Robinhood April Kesintileri ‘Yeterince Uzağa Gitmedi’, CEO Yeni İşten Çıkarmalar Içinde Diyor

Şirket Salı günü yapmış olduğu açıklamada, oyunlaştırılmış kullanıcı arayüzü kripto ve “meme-stok” ticaretini ana akım haline getiren kuşatılmış hisse senedi ticareti uygulaması Robinhood’ın çalışanının yüzde 23’ünü işten çıkardığını duyurdu.

Şirket, kripto para birimlerinin tutarındaki düşüşün enflasyonla beraber nedenler içinde bulunduğunu söylemiş oldu.

Robinhood gene kadroyu kesiyor

Robinhood, neredeyse aylar içinde ikinci kez çalışanı atmak mecburiyetinde bırakıldı. Nisan ayında, benzer “mikro-çevresel” faktörleri öne sürerek şirket, çalışanlarının yüzde dokuzunu işten çıkardı ve tahminlerinin ve arkasından işe alım çılgınlığının sonucunda gerçeğe uymadığını kabul etti.

Şirket, 2020’den 2022’nin başlarına kadar devam eden kripto patlaması esnasında ortalama altı kat büyüyerek çalışan sayısını 700’den 3.800’e çıkardı.

Sadece, işten çıkarmaların yanı sıra ortaya çıkan ikinci çeyrek kazançlarına nazaran, kripto piyasaları düştükçe ve firmanın hisse fiyatı ve geliri, geçen senenin bu zamanından bu yana yarı yarıya düşerken, satın alan etkinliği yavaşladı.

CEO Vlad Tenev, Salı günkü çalışanlara yapmış olduğu açıklamada, ilk işten çıkarmaların “yeterince ileri gitmediğini” kabul etti. Firmanın artık genel müdürler çevresinde odaklanan, “çapraz işlev bağımlılıklarını” ve yinelenen rolleri azaltan “düzleştirilmiş” bir sıradüzen getirmeyi planladığını da sözlerine ekledi.

Tenev, “Geçen yıl, COVID döneminde hisse senedi ve kripto piyasalarında gördüğümüz artan perakende katılımının 2022’ye kadar devam edeceği varsayımıyla operasyon fonksiyonlarımızın birçoğunu çalıştırdık” dedi. “Bu yeni ortamda gereğinden fazla personelle çalışıyoruz. CEO olarak, iddialı personel alımı yörüngemizi onayladım ve mesuliyet aldım – bu benim sorumluluğumda.”

Nisan ayında, Robinhood ortalama 6 milyar dolar nakit paraya haiz bulunduğunu iddia etti ve büyüyen kripto para birimi tecim biriminin aynı ay 54 milyon dolar gelir elde etmiş olduğu bildirildi.

Bu özellik, popüler olmasına karşın, gene de incelemeyi çekti. Salı günü, Robinhood, New York Finansal Hizmetler Departmanı tarafınca 30 milyon dolarlık bir para cezasına çarptırıldı; Departman, Robinhood’un kripto varlık satıcılarından beklenen kara para aklamayla savaşım düzenlemelerine uymadığını belirledi.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir