Rio de Janeiro, Bitcoin entegrasyon planlarıyla aşama kaydediyor

Rio de Janeiro’nun finans ve planlama sekreteri Andrea Senko kısa süre ilkin bir röportajda ekibinin dijital varlığı şehrin gömü portföyüne ilave ederek Bitcoin’in (BTC) benimsenmesini teşvik etmek istediğini deklare etti.

Yetkililerin aklında tam olarak ne var?

Senko, Bitcoin’i Rio de Janeiro’nun finansal, toplumsal ve teknolojik çerçevesine entegre ederek şehrin kendisini (dünyanın her yerinden) dijital para meraklıları için bir varış noktası olarak konumlandırabileceğine ve kendisini Brezilya’nın önde gelen kripto merkezine dönüştürebileceğine inanıyor. Bu çabalara destek olmak için kent hükümeti, Senko’ya nazaran görevi aşağıdaki benzer biçimde olan Kripto Yatırımları Belediye Komitesi’ni (CMCI) kurdu:

“Mart 2022’de kurulan Belediye Kripto Yatırımlar Komitesi (CMCI), kripto varlıklarına yatırım için bir siyaset ve karar verme için bir yönetişim modeli üstünde çalışıyor.”

Belediye başkanının hazinesinin %1’ini bitcoin olarak tahsis ederken, satın almanın gelecekte meydana gelebilecek ihtimaller içinde dalgalanmaları ve riskleri saptamak ve hesaba katmak için önde gelen ekonomistler ve piyasa analistleriyle beraber yapılacağını söylemiş oldu.

Brezilya’nın geri kalanı hemen hemen Bitcoin’de tamamen satılmadı

Rio de Janeiro, Bitcoin’i benimseme mevzusunda tüm gücüyle aşama kaydediyor benzer biçimde görünse de, Brezilya’daki başka hiçbir mahalli belediye bu şekilde bir gözlem halletmeye ilgi göstermedi.

İzole girişim, ulusal düzeyde bir miktar ilgi topladı. Brezilya’nın merkezi hükümeti geçtiğimiz günlerde Bitcoin madencilik teçhizatının ithalatında %0’lık bir vergiyi ana hatlarıyla belirten detaylı bir belge yayınladı ve tek uyarı, ekipmanın tamamen yenilenebilir enerji ile çalıştırılması gerektiğiydi.

Brezilya şu anda dünyanın en büyük yeşil enerji matrislerinden birine (güç şebekeleri) ev sahipliği yapıyor, büyük seviyede hidroelektrik gücü bolluğu yardımıyla. Bundan dolayı, daha kripto merkezli mevzuat, yakın ve orta vadede ülkenin madencilik potansiyelini açığa çıkarmaya destek olabilir.

Bitcoin’i değişen kapasitelerde entegre etmeye başlamış olan öteki bazı şehirler içinde İsviçre’den Lugano, ABD’den Fort Worth ve Miami içeriyor. Bununla beraber El-Salvador ve Orta Afrika Cumhuriyeti benzer biçimde ülkeler de kendi sınırları içinde BTC kullanımını yasallaştırdı.

Rio de Janeiro’nun BTC ile geçmişi

Rio’nun mahalli yönetimi, büyük ölçekli Bitcoin’in benimsenmesiyle yarım yıldan fazla bir süredir dünyayla dalga geçiyor. Birkaç ay ilkin Belediye Başkanı Eduardo Paes, Bitcoin’i Miami’nin yönetim çerçevesine dahil etmeyi planlayan Miami Belediye Başkanı Francis Suarez ile Rio hazinesinin %1’ini kripto varlıklara tahsis etmeyi görüşmek suretiyle bir araya geldi.

Kent hükümeti ek olarak, BTC’yi bir ödeme aracı olarak tanıtmak için tarifelerini kripto kanalıyla ödemeyi seçen kişilere indirimler yaparak, Bitcoin biçiminde vergi toplamaya da açık.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir