Ripple’ın yeni yönetimin ortasında Kolombiyalı arazi tezgahlarını tokenleştirme planı

Kolombiya hükümeti ile Ripple Labs içinde blok zincirine arazi tapuları koymak için bir ortaklık, projenin yeni yönetim tarafınca “evvel düşürülmesinin” peşinden durmuş benzer biçimde görünüyor.

Proje ilk olarak, görevi nihayetlenen hükümetin Data Teknolojileri ve İletişim Bakanlığı tarafınca yeni seçilen cumhurbaşkanı Gustavo Petro’nun göreve başlamasından bir tek iki hafta ilkin duyuruldu.

Forbes’in 30 Ağustos tarihindeki bir raporuna gore, Ulusal Arazi Ajansı’nın geçici direktörü Juan Manuel Noruega Martínez, projenin ajansın 2022 için stratejik önceliklerinin bir parçası olmadığını belirterek şunları söylemiş oldu:

“Bu, PETI’de tanımlanan projelerden biri değil. [Strategic Plan for Information Technologies]”

Kolombiya’nın yeni başkanının kripto para birimlerine karşı dostça davranılmış olduğu düşünüldüğünde ve daha ilkin onlara desteğini tweetlediği düşünüldüğünde, bu değişim sürpriz oldu.

Bu, gerçek barışın en mühim şartlarından biri değil mi?

La moneda sanal es saf data ve bağlantı noktası tanto enerji. https://t.co/65xdN2whuO

— Gustavo Petro (@petrogustavo) 2 Ekim 2021

Kolombiya Ulusal Arazi Ajansı, Ripple ve yazılım geliştirme şirketi Peersyst Technology’yi içeren ortaklık, emlak arama süreçlerini iyileştirmek, saydam ve daha ucuz emlak tapu yönetimi oluşturmak ve finansman ve ödemelerin daha verimli işlenmesi için blok zincirindeki gayrimenkulleri tokenleştirmeyi amaçladı.

Kolombiya ihtilafının resmen sona erdiğini gösteren 2016’daki sulh anlaşmasında, minik ve orta ölçekli kırsal mülkler için mülk tapularını resmileştirmeye yönelik bir yönerge vardı. 2013 tarihindeki bir rapora gore, her iki minik çiftçiden bir tek biri arazileri üstünde resmi haklara haiz.

Bu formalite eksikliği, çiftçileri araziye yatırım yapmaktan caydırır ve kredi ararken arazinin güvence olarak kullanılmasını engeller. Gayrimenkul için bir blok zinciri defteri, arazi sahiplerine güvenlik ve mülklerine yatırım yapma teşviki sağlayarak bunu çözmeyi amaçladı.

İlgili: Gayrimenkul, 2022’de menkul kıymetleştirilmiş blok zinciri varlıklarına öncülük ediyor – Rapor

Kayıt, bir senedir geliştirilme aşamasından sonrasında Peersyst Technology tarafınca tweetlendiği benzer biçimde 1 Temmuz’da başlatıldı.

30 Temmuz’da Peersyst, blok zincirindeki sertifikayı doğrulayan QR kodu haricinde herhangi bir arazi sertifikasıyla ilk tapunun deftere eklendiğini tweetledi. QR kodu, mülk tapusunun XRP blok zincirindeki yerini bulmak için hepimiz tarafınca kullanılabilir.

Ortak projeyle ilgili daha çok güncelleme yapılmadı. Cointelegraph, herhangi bir ilerleme hakkında yorum almak için Ripple Labs ile temasa geçti, sadece derhal bir cevap duymadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir