‘Risklerden Arındıran’ Kripto Firmaları Potansiyel Olarak ‘Finansal Davranışta Şeffaflık’ Yaratır – Düzenleme Bitcoin Haberleri

Cenup Afrika bankacılık sektörü düzenleyicisi Prudential Authority tarafınca gösterilen son olarak kılavuz nota bakılırsa, risk değerlendirmesi, finansal kurumların kripto varlık hizmet sağlayıcıları benzer biçimde kuruluşlarla alan kişi ilişkilerinin toptan sona ermesi kanalıyla risklerden kaçınması yada riskleri ortadan kaldırması gerektiği anlamına gelmiyor. Bunun yerine düzenleyici, finansal kurumların yalnızca “riskin başarıyla yönetilemeyecek kadar büyük olması” durumunda “riskten arındırma”yı dikkate almasını istiyor.

Finansal Bütünlüğe Bir Tehdit

Cenup Afrika’nın ana bankacılık sektörü düzenleyicisi Prudential Authority, bazı bankaların kripto varlıklarıyla ilişkilerini sona erdirme kararlarının “genel olarak finansal bütünlük için bir tehdit oluşturabileceğini” söylemiş oldu. Ek olarak düzenleyici, kripto para birimlerinden kaçınmanın bankaların risk yönetimi süreçlerini tamamen zayıflatabileceğini öne sürdü.

Prudential Authority CEO’su Fundi Tshazibana tarafınca finansal kurumlara gönderilen bir kılavuz nota bakılırsa, borsalar benzer biçimde kripto varlıkların bankacılık sisteminden çıkarılması “etkilenen şahıs yada kuruluşların finansal davranışlarında potansiyel olarak şeffaflık yaratabilir”. Aynı şekilde kara para aklama, terörün finansmanı, nükleer silahların yayılmasının finansmanı benzer biçimde risklerin tedavi edilme olasılığını da ortadan kaldıran sekiz sayfalık kılavuz notu eklendi.

Tshazibana’nın açıklamaları, bazı Cenup Afrika finans kurumlarının otomatik kripto para arbitraj hizmetleri sunan müşterilere hesap sonlandırma bildirimleri gönderdiğine dair raporların ortaya çıkmasından altı ay sonrasında geldi. Bitcoin.com News tarafınca 2021’in sonlarında daha ilkin bildirildiği suretiyle, bankalardan kabul edilen Standard Bank, o sırada kripto varlıklarına verilen hizmetlerin sonlandırılmasının, finansal kurumun düzenlemelere uyumunu sağlamak anlamına ulaştığında ısrar etmişti.

Bununla beraber, ilgili kurumların bağımsız denetçilerine de gönderilmesi ihtiyaç duyulan kılavuz notta, CEO bunun yerine bankaları her bir kripto varlık (CA) yada kripto varlık hizmet sağlayıcısı (CASP) için ilgili risk değerlendirmesini halletmeye çağırıyor. Tshazibana şu şekilde açıklıyor:

Bundan dolayı, bankaların uygun risk seviyesini belirlemelerine destek olacak bir risk değerlendirmesi yaparak CA/CASP ile ilgili müşterileri risk kategorisine alabilmeleri ihtiyatlı olacaktır. [money laundering, terrorist financing, proliferation financing] Riske dayalı bir yaklaşımın uygulanmasına uygun olarak, toplam kaçınma yerine lüzumlu risk yönetimi önlemleri.

CEO, riski azaltma yada hizmeti sona erdirme kararının yalnızca “belirli bir işletme yada müşterinin oluşturduğu risk başarıyla yönetilemeyecek kadar büyük olduğunda” verilmesi icap ettiğini savundu.

‘Kripto İçin Büyük Bir Adım İleri’

Prudential Authority’nin son olarak kılavuz notuna tepki gösteren Valr adlı Cenup Afrika kripto değişiklik platformunun CEO’su Farzam Ehsani, bir tweet’te düzenleyici tarafınca öne sürülen argümanların artık kripto işlemlerini izlemenin faydalarını anladığını gösterdiğini söylemiş oldu. Ehsani, rehber notun kripto endüstrisi için ne anlama geldiğine dair düşüncelerini de aktardı. Dedi ki:

“Bence bu, kripto için, Cenup Afrika ve bankaların kendileri için ileriye doğru atılmış büyük bir adım. İnsanlara hizmet etmek için görevli bir halde ürünler yapmaya çalışan kripto alanındaki firmalar için bilhassa yararlıdır. Riskler ve fena erkek oyuncular açıkça kriptoda kalmaya devam ediyor (başka yerlerde olduğu benzer biçimde) ve bankalar derhal tüm kripto şirketlerini bankacılık işlemlerine başlamayacak.”

Valr patronu ek olarak, son olarak kılavuz notun Cenup Afrika’yı “ülkede yeni teknolojilerin ve inovasyonun gelişmesine izin vermek için doğru yöne” yönlendireceğini de savundu.

Gelen kutunuza gönderilen Afrika haberleriyle ilgili haftalık güncellemeleri almak için e-postanızı buraya kaydedin:

Bu öykü hakkında düşüncelerin neler? Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bizlere bildirin.

Terence Zimwara

Terence Zimwara, Zimbabwe ödüllü bir gazeteci, yazar ve yazardır. Bazı Afrika ülkelerinin ekonomik sorunları ve dijital para birimlerinin Afrikalılara iyi mi bir kaçış yolu sağlayabildiği hakkında kapsamlı yazılar yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir