Rapor, Kripto Girişimlerinin İlk Yarıda 30.3 Milyar Dolar Arttığını Gösteriyor, 2021’de Toplam Arttırılanları Aşıyor – Finance Bitcoin Haberleri

Kripto para piyasaları 2022’nin ilk iki çeyreğinde fena performans gösterirken, Messari araştırmacıları tarafınca hazırlanan ve kısa sürede gösterilen bir bağış toplama raporu, 2022’nin ilk yarısında kripto projeleri ve startuplar tarafınca 30,3 milyar dolar toplandığını belirtiyor. 1,199 bağış toplama turunda toplanan 30,3 milyar dolar geçen yıl elde edilmiş tüm finansman blok zinciri girişimlerini ve projelerini geride bıraktı.

H1 Kripto Ekosistemi Finansman Raporu, Sermayenin Kripto Kışına Karşın Akmaya Devam Ettiğini Gösteriyor

Messari Tüm ortaklık Inc’in bir yan kuruluşu olan Messari ve Dove Metrics tarafınca gösterilen “H1 2022 Fon Toplama Raporu”na nazaran, kripto endüstrisindeki belirli blok zinciri projelerine ve startup’lara mühim oranda para enjekte edildi. Rapora nazaran, merkezi finans ( cefi, ilk yarıda 10,2 milyar dolardan fazla kazanç elde ederken, merkezi olmayan finansı (defi) geride bıraktı.

Messari ve Dove Metrics “1.Y 2022 Fon Toplama Raporu”ndan görsel metrikler.

Defi, 1,8 milyar dolar toplamayı başarırken, Web3 ve karşılıksız token (NFT) projeleri ve ilgili firmalar senenin ilk altı ayında 8,6 milyar dolar topladı. Blok zinciri ve kripto altyapı sektörüne 9,7 milyar dolar enjekte edildi ve Web3 ve NFT’ler üçüncü en büyük sermayeyi görürken, Web3-NFT sektörü ilk iki çeyrekte 530 tur ile en fazla bağış toplama turunu görmüş oldu.

Defi’nin en büyük ayı, bir takım defi projesi ve işletmesi 624 milyon dolar toplamış olduğu için Haziran ayıydı. Messari araştırmacıları raporda “DeFi’nin olgunluğuna karşın, tohum turları hakim olmaya devam ediyor” diyor. Altyapı için bir ay içinde en fazla fon toplanan Şubat, cefi için en yüksek ay Ocak ve Web3-NFT sektörünün en iyi ayı ise Nisan oldu.

Messari ve Dove Metrics “1.Y 2022 Fon Toplama Raporu”ndan görsel metrikler.

Kaynak yaratma mevzusunda Solana, Avalanche ve Polkadot şeklinde alternatif akıllı sözleşme blok zincirlerine kıyasla, Ethereum tabanlı defi projeleri ve girişimleri en fazla tur ve en yüksek dolar tutarlarını aldı. Ethereum tabanlı defi projeleri, 1. çeyrekte 54 antak kalma ve 2. çeyrekte 61 antak kalma görmüş oldu. İlk çeyrekte, Ethereum tabanlı defi projeleri 387 milyon dolar, alternatif blok zincirlerinden gelen projeler ise 2022’nin ilk çeyreğinde 309 milyon dolar topladı.

İkinci çeyrekte, ETH tabanlı defi 890 milyon dolar, alternatif zincir tabanlı projeler ise 193 milyon dolar topladı. Messari araştırmacıları, Web3-NFT sektöründe, erken aşamadaki finansmanın, tünemeyi yönettiğini ve oyunun NFT finansmanının çoğunu gölgede bıraktığını belirtiyor. Bir kez daha, Ethereum, alternatif akıllı sözleşme platform ağlarına kıyasla Web3-NFT endüstrisinde de egemen oldu.

Cefi, Altyapı, Web3 Sektörleri Olgunlaştı

Messari’nin raporu, merkezi finans söz mevzusu olduğunda, cefi “olgunlaşmaya devam ediyor” diyor ve 10 milyon doların üstündeki fonlama turlarının “faaliyetin %50’sini oluşturduğunu” vurguluyor. Messari’nin son olarak H1 bağış toplama raporu, internasyonal ustalaşmış hizmetler şirketi Pricewaterhousecoopers (PWC) tarafınca hazırlanan, kısa sürede gösterilen “4. Senelik Küresel Kripto Hedge Fonu Raporu 2022”yi takip ediyor.

PWC’nin son kripto çalışmasından elde edilmiş bilgiler, kripto para birimine ve blok zinciri projelerine ana para enjekte eden hedge fonlarının geçen yıldan bu yana arttığını gösteriyor. PWC araştırmacıları, hedge fonlarının finansman turlarına katılımının %21’inin kriptoya bağlı bulunduğunu, bu yılki katılım oranının ise %38’e kadar çıktığını tahmin ediyor.

Messari’nin bağış toplama raporu, birçok sektörün A Serisi finansman turları olarak “olgunlaştığını” yada ondan sonra H1’in kripto altyapısına hususi turlarının %40’ından fazlasını oluşturduğunu detaylandırıyor. Web3’ün A Serisi turları yada daha sonraki dönemleri, 2022’nin ilk yarısındaki bağış toplama turlarının ortalama %30’una eşittir. Messari’nin bağış toplama raporunda bahsedilen yatırımcılar içinde FTX, Mechanism Capital, Pantera Capital, Sequoia Capital, Gumi Cryptos, Dragonfly Capital, Slow Ventures, Seven şeklinde firmalar yer ediniyor. Yedi Altı ve ortalama bir düzine buçuk şahıs daha.

Bu hikayedeki etiketler

30,3 milyar dolar, 2022, Bitcoin, Cefi, Merkezi Finans, kripto girişimleri, merkezi olmayan finans, DeFi, Dove Metrics, Dragonfly Capital, Ethereum, 2022’nin İlk Yarısı, ftx, bağış toplama, Gumi Cryptos, H1, altyapı, Yatırımcılar, Mekanizma Sermayesi, messari, Messari Tüm ortaklık Inc., Messari Report, NFTs, Pantera Capital, Pricewaterhousecoopers (PWC), PwC, PWC hedge fonları, Q1, Q2, Sequoia Capital, Series A, Seven Seven Six, Six ay, Slow Ventures, Web3, Web3- NFT sektörü

Dove Metrics ve Messari’nin H1 bağış toplama raporu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu mevzu hakkında düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’de Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin, açık kaynak kodu ve merkezi olmayan uygulamalar için bir tutkusu vardır. Eylül 2015’ten bu yana Redman, Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 5.700’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons, Dove Metrics ve Messari Tüm ortaklık Inc.

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir