, Dijital Para Birimi, Hindistan, Rusya, Rusya Çin Hindistan

BRICS ülkelerinin ortak para birimi geliştirmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Kevin Helms

Avusturya Ekonomisi talebesi olan Kevin, Bitcoin’i 2011’de buldu ve o zamandan beri bir müjdeci. İlgi alanları Bitcoin güvenliği, açık kaynak sistemleri, ağ tesirleri ve iktisat ile kriptografi arasındaki kesişmedir.

Fotoğraf Kredileri: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Direkt bir satın alma yada satış teklifi teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada şirket tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, hukuk yada muhasebe danışmanlığı sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede bahsedilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada kaynaklandığı iddia edilen herhangi bir hasar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırmanız Durumunda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir