Reddit, Arbitrum’un FTX Desteğiyle Yeni Ethereum Ölçekleyicisinde Topluluk Puanlarını Sunuyor

özetlemek gerekirse

Oyunlar ve toplumsal uygulamalar için oluşturulmuş yeni bir Ethereum ölçeklendirme çözümü olan Arbitrum Nova, halka açıldı. Toplumsal dev Reddit, kripto destekli Topluluk Puanları ödül programını ölçeklendirmek için Nova’yı kullanacak.

Arbitrum One, Ethereum’un kendi ana ağından daha süratli ve daha ucuz işlemler elde eden popüler bir katman-2 Ethereum ölçeklendirme çözümüdür. Sadece belirli uygulamalar için daha da ucuz işlemlere gereksinim bulunduğunu gören Arbitrum yaratıcısı Offchain Labs, Nova adlı ikinci bir Arbitrum blok zincirini tanıttı ve toplumsal topluluk devi Reddit, kripto borsası FTX ile beraber gemide.

Offchain Labs, Salı günü Arbitrum Nova’yı halka açtı. Reddit, kullanıcılar için blok zinciri tabanlı Topluluk Puanları ödül programını ölçeklendirmek için yeni platformu kullanacak ve FTX, Redditors’un Nova’daki zincir üstü Topluluk Puanları işlemlerini ödemek için ETH satın almasını sağlayacak.

Reddit, Ethereum tabanlı Topluluk Puanlarını ilk olarak 2019’un sonlarında başlattı ve Ağustos 2020’de, girişimi yalnızca iki alt dizin topluluğundan potansiyel olarak milyonlarca kişiye getirmek için ideal bir ölçeklendirme çözümü bulmak için bir “Scaling Bake-Off” yarışmasını duyurdu.

Temmuz 2021’de Reddit, ölçeklendirme ortağı olarak Arbitrum’u seçtiğini duyurdu. Bu hafta Reddit’ten tüketici ve ürün iletişimi direktörü Tim Rathschmidt, Decrypt’e, Arbitrum Nova’nın hususi kullanım durumu için ideal bulunduğunu zira değişen teknolojinin “kuvvetli güvenlik garantileriyle ultra düşük maliyetli işlemler için optimize edildiğini” söylemiş oldu.

Rathschmidt, Reddit’in Topluluk Puanları sistemini 52 milyon günlük etken kullanıcısından daha fazlasına (Aralık 2020 itibariyle) ulaşmak için ölçeklendirme yol haritası hakkında kati bir detay paylaşmayacak. Bununla beraber, Reddit’in, rakip bir Ethereum ölçeklendirme çözümü olan Polygon üstüne inşa edilmiş NFT avatarlarını içeren Web3 teknolojisi hakkında görüşünden bahsetti.

Rathschmidt, “Birçok yönden, webin evrimi, açık kaynaklı, topluluk liderliğindeki, merkezi olmayan köklerine bir dönüş görüyor” dedi. “Reddit, başından beri bu özelliklere öncelik verdi ve destekledi. Tamamen yenilenmesi ihtiyaç duyulan yada yeni girenler tarafınca kesintiye uğraması ihtiyaç duyulan öteki toplumsal platformların aksine, Reddit baştan beri bunun için inşa ediyor.”

“Değişen teknolojinin, insan etkileşimi ve bağlantısı için oldukça daha temel ve temel bir şeye hizmet etmesi gerektiğine inanıyoruz” diye devam etti. “Reddit’te yaptığımız her şey benzer biçimde, katılımımız açık, kendi kendini idame ettirecek, güçlendirmeye odaklanacak ve kalbinde topluluk olacak.”

Arbitrum genişliyor

Offchain Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su Steven Goldfeder, Decrypt’e yeni Arbitrum Nova zincirinin oyun ve toplumsal uygulamalar için ideal bir seçim bulunduğunu söylemiş oldu. Arbitrum One, merkezi olmayan finans (DeFi) ve NFT varlıkları benzer biçimde daha yüksek kıymetli işlemler için daha uygun bulunduğunu deklare etti.

Arbitrum One, kendi blok zincirinden toplu işlem gruplarını bir araya getirmek ve bu tarz şeyleri Ethereum ana ağına taahhüt etmek için iyimser toplamalar kullanan bir Ethereum katman-2 ölçeklendirme çözümüdür. Ayrıca, Arbitrum Nova, Ethereum’a her şeyi taahhüt etmekten kaçınmak için bir takım doğrulayıcıya güvenerek değişik bir yaklaşımı benimsiyor ve böylece ücretleri düşürüyor.

Offchain Labs’ın AnyTrust adını verdiği bir modeldir ve önde gelen ortaklardan oluşan bir Veri Kullanılabilirliği Komitesine dayanır. Reddit, FTX, Ethereum merkezli yazılım şirketi ConsenSys ve blok zinciri API şirketi QuickNode ile beraber bu ortaklardan biridir.

Goldfeder’e gore, model “verileri Ethereum’a koymamaya çalışıyor” ve ağı sürdürmek için komite üyelerine güveniyor. Sadece Ethereum’un ana ağı bir geri dönüş noktası olarak oyunda kalır: üyeler işlemleri gerçekleştirmezse yada amaçladıkları benzer biçimde hareket etmezlerse, işlemler sonuçta gene de toplanır ve Ethereum’a yazılır.

“Bizim toplamamız kadar güvenli mi? Hayır, sadece bir yan zincirden oldukça daha güvenli, ”diye deklare etti Goldfeder. “Toplama modunda fiyatlandırılan projeler için bu hakkaten iyi bir çözüm.”

AnyTrust teknolojisi ve Arbitrum Nova ile amaç, işlem maliyetlerini düşük tutacak şekilde ayarlanmış olsa da blok zinciri teknolojisinin çeşitli faydalarını sürdürmek ve Ethereum ana ağı ile devamlı olarak etkileşime girmesi gerekmeyen hizmet uygulamalarını korumaktır.

Bu yüzden Reddit’in Topluluk Puanları benzer biçimde toplumsal uygulamalar ve bununla birlikte kripto destekli video oyunları için ideal bir seçim olarak görülüyor. Goldfeder, Offchain’in büyük video oyunu yayıncılarıyla görüştüğünü ve “ilkin oyun, sonrasında blok zinciri” deneyimlerini mümkün kılan bir platform aradıklarını söylemiş oldu. Başka bir deyişle, kaliteli bir oyun olmalı.

Blok zinciri teknolojisi, oyuncuların bir oyunun başarısından yaralanma, oyun bittiğinde satın alınan NFT varlıklarını satma ve potansiyel olarak birden fazla oyunda NFT’leri ve jetonları kullanma kabiliyeti dahil olmak suretiyle oyun için potansiyel faydalar sağlar. Goldfeder, Nova’nın yaklaşımının, teknolojiyle etkileşime giren oyuncuların zorluklarını en aza indirebileceğini öne sürdü.

Reddit’in Topluluk Puanlarını izinsiz Arbitrum Nova zincirinde başlatmak, başka bir garip olasılığın kilidini açar. Goldfeder, konuşlandırıldıktan sonrasında, öteki geliştiricilerin potansiyel olarak Reddit’in kripto Topluluk Puanlarını kullanan kendi merkezi olmayan uygulamalarını (dapps) oluşturabileceğini ve kripto ödül programı çevresinde bir ekosistem ve ek yarar sağlayabileceğini söylemiş oldu.

Milyonlarca meşgul kullanıcıyla Reddit’in kripto ödülleri, Web3 kullanıcı havuzunu mühim seviyede büyütebilir. Goldfeder, mevcut Web2 topluluklarını alana taşımanın, sıfırdan görkemli bir Web3 uygulaması oluşturmaktan ziyade kripto benimsemesi için daha fazlasını yapacağını öne sürdü.

“Reddit bir öncü ve bence bu, mevcut büyük topluluklar tarafınca kullanıcılarını blok zincirine getirerek bir milyar kullanıcıya ulaşmanın yolu” dedi.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir